Klasyczny uniwersytet w Kielcach?
- To ogromny wysiłek kadry dydaktycznej, kierownictwa uczelni, wydziałów, które musiały uzyskać uprawnienia doktorskie, aby od 1 października w Kielcach był klasyczny uniwersytet - podkreśliła podczas konferencji prasowej w Kielcach minister.
W myśl przyjętych 18 marca przez Sejm poprawek do nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, uczelnia może mieć w nazwie "uniwersytet bez przymiotników", jeśli posiada 10 uprawnień do doktoryzowania w określonych dziedzinach nauki. Uniwersytet w Kielcach spełnia to kryterium. Jeżeli prezydent podpisze ustawę, jej przepisy zaczną obowiązywać od 1 października.
Przed miesiącem rektor kieleckiego uniwersytetu prof. Regina Renz zapowiedziała przygotowanie i złożenie w połowie roku wniosku do ministerstwa o nadanie nowej nazwy uczelni. Rektor zaznaczyła, że zmiana nazwy kieleckiego uniwersytetu nie sprowadzi się do wymiany szyldu, lecz będzie odzwierciedleniem dynamicznych zmian jakościowych, które w ostatnim pięcioleciu zaszły na uczelni w zakresie rozwoju jej kadry akademickiej, badań naukowych i infrastruktury.
Liczba uprawnień do nadawania doktoratów wzrosła w tym czasie z trzech do dziesięciu, powstały nowe kierunki kształcenia i otwarto nowy wydział - nauk o zdrowiu. Dzięki pomocy unijnej rozbudowuje się nowoczesny campus uniwersytecki, w którym powstają nowe obiekty dla wydziałów: matematyczno-przyrodniczego, zarządzania i administracji oraz humanistycznego. Z kolei baza wydziałów pedagogicznego i artystycznego oraz nauk o zdrowiu jest modernizowana i będzie rozbudowywana.
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy powstał w Kielcach przed trzema laty w wyniku przekształcenia Akademii Świętokrzyskiej. Jej poprzedniczką była założona w 1969 roku Wyższa Szkoła Nauczycielska, przemianowana w 1973 r. na Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Na 34 kierunkach prowadzonych przez uczelnię, studiuje blisko 23,5 tys. słuchaczy, w tym 10 tys. niestacjonarnie. Zatrudnionych jest prawie 1,8 tys. pracowników.
Źródło: PAP