Komputer zawsze pod ręką, czyli rewolucyjny Mouse-Box
Najważniesze media zajmujące się branżą nowych technologii, od rodzimego Komputer Świata do brytyjskiego The Telegraph, rozpisują się w sieci o wynalazku doktoranta Politechniki Opolskiej
Czteroosobowy zespół pod kierunkiem Przemysława Strzelczyka zaprojektował prototyp urządzenia, które łączy rozmiary i funkcje myszki z pamięcią i złożonością komputera.
Ta jedyna na świecie mysz z wbudowanym procesorem, dyskiem i systemem operacyjnym (na razie jest to linux, w przyszłości będzie także windows), komunikuje się za pomocą złącza micro HDMI z dowolnym monitorem (również telewizyjnym) stając się komputerem, który dosłownie i w przenośni zawsze można mieć pod ręką.
I tylko wybór tego, czy pod prawą, czy pod lewą, może stanowić jedyny problem, z jakim zetkną się użytkownicy - przekonuje ze swadą pomysłodawca inteligentnej myszy.
- Postanowiliśmy wykorzystać ludzkie przyzwyczajenia – tłumaczy Przemek Strzelczyk - Każdy z nas na co dzień używa myszy, która przez tyle lat nie znalazła godnego siebie rywala. Jako pierwsi na świecie wykorzystaliśmy w ten sposób jej atut. Mouse-Box to prototyp. Docelowe urządzenie będzie jeszcze bardziej skomplikowane i rozwinięte. W tej chwili pracujemy nad indukcyjną ładowarką myszki w formie podkładki i nad bezprzewodowym przesyłaniem obrazu. Dążymy do tego, aby całkowicie zlikwidować kable. Możemy tylko iść do przodu!
Znając wyzwania współczesnego stylu życia można być pewnym, że użytkowników chętnych do dotrzymania kroku wynalazcom w ich marszu na przód, będzie naprawdę sporo. Kieszonkowy komputer można mieć zawsze ze sobą, wszędzie się zmieści, pasuje do wszystkich urządzeń i nigdzie nie wzbudzi podejrzeń. Na dodatek mysz jest w pełni ,,zsieciowana”, czyli ma wbudowany moduł wi-fi. Któż nie chciałby mieć takiego gadżetu?
Aby ruszyć z produkcją Mouse-Boxa młodzi projektanci potrzebują jednak wsparcia, o które apelują na swojej bardzo profesjonalnej stronie
- Chodzi nie tylko o pieniądze – mówi Przemek Strzelczyk – ale też o wiedzę. Poszukujemy firmy, która podzieliłaby się z nami doświadczeniem w skomplikowanym procesie produkcji.
Twórcami Mouse-Boxa, obok głownego inicjatora projektu, są doktoranci Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej – Mariusz Zoworkai Krzysztof Smykała, oraz absolwent politechniki Oskar Szczepaniak. Za promocyjny film i design strony odpowiada natomiast Michał Schwierc.
Warto przypomnieć, że autorzy Mouse-Boxa już wielokronie zasłynęli na uczelni pomysłowością, między innymi, jako twórcy drona – laureata Opolskiego Festiwalu Robotów 2014 r. Brytyjski dziennik, nie bez powodu nazywa Mouse-Boxa następnym stadium ewolucji pecetów.
Zobacz także Prezentację Politechniki Opolskiej w portalu