Jakiego artykułu szukasz?

Kryptowaluty na Uczelni Łazarskiego w Warszawie

Bitcoin to waluta niezależna od jakiejkolwiek instytucji centralnej, oparta na najwyższych technikach kryptograficznych. Dlatego też jest uważana za najbardziej bezpieczną na świecie – nie można jej sfałszować, dodrukować czy zablokować. Jak usprawnić prawo, aby przygotować się na nadchodzącą rewolucję cyfrową? Co zrobić, żeby innowacyjne firmy mogły się jak najszybciej rozwijać?

Kryptowaluty na Uczelni Łazarskiego w Warszawie

To tylko niektóre kwestie, na które będą szukać odpowiedzi prawnicy i eksperci technologii blockchain podczas konferencji „Prawne uregulowania technologii blockchain i kryptowalut na świecie” organizowanej 25 maja na Uczelni Łazarskiego. Udział w konferencji jest otwarty. Organizatorem jest Centrum Technologii Blockchain Uczelni Łazarskiego działające pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji.

Bilon, banknot czy bitcoin?

Rewolucja informacyjna znacznie zdynamizowała zachodzące wokół nas zmiany. Również w sferze pieniędzy. Jednym z jej produktów są tzw. kryptowaluty. Nie są one emitowane przez banki centralne ani uznawane za pełnoprawny pieniądz przez zdecydowaną część państw. Lecz to się zmienia i coraz więcej podmiotów nimi obraca, inwestuje w nie, a także dopuszcza je na równi z pieniądzem tradycyjnym. Nawet niektóre kraje zastanawiają się już nad wprowadzeniem podobnych rozwiązań. Na czym polega fenomen tej formy płatności elektronicznej?

Profesor Uczelni Łazarskiego, dr hab. Krzysztof Piech, dyrektor Centrum Technologii Blockchain zwraca uwagę, że technologia blockchain, która za nimi stoi, jest pewnego rodzaju technologią bazodanową i jednocześnie systemem transakcyjnym. Umożliwia bezpieczne przesyłanie różnych wartości za pośrednictwem rozproszonych systemów. W technologii blockchain nie ma jednego serwera. W przypadku kryptowaluty bitcoin takich urządzeń jest kilka tysięcy, są one rozsiane po całym świecie i wszystkie stoją na straży bezpieczeństwa transakcji i bazy danych.

Od ostatnich dwóch lat świat na nowo czy kolejny raz zaczyna odkrywać technologię blockchain i ją doceniać. Są kraje, gdzie wprowadza się już rejestr oparty o technologię blockchain umożliwiający przesyłanie czy wymienianie się aktami własności domów. Równie dobrze można sobie wyobrazić handel nie tylko księgami wieczystymi, ale też akcjami, obligacjami itd. Przelewy międzynarodowe to główna zaleta cyfrowej waluty. Takie rozwiązanie byłoby szybsze, tańsze i bezpieczniejsze niż w przypadku tradycyjnych systemów, które przecież są podatne na ataki albo mogą być zawodne z przyczyn technicznych, nie mówiąc o tym, że są droższe i rozliczenia za ich pośrednictwem trwają dłużej. Stąd już kilkanaście giełd na świecie zaczyna pracować nad tą technologią – komentuje prof. Krzysztof Piech, dyrektor Centrum Technologii Blockchain.

Kiedyś dyliżans czy poczta, teraz blockchain

Blockchain może zmienić świat, tak jak go zmienił Internet. Dziś trudno wyobrazić sobie rzeczywistość bez dostępu do Internetu, a być może w przyszłości bez bitcoina. Kryptowaluty umożliwiają wysłanie pieniędzy z jednego krańca świata na drugi bez pośrednictwa banków czy innych firm. Na przykład część polskich przedsiębiorstw rozlicza się w ten sposób ze swoimi chińskimi partnerami. Właściwością systemu jest to, że raz przesłanych środków nie można już cofnąć. Co więcej, technologia blockchain umożliwia również przesyłanie wartości nie tylko w postaci pieniądza. Mogą to być np. punkty lojalnościowe, akcje własności jakichś rzeczy, przedmiotów, nieruchomości czy praw do utworów cyfrowych, muzyki itd.

Szacuje się, że gdyby Bank Anglii zaczął emitować walutę, funta, opartą na kryptografii, czyli, powiedzmy, kryptofunta, to można by uzyskać widoczne korzyści w postaci przyspieszenia wzrostu gospodarczego, zwiększenia poziomu PKB, a więc zwiększenia dobrobytu społeczeństwa. Nie mówiąc o takich technicznych kwestiach, które interesują szczególnie bankierów centralnych i polityków gospodarczych, ponieważ mogą dać możliwości szybszego reagowania na potrzeby rynku i wpływu na rynek w sytuacjach kryzysowych, kiedy jest to niezbędne. Przykładem może być wykorzystanie w czasie kryzysu po 2007 roku Quantitative Easing przez System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych i inne banki centralne, w tym Bank Anglii – mówi prof. Krzysztof Piech, ekspert Centrum Technologii Blockchain.

Bitcoin a sprawa polska

W związku z postępującą rewolucją pojawia się palące pytanie, na ile technologia blockchain i kryptowaluty są legalne? Na ile można je w sposób nieskrępowany wykorzystywać? Czy polskie firmy i administracja będą gotowe, aby uczestniczyć w tej rewolucji? Dużo rządów na świecie stara się konkurować ze sobą o to, kto będzie miał najlepiej rozwinięty sektor firm, które dokonują innowacji w zakresie technologii blockchain i bitcoin. Stąd niektóre kraje podejmują zaawansowane prace regulacyjne, żeby albo ułatwić prawo nowym przedsiębiorcom, firmom technologicznym, albo w jakiś sposób uregulować działalność nowych rynków, ale jednocześnie pamiętając o tym, żeby te regulacje nie były zbyt restrykcyjne i nie zahamowały rozwoju rynku.

Jak zaznacza prof. Krzysztof Piech, Polska jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów w Europie pod względem analiz prawnych związanych z technologiami opartymi na Internecie. Od kilku miesięcy przy Ministerstwie Cyfryzacji działa grupa ekspertów, w dużej mierze składająca się z prawników, którzy starają się na bieżąco reagować na potrzeby regulacyjne i badać to zjawisko. Jednym z efektów tych prac jest organizowana na Uczelni Łazarskiego konferencja, otwarta dla wszystkich zainteresowanych tym zagadnieniem.

Bitcoin na Łazarskim

Udział w niej weźmie kilkunastu ekspertów z kraju i z zagranicy, w tym przedstawiciele środowiska firm związanych z kryptowalutami. Podobne środowiska regulacyjne działają już w Wielkiej Brytanii, a w ostatnich miesiącach w Azji południowo-wschodniej. Większość krajów z tego regionu zaczęła tworzyć czy już utworzyła tego typu inkubatory prawne dla swoich firm.

Sektor technologii blockchain jest ważny i wierzę, że to może być jedna ze specjalności naszego kraju. Możemy być taką drugą Estonią na świecie, jeśli chodzi o dostarczanie rozwiązań specyficznych dla nowej i nowoczesnej branży. Stąd właśnie jednym z zagadnień, którymi się zajmujemy, są kwestie prawne. W naszym kraju w tej dziedzinie mamy się już czym wymieniać, mamy pewnego rodzaju doświadczenia w tym zakresie. Prawne uwarunkowania technologii blockchain są bardzo istotne, należy się nimi zajmować przez pryzmat nie tylko pracy naukowej, ale również pracy regulacyjnej, a nawet przyszłych prac legislacyjnychpodkreśla prof. Krzysztof Piech organizator konferencji.

Konferencja będzie koncentrować się na przeglądzie systemu prawnego związanego z technologią blockchain. Jej celem jest wymiana doświadczeń i poglądów oraz omówienie bieżących zmian w różnych porządkach prawnych państw Unii Europejskiej. Zostaną poruszone istotne kwestie dotyczące m.in. cyberprzestępstw, bezpieczeństwa teleinformatycznego, a także planowanych zmian w regulacjach prawnych UE. Eksperci będą także dyskutować na temat podatków, nowych źródeł finansowania i nowych form zawierania umów. Organizatorzy pragną zwrócić uwagę, że kryptowaluty są legalne w naszym kraju.

Konferencja adresowana jest z jednej strony do prawników, którzy już dotąd zajmowali się tą technologią, z drugiej zaś do szeregu praktyków, którzy dopiero przyglądają się tym kwestiom i są zainteresowani pogłębieniem wiedzy w tym zakresie. Kolejną grupą są przedsiębiorcy działający na rynku nowych technologii lub chcący na niego wejść. Wydarzenie skierowane jest również do przedstawicieli instytucji państwowych, którzy mogą zweryfikować, jaki jest aktualny stan wiedzy w tym zakresie, lepiej poznać i zrozumieć potrzeby związane z tą technologią i tą konkretnie branżą, tak żeby w lepszy sposób przygotować się na ewentualne przyszłe regulacje.

Szczegółowy program znajduje się na stronie http://blockchaintechnology.center/conferences/.

Po więcej informacji zapraszamy również na stronę Centrum Technologii Blockchain.

Centrum Technologii Blockchain Uczelni Łazarskiego jest drugim ośrodkiem akademickim w Europie, po University College London, w którym powstała jednostka naukowa dedykowana ściśle podjęciu prac nad rozwojem i możliwościami implementacji technologii rozproszonych baz danych blockchain. Konferencja została zorganizowana w ramach cyklu wydarzeń odbywających się z okazji obchodów
20-lecia Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Dziennika Gazety Prawnej.

Kiedy: czwartek, 25 maja 2017, godz. 9:30-17.30

Gdzie: Uczelnia Łazarskiego (s. 58), ul. Świeradowska 43

***

Uczelnia Łazarskiego jest czołową uczelnią prawniczo – ekonomiczną w Warszawie. Znajduje się w ścisłej czołówce Rankingów Wydziałów Prawa według „Dziennika Gazety Prawnej” oraz „Rzeczpospolitej”. Jej Wydział Ekonomii i Zarządzania został uznany za najlepszy, praktycznie kształcący, w ocenie „Briefu”. Łazarski jest najlepszą polską uczelnią według globalnego rankingu U-Multirank, powstałego na zlecenie Komisji Europejskiej. Uczelnia tworzy kierunki wspólnie z pracodawcami i dostosowuje system kształcenia do potrzeb zmieniającego się rynku pracy. Pomaga studentom rozpocząć karierę zawodową w międzynarodowym środowisku. Oferta edukacyjna uczelni to studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe, MBA, LLM, seminaria doktorskie, szkolenia i kursy językowe. Uczelnia oferuje również studia anglojęzyczne z brytyjskim dyplomem Coventry University.

Więcej informacji na www.lazarski.pl

Komentarze (0)

brak komentarzy…
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Akademia Zamojska
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Szczecinie
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Rzeszowie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Gdańsku
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Politechnika Łódzka
  • Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Politechnika Częstochowska
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia we Wrocławiu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
  • Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych w Warszawie
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Uniwersytet Gdański
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
  • Uniwersytet WSB Merito Gdynia
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uniwersytet WSB Merito Chorzów
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
  • Uniwersytet Kaliski
  • Politechnika Białostocka
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Poznaniu
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Akademia Piotrkowska
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Lublinie
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Akademia Tarnowska
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Uniwersytet WSB Merito Szczecin