Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia po raz drugi „Uczelnią Liderów”
Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia została uhonorowana w grupie niepublicznych uczelni magisterskich aż dwoma wyróżnieniami; Uczelnia Liderów 2016 oraz Uczelnia Liderów 2016 PRIMUS.
Miło nam poinformować, że 5 lipca br. w Pałacu Staszica w Warszawie, siedzibie Polskiej Akademii Nauk, odbyła się Gala Finałowa VI edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Szkół Wyższych „Uczelnia Liderów”.
Podczas Gali Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia została uhonorowana w grupie niepublicznych uczelni magisterskich aż dwoma wyróżnieniami (certyfikatami):
UCZELNIA LIDERÓW 2016
oraz
UCZELNIA LIDERÓW 2016 – PRIMUS
W imieniu Uczelni, wyróżnienia przyjął JM Rektor, prof. dr hab. inż. Tadeusz Tuszyński.
Certyfikaty i statuetki potwierdzające pozytywny wynik postępowania ewaluacyjnego w ogólnopolskim programie certyfikacji, uzyskali tylko reprezentanci 30 szkół wyższych. Już po raz szósty w Programie „Uczelnia Liderów” wyróżniono instytucje akademickie, które w swojej działalności kładą nacisk na kształcenie praktyczne studentów, współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz wspieranie absolwentów w realizacji karier zawodowych na rynku pracy.
Certyfikat to prestiż, promocja, zaufanie u kandydatów na studia, marka solidnej instytucji akademickiej, wiarygodność w oczach studentów, pracowników i partnerów, świadectwo nowoczesności, potencjału, innowacyjności, orientacji na rozwój – powiedział podczas Gali Finałowej Przemysław Ruta, Sekretarz Programu „Uczelnia Liderów”.
Procedura przyznawania certyfikatów w ramach projektu „Uczelnia Liderów” przebiega dwuetapowo. Etapem pierwszym jest ocena formalna, w toku której komisja sprawdza przede wszystkim poprawność wypełnienia ankiety oraz aspekty prawne działalności uczelni. Kluczowym etapem jest ocena merytoryczna. W jej trakcie recenzenci programu – naukowcy z udokumentowanym dorobkiem w dziedzinie edukacji i zarządzania szkolnictwem – analizują i oceniają działania i osiągnięcia uczelni w dziedzinie kształcenia dla rynku pracy oraz przyznają punkty rankingowe. Każdą uczelnię ocenia niezależnie od siebie dwóch recenzentów, którzy korzystają z bardzo wielu różnych źródeł informacji o ewaluowanej szkole wyższej.
Poza ankietą wypełnioną przez uczelnię, eksperci sięgają m.in. do:
- opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej,
- dokumentów i aktów prawa wewnętrznego obowiązujących w uczelni,
- informacji z różnych instytucji nadzoru i kontroli,
- danych statystycznych,
- informacji pozyskanych od interesariuszy zewnętrznych i wewnętrznych szkoły,
- danych z Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Losów Absolwentów,
- informacji publicznych na temat działań uczelni w obszarze odpowiedzialności społecznej i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym,
- danych z systemów informacyjnych, takich jak POL-ON, OPI, wybierzstudia.nauka.gov.pl.
Uroczystość wręczenia certyfikatów „Uczelnia Liderów” zwieńczył wykład prof. dr hab. Witolda Orłowskiego, wybitnego polskiego ekonomisty, Rektora Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, poświęcony współpracy szkół wyższych z przedsiębiorcami i roli tej współpracy w tworzeniu wartości innowacyjnej dla polskiej gospodarki.