Lotnictwo i kosmonautyka
Studenci kierunku lotnictwo i kosmonautyka zgodnie twierdzą, że dostać się na studia jest dużo łatwiej, niż na nich utrzymać. Grupy kurczą się po kolejnych sesjach, zmorą jest przedmiot wytrzymałość materiałów czy mechanika płynów.
Lotnictwo i kosmonautyka - to brzmi nieziemsko. Kierunek studiów niewątpliwie elitarny, można go studiować na nielicznych uczelniach technicznych, w wybranych szkołach wojskowych i jednej uczelni niepublicznej.
Studenci kierunku lotnictwo i kosmonautyka zgodnie twierdzą, że dostać się na studia jest dużo łatwiej, niż na nich utrzymać. Grupy kurczą się po kolejnych sesjach, zmorą jest przedmiot wytrzymałość materiałów czy mechanika płynów. Zaawansowana matematyka, fizyka, informatyka - to zdecydowanie studia dla umysłów ścisłych, a i tak algorytmy, całki, czy równania różniczkowe śnią się po nocach.
Unikatowe wykształcenie w bardzo zawężonej dziedzinie przyciągają kandydatów na przyszłych inżynierów lotnictwa.
Lotnictwo i kosmonautyka - specjalności
Przykładowe specjalności na kierunku lotnictwo i kosmonautyka:
- samoloty
- silniki lotnicze
- awionika
- pilotaż
- automatyka i systemy lotnicze
- kosmonautyka
- napędy lotnicze
- statki powietrzne
- samoloty i śmigłowce
- uzbrojenie lotnicze
- mechanik lotniczy
- zarządzanie obsługą naziemną
Lotnictwo i kosmonautyka - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty kierunkowe i specjalnościowe na Lotnictwie i kosmonautyce:
fizyka, ekonomia, matematyka, technologia informacyjna, historia techniki lotniczej, ochrona środowiska, grafika inżynierska, mechanika ogólna, materiały lotnicze, podstawy elektrotechniki, informatyka, termodynamika, wytrzymałość materiałów i konstrukcji, mechanika płynów, budowa i projektowanie obiektów latających, aerodynamika, materiałoznawstwo lotnicze, podstawy konstrukcji maszyn, teoria sterowania, instalacje pokładowe, metrologia, urządzenia radiowe, technika symulacji lotu, prawo i przepisy lotnicze, eksploatacja statków latających, łączność i frazeologia proceduralna, nawigacja, zasady lotów, meteorologia, konstrukcja i osiągi samolotu, procedury operacyjne i planowanie lotu, wyposażenie radiowe, wyposażenie pokładowe, bezpieczeństwo lotnicze, współdziałanie w załodze.
Znaczna część programu realizowana jest w formie zajęć praktycznych i laboratoryjnych, prowadzonych przykładowo w lotniczych zakładach remontowych, zakładach lotniczych, portach lotniczych, aeroklubach, biurach projektowych, instytucjach zajmujących się problematyką lotniczą.
Praca po Lotnictwie i kosmonautyce
W zależności od ukończonej specjalności, absolwenci są inżynierami lotnictwa w zakresie projektowania statków powietrznych, specjalistami w zakresie silników lotniczych,mechaniki, automatyki i sterowania,posiadają kwalifikacje do budowy i użytkowania sprzętu lotniczego, wykonywania zadań w jednostkach transportu lotniczego, przenoszenia nowoczesnej technologii lotniczej do innych gałęzi przemysłu, a szczególnie tych, które realizują zadania dla lotnictwa i kosmonautyki, wykonywania zadań inżynierskich w nowoczesnych zakładach przemysłu lotniczego.
Absolwenci studiów na kierunku Lotnictwo i kosmonautyka mogą pracować w:
- zakładach lotniczych,
- przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego,
- wydziałach produkcyjnych wykorzystujących metody komputerowego projektowania,
- przedsiębiorstwach eksploatacji sprzętu lotniczego,
- zakładach naprawy i eksploatacji sprzętu komputerowego,
- służbach naziemnych eksploatujących sprzęt lotniczy,
- zakładach produkcyjnych i remontowych przemysłu lotniczego,
- bazach technicznych linii lotniczych na stanowiskach związanych z projektowaniem, oceną stanu technicznego i eksploatacją urządzeń i systemów awionicznych,
- przedsiębiorstwach transportowych i bazach technicznych linii lotniczych lub Sił Powietrznych RP,
- przemyśle lotniczym i innych gałęziach przemysłu o zaawansowanych technologiach,
- zakładach produkujących lub remontujących sprzęt uzbrojenia lotniczego,
- w jednostkach wojskowych eksploatujących różnego typu uzbrojone statki powietrzne,
- zapleczu naukowo - badawczym przemysłu lotniczego i kosmicznego,
- obsłudze lotnisk cywilnych, sportowych, wojskowych.
Absolwenci specjalności pilotaż Politechniki Rzeszowskiej otrzymują tytuł magistra inżyniera specjalności lotnictwo oraz licencję pilota zawodowego II klasy. Otrzymane wykształcenie odpowiada wymaganiom niezbędnym do uzyskania licencji pilota liniowego (ATPL), stawianym przez Europejską Organizację Lotnictwa Cywilnego (ECAC). Zdobyte kwalifikacje pozwalają wykonywać zawód pilota w lotnictwie cywilnym. Na specjalność dostają się tylko wybrani, najlepsi studenci. Uczelnia musi zapewnić szkolenie praktyczne na różnych typach samolotów, aby każdy student mógł wylatać wymaganą liczbę godzin.