Jakiego artykułu szukasz?

Logistyka

Logistyk to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych i opłacanych zawodów. Studia zapewniają zdobycie wiedzy z zakresu najnowszych koncepcji i narzędzi zarządzania procesami i projektami logistycznymi.

Logistyka

Nie wystarczy mieć świetny produkt czy usługę. Nie wystarczy je profesjonalnie wypromować. Najważniejsze, aby ten produkt czy usługa trafiły do końcowego odbiorcy. Nigdy nie jest tak, że wszystkie zasoby znajdują się tam, gdzie jest na nie zapotrzebowanie.

Logistyka zajmuje się przepływem zasobów materialnych właściwie we wszystkich dziedzinach życia. Kody kreskowe, skanery w kasach powodują, że zakupy robimy szybciej. Sklepy wielkopowierzchniowe wymagają sprawnego i bezbłędnego przepływu towarów od producenta na odpowiednie miejsce na regale sklepowym. Dziś nadana przesyłka jutro trafia do rąk odbiorcy.

Logistyk to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych i opłacanych zawodów. Studia zapewniają zdobycie wiedzy z zakresu najnowszych koncepcji i narzędzi zarządzania procesami i projektami logistycznymi.

Logistyka - specjalności

Logistyka na niektórych uczelniach jest wybierana jako specjalność, w ramach innych kierunków studiów, najczęściej z dziedziny zarządzania czy transportu. Z kolei na kierunku logistyka studenci mają do wyboru różnorodne specjalności, m.in.:

  • logistyka produkcji
  • logistyka handlu i dystrybucji
  • logistyka międzynarodowa
  • procesy i projekty logistyczne
  • transport i logistyka
  • logistyka małych i średnich przedsiębiorstw
  • zarządzanie łańcuchem dostaw
  • logistyka i spedycja międzynarodowa
  • logistyka, dystrybucja i sprzedaż
  • zarządzanie procesami logistycznymi

Logistyka - przedmioty na studiach

Program studiów na Logistyce obejmuje przedmioty ogólne i kierunkowe:

statystyka, podstawy zarządzania, matematyka, podstawy ekonomii, podstawy prawa, marketing, inżynieria systemów i analiza systemowa, zarządzanie logistyczne, rachunek kosztów działań logistycznych, marketing usług logistycznych, ubezpieczenia w logistyce, logistyka międzynarodowa, informatyka w logistyce, gospodarka zapasami, gospodarka elektroniczna, opakowania w systemach logistycznych, gospodarka magazynowa, podstawy logistyki spedycyjnej, ubezpieczenia transportowe, obsługa celna towarów i usług, transport i spedycja drogowa, kolejowa, lotnicza, morska, wodno-środowiskowa, logistyka miejska i inne, zależnie od specjalności czy uczelni. Oczywiście studenci w toku studiów uczą się przynajmniej jednego języka obcego.

Zajęcia odbywają się w formie wykładów, ćwiczeń, zajęć terenowych, prezentacji multimedialnych również z udziałem praktyków, konwersatoriów i seminariów, case studies.

Agnieszka, która skończyła logistykę na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu szczególnie wspomina zajęcia terenowe.

„ - Odwiedziliśmy znaną chyba wszystkim firmę spedycyjną Raben, gdzie mogliśmy zobaczyć „od kulis” przebieg wszystkich procesów związanych z przygotowaniem towarów do transportu i dystrybucji. Ciekawe były zajęcia na jednej z największych w Polsce stacji rozrządowych Poznań Franowo - niesamowite jak sprawnie wagony są automatycznie rozdzielane i przyłączane tworząc nowe zestawy pociągowe zgodnie z przeznaczeniem towarów. Ale najciekawsza była wizyta na wieży kontroli ruchu lotniczego. Zadziwiający był spokój panujący wśród kontrolerów komunikujących się z pilotami za pomocą niezrozumiałych komend i wpatrzonych w monitory, na których w postaci małych punkcików widoczne były wszystkie przelatujące samoloty, wyglądające (w oczach laika), jakby zaraz miały się zderzyć”.

Joasia, studentka tej samej uczelni również uważa, że „zajęcia praktyczne i terenowe są najlepszym odzwierciedleniem teorii, której się uczymy na studiach. My odwiedziliśmy Kompanię Piwowarską, ogromy zakład produkcyjny, gdzie prześledziliśmy kolejne procesy powstawania złocistego napoju, począwszy od magazynu surowców, przez poszczególne etapy jego przetwarzania, aż do końcowej puszki piwa ze znanym logo. Zobaczenie na własne oczy całego procesu uzmysławia, jak istotne jest zgranie wszystkich etapów produkcji, jakie narzędzia służą optymalizacji prac tak, aby wytworzony produkt i jego ilość były zgodne z zapotrzebowaniem rynku”.

Praca po Logistyce

Absolwenci kierunku Logistyka mogą znaleźć zatrudnienie jako specjaliści logistyki w przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych i handlowych różnych branż na stanowiskach związanych z organizacją procesów, wprowadzaniem zmian, projektowaniem produktów i ich wytwarzaniem, transportem, spedycją, magazynowaniem, kompletacją, sprzedażą czy dystrybucją, eksperci logistyczni w jednostkach gospodarczych i organizacyjnych, projektanci, analitycy i doradcy zajmujący się logistyką, transportem i spedycją.

Absolwenci mogą zajmować stanowiska na różnych szczeblach, przykładowo: kierownik działu logistyki i marketingu, spedytor międzynarodowy, analityk w dziale zakupów, specjalista ds. gospodarki zapasami, kierownik działu zaopatrzenia, wiceprezes ds. logistyki, dyrektor centrum logistycznego. Menedżer logistyki może pracować w administracji państwowej, jako np. pełnomocnik prezydenta miasta ds. logistyki miejskiej.

Powiązane treści

Logistyka w Opolu
Logistyka w Opolu
Logistyka w Zielonej Górze
Logistyka w Zielonej Górze
Logistyka w Rzeszowie
Logistyka w Rzeszowie
​Logistyka w Kielcach
​Logistyka w Kielcach
​Logistyka w Lublinie
​Logistyka w Lublinie
​Logistyka w Białymstoku
​Logistyka w Białymstoku
​Logistyka na Śląsku
​Logistyka na Śląsku
​Logistyka w Katowicach
​Logistyka w Katowicach
​Logistyka w Gdyni
​Logistyka w Gdyni
​Logistyka w Gdańsku
​Logistyka w Gdańsku
Logistyka w Szczecinie
Logistyka w Szczecinie
​Logistyka w Bydgoszczy
​Logistyka w Bydgoszczy
​Logistyka w Toruniu
​Logistyka w Toruniu
​Logistyka w Łodzi
​Logistyka w Łodzi
​Logistyka w Krakowie
​Logistyka w Krakowie
​Logistyka we Wrocławiu
​Logistyka we Wrocławiu
Logistyka w Warszawie
Logistyka w Warszawie
​Logistyka w Poznaniu
​Logistyka w Poznaniu

Komentarze (2)

Agatka78
Jakie studia magisterskie po logistyce ze specjalizacja w informatyce?
26.06.2024
25.09.2019
bezrobotny
Buhahaha jaki poszukiwany zawód? Ludzi po takich studiach jak psów, firmy nawet nie czytają CV bo na każdą ofertę pracy dostają ich co najmniej 100. Polska nie ma przemysłu i miejsc pracy żeby tacy ludzie byli potrzebni. Lepiej zróbcie sobie kurs na wóek widłowy albo kategorię C+E i znajdziecie pracę bo nie będziecie konkurować z setkami innych magistrów i magisterek ale co najwyżej z kilkoma osobami, więc zawsze na jakąś oferte się uda znaleźć tą pracę po kilku miesiącach szukania, a nie jak absolwenci uczelni co pracują w Mc Donaldach a "wymarzonej pracy" w logistyce czy transporcie szukają latami i nigdy nie znajdują.