Jakiego artykułu szukasz?

Legalizacja dokumentów - ​czy polskie dokumenty są uwzględniane za granicą?

Planujesz wyjazd za granicę do pracy, na staż, szkolenie, studia? Starając się o przyjęcie na uczelnię czy do firmy można spotkać się z niemałymi problemami. O tym, jak ich uniknąć, opowiedzą eksperci z LegalizacjeDokumentow.pl.

Legalizacja dokumentów - ​czy polskie dokumenty są uwzględniane za granicą?

Każdego roku wielu młodych ludzi wyjeżdża za granicę do pracy, na studia, w celu ukończenia specjalistycznych kursów. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że przetłumaczenie dokumentów nie jest równoznaczne z tym, że będą one rozpatrywane w innych państwach. Starając się o przyjęcie na uczelnie można spotkać się więc z niemałymi problemami. O tym, jak ich uniknąć, opowiedzą eksperci z LegalizacjeDokumentow.pl.

Czym jest legalizacja dokumentów?

Legalizacja dokumentów to proces, który uwierzytelnia pieczęcie, podpisy i inne kluczowe informacje, które zawarte są na papierze. To dzięki niemu można mieć pewność, że świadectwa, certyfikaty, umowy itd. nie zostały sfałszowane. I choć zwykłemu obywatelowi ubieganie się o legalizację dyplomów może wydawać się kolejnym utrudnieniem stawianym przez rządzących, to jednak warto pamiętać o tym, że w różnych krajach korzysta się z innych wzorów najważniejszych aktów. Zatem jedynie legalizacja w pełni rozwiązuje problem fałszerstwa i zmniejsza czas, jaki jest potrzebny zagranicznym urzędom na właściwie zinterpretowanie dokumentu.

Kiedy legalizacja dokumentów jest potrzebna?

Każda osoba, która chce wyjechać z kraju i wie, że będzie w obcym państwie korzystać ze zdobytych w Polsce dokumentów, zobowiązana jest do ich legalizacji. Dotyczy to więc zarówno studentów, jak i ludzi ubiegających się np. o zagraniczne staże, kursy lub rozpoczynający pracę w nowym kraju.

Co podlega legalizacji?

Jakikolwiek dokument, który został wydany na terytorium Polski, a będzie teraz wykorzystywany poza granicami. Są to więc takie dokumenty, jak np.:

  • świadectwa ukończenia szkoły,
  • certyfikaty,
  • umowy firmowy,
  • umowy prywatne,
  • faktury (w przypadku określonych krajów),
  • uprawienia wykonywania zawodu,
  • pisma sądowe,
  • suplementy do dyplomów.

Apostille a legalizacja dokumentów

Słów „apostille” i „legalizacja” czasami używa się naprzemiennie, chociaż nie jest to do końca poprawne. Apostille to w rzeczywistości uproszczona forma legalizacji dokumentów, która polega na dostarczeniu odpowiedniego załącznika do posiadanych dyplomów, umów, certyfikatów, itd. Ważne jest jednak to, że takie rozwiązanie obowiązuje jedynie w krajach, które są stroną konwencji haskiej z 1961 r. Należną do nich m.in. Czechy, Norwegia, Bułgaria, Meksyk i wiele innych. Kompletną listę państw można znaleźć na stronie MSZ.

Pomoc w pośrednictwie legalizacji dokumentów można uzyskać pisząc na info@LegalizacjeDokumentow.pl.

Więcej informacji znajdziecie na www.LegalizacjeDokumentow.pl

Komentarze (0)

brak komentarzy…