Jakiego artykułu szukasz?

Między kulturami, między językami – „Studia o Polsce” na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Europejskim Viadrina

Bliskość granicy, otwartość wykładowców, atmosfera jak w rodzinie i unikalna szansa na rozwój językowy i kulturowy – tak studenci trzeciego roku kierunku Studia o Polsce, prowadzonego wspólnie przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, opisują swoją akademicką przygodę. Dla jednych to pierwszy krok ku integracji z polskim społeczeństwem, dla innych – przepustka do międzynarodowej kariery. W szczerej rozmowie opowiadają, co ich zaskoczyło, czego się nauczyli i dlaczego te studia były strzałem w dziesiątkę.

Między kulturami, między językami – „Studia o Polsce” na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Europejskim Viadrina

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza prowadzi w Słubicach kierunek studia o Polsce skierowany do studentów z zagranicy, którzy pragną poznać język polski i poprawić swój dostęp do europejskiego rynku pracy oraz dla studentów z Polski, którzy zainteresowani są lepszym poznaniem kultury, literatury i historii Polski, a jednocześnie pragną poprawić znajomość języków obcych.

Rozmawiamy z grupą studentów trzeciego roku.

Dlaczego wybraliście studia o Polsce?

Początkowo było to zainteresowanie polską kulturą i tradycją. Program studiów wydawał się bardzo interesujący. Duże znaczenie miały także kwestie praktyczne jak np. warunki mieszkaniowe, które dla studentów Collegium Polonicum są bardzo dobre. Dla wielu z nas ważna była także możliwość uczenia się innych języków obcych oraz doświadczenie dorosłego życia w dwóch miastach na granicy. Słubice są niewielkie i bardzo przyjazne do mieszkania, a jednocześnie blisko jest do Berlina i Poznania, dwóch dużych miast europejskich z licznymi muzeami, klubami czy barami.

Co Was najbardziej zaskoczyło na tych studiach?

Podejście wykładowców do studentów. Szacunek i równe traktowanie studentów. Mamy bardzo dobry kontakt ze wszystkimi wykładowcami i czujemy się dla nich ważnymi partnerami. Drugim pozytywnym zaskoczeniem była bardzo rodzinna atmosfera. Wszyscy się znają, czujemy się niemal jak w domu. Bardzo dzięki temu zbliżyliśmy się do siebie. Powstało wiele przyjaźni. Dzięki temu nie da się zapomnieć tylko trzech lat, które spędziliśmy na studiach.

W jaki sposób studia o Polsce pomogą Wam w dalszej karierze?

Szybsza integracja w społeczeństwie polskim i możliwość nauki dalszych języków obcych znacznie poprawiają szansę na uzyskanie lepszej pracy. To na pewno najlepszy kierunek dla osób, które pochodzą z zagranicy. Studia od początku w języku polskim są dla wielu osób zbyt trudne.

Ponieważ mieszkamy na granicy języki i dobre umiejętności komunikacji, które nabywamy na studiach są kluczowe także dla polskich studentów. Dzięki studiom mogliśmy uzupełnić wiedzę, której nie nabyliśmy w okresie szkolnym. Niektórzy z nas już pracują i dzięki studiom mogli znaleźć ciekawszą i lepiej płatną pracę. Większość z nas chce kontynuować naukę na studiach magisterskich.

Jakie są Wasze wrażenia ze studiów w Polsce?

Bardzo pozytywne. Wspomniana już rodzinna atmosfera i doskonałe podejście wykładowców są bezcenne. Dają nam duże poczucie bezpieczeństwa. Na początku był stres, że się nie uda, że nie poradzimy sobie. Nie wiedzieliśmy czego się spodziewać po studiach. Ale potem było już łatwiej. Wykładowcy naprawdę dużo pomagają i cierpliwie tłumaczą. Dzięki temu jest bardzo pozytywnie. Dobrze, że nie są to studia masowe, bo oferują nam lepszą jakość. Polską kulturę i historię poznaliśmy w nowym, szerszym świetle, odmiennym od nauczanego w szkole.

Jaką rolę odgrywa dla Was nauka języków obcych?

Bardzo dużą. Ułatwia kontakt na wielu poziomach. Większość z nas planuje zostać w Polsce. Słubice są bardzo międzynarodowym miastem, stąd dobra komunikacja w języku polskim i znajomość dalszych języków, szczególnie angielskiego i niemieckiego jest kluczowa dla otrzymania dobrej pracy. Niektórzy chcieliby kontynuować edukację i karierę w Niemczech, do czego też dobrze nas przygotowały te studia.

Jakie są najciekawsze rzeczy, których nauczyliście się na studiach?

Jak sobie poradzić ze wszystkim naraz. Trzeba zapisywać się na zajęcia, przygotowywać na zajęcia, wielu z nas też pracuje, a do tego trzeba samemu zadbać o siebie. Bardzo nam to ułatwia wsparcie ze strony uniwersytetu i organizacja studiów. W razie problemów zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie.

Dużo lepiej rozumiemy kulturę polską, jej historię, a także funkcjonowanie polskiego systemu politycznego. Sporo uczymy się także o Niemczech, szczególnie, że możemy brać udział także w zajęciach na Europejskim Uniwersytecie Viadrina po niemieckiej stronie granicy.

Foto: Monika Skoczylas

Zobacz także profil Collegium Polonicum w portalu.

Powiązane treści

MoDE interview questions
MoDE interview questions
​Studia o Niemczech w Collegium Polonicum
​Studia o Niemczech w Collegium Polonicum
​Governance of Organizations – interview
​Governance of Organizations – interview
​Governance of Organizations - nowoczesne, unikatowe, międzynarodowe i interdyscyplinarne studia
​Governance of Organizations - nowoczesne, unikatowe, międzynarodowe i interdyscyplinarne studia
​Zostań architektem i liderem cyfrowej transformacji z kierunkiem Master of Digital Entrepreneurship (MoDE) w Collegium Polonicum w Słubicach
​Zostań architektem i liderem cyfrowej transformacji z kierunkiem Master of Digital Entrepreneurship (MoDE) w Collegium Polonicum w Słubicach
​Studia o Polsce w Collegium Polonicum w Słubicach
​Studia o Polsce w Collegium Polonicum w Słubicach

Komentarze (0)

brak komentarzy…
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Powiślańska Akademia Nauk Stosowanych Filia w Kościerzynie
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Akademia Zamojska
  • Warszawska Szkoła Filmowa
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Powiślańska Akademia Nauk Stosowanych
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. J. A. Komeńskiego w Lesznie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku
  • Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
  • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
  • Lubelska Akademia WSEI, Filia  w Warszawie
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Politechnika Łódzka
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie
  • Uniwersytet Kaliski
  • Uniwersytet WSB Merito Gdynia
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
  • Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych w Warszawie
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Europejska Uczelnia w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Uniwersytet w Białymstoku
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Politechnika Białostocka
  • Wrocławska Akademia Biznesu, Filia Akademii Techniczno-Artystycznej
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Powiślańska Akademia Nauk Stosowanych Filia w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Uniwersytet Vizja w Warszawie
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Akademia Humanitas w Sosnowcu
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Akademia Tarnowska
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny w Lublinie
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Politechnika Częstochowska
  • Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet Gdański
  • Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. E. Szczepanika w Suwałkach
  • Powiślańska Akademia Nauk Stosowanych Filia w Toruniu
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach