Jakiego artykułu szukasz?

Nagrody Nobla 2024 - komentarze naukowców z UAM

Kto i dlaczego został wyróżniony Nagrodą Nobla? Za nami tydzień noblowski - poniżej przedstawiamy komentarze naukowców z UAM, dotyczące przyznanych wyróżnień.

Nagrody Nobla 2024 - komentarze naukowców z UAM

Prezentujemy komentarze naukowców z UAM, dotyczące przyznanych wyróżnień.

Pokojowa Nagroda Nobla:
Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała japońska organizacja Nihon Hidankyo domagająca się likwidacji broni jądrowej. Dr Jacek Raubo z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, zauważa, że broń nuklearna odgrywa w ostatnim czasie dużą rolę:
Przede wszystkim, w XXI wieku na nowo odkrywamy, czym jest broń masowego rażenia. Chodzi nie tylko o kwestie broni jądrowej, ale również o broń chemiczną i potencjalnie biologiczną. To pokazuje, że budujemy pewien przekaz dotyczący zarówno zbrojeń jądrowych, jak i – z drugiej strony – rozbrojenia. Niewątpliwie zatoczyliśmy pełne koło i wracamy do pewnych narracji zimnowojennych.
Czy to jest pozytywne? Na pewno świadczy o jednej rzeczy – że świat staje się coraz bardziej niestabilny. Broń jądrowa jest bowiem tą ostateczną bronią, która miała gwarantować, i w pewnym sensie podczas zimnej wojny zagwarantowała, pewne ramy stabilności w relacjach między Związkiem Sowieckim a Stanami Zjednoczonymi, czyli między Wschodem a Zachodem. Dzisiaj sytuacja jest jednak o wiele bardziej dynamiczna, między innymi dlatego, że bronią jądrową dysponują państwa, które w jakimś stopniu są niestabilne – mam na myśli na przykład Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną, czyli Koreę Północną.
Widzimy też tak zwane „państwa progowe”. Niewątpliwie jednym z takich państw progowych, które może przekroczyć próg posiadania broni jądrowej, jest Iran, co na pewno mogłoby wywrócić sytuację na Bliskim Wschodzie. Właśnie dlatego ten temat wraca. Jak widać po Pokojowej Nagrodzie Nobla, obawiamy się, w którym kierunku pójdzie rozwój systemów jądrowych, ich modernizacja, a także zarządzanie tym zasobem.
Cały czas dyskutujemy, na przykład, o przeżywalności systemów wojskowych, a za tym idzie wsparcie tych systemów przez technologie autonomiczne. Oczywiście wszystkie państwa, które dysponują bronią jądrową, deklarują, że nie będą włączać w to sztucznej inteligencji. Jednak w przeszłości słyszeliśmy już wiele takich zapowiedzi, co pokazuje, że problem jest poważny.

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury:

Literacką Nagrodę Nobla dostała Han Kang, koreańska pisarka. Głównie twórczyni prozy, ale również poetka, znana, bo kiedyś wyróżniona nagrodą Bookera, a także nieźle znana w Polsce – dzięki przekładom paru powieści - wyjaśnia prof. Piotr Śliwiński z Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. I dodaje: Warto zauważyć, że nie jest niespodzianką, iż tegoroczny Nobel trafił się literaturze koreańskiej. Zanosiło się na to. Od kilku lat wśród faworytów wymieniano nazwisko znakomitego poety, Ko Una, również przełożonego na polski. Miałem okazję podziwiać, jak czytał swoje wiersze w krakowskim kościele św. Katarzyny. Magiczna lektura, wspaniałe utwory.
Han Kang jest inna – cichsza, dyskretniejsza, lokująca się raczej w kulisie niż na środku sceny. Jak na Noblistkę stosunkowo młoda (rocznik 1970), w pełni sił artystycznych. To, co napisała – m.in. "Nie mówię żegnaj", "Wegetarianka" (najsłynniejsza), "Biała elegia" (związana miejscem powstania i akcji z Warszawą) czy "Nadchodzi chłopiec" – jest bardzo dobre. Kang ma wyczucie paradoksu, jak w "Wegetariance", po mistrzowsku oddaje smutek, jak w "Elegii", jest poetycka i społecznie czujna zarazem. Czy jest najlepsza na świecie? Dziecinne pytanie, gdyż Nagrody Nobla nie dostają pisarze najlepsi, to oczywiste. Jednak ci, którzy ją dostają przez chwilę są za takich uważani. Bo to tylko i aż Nobel.

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii:

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii przyznano (ponownie!) w obszarze biologii strukturalnej, na pograniczu chemii i biologii, za rozwój metod z zastosowaniem sztucznej inteligencji (AI) do przewidywania i projektowania struktury białek - komentuje prof. Mariusz Jaskólski z Wydział Chemii UAM.
Białka to kluczowe biomolekuły życia, zakodowane w naszych genach, a zbudowane z setek połączonych łańcuchowo cegiełek, zwanych aminokwasami, których jest 20 do wyboru. Odpowiadają za niemal wszystkie procesy życiowe: umożliwiają reakcje biochemiczne (enzymy), są budulcem komórek i tkanek, transportują inne biomolekuły, przenoszą sygnały, odpowiadają za oddychanie, zarządzanie energią i ruch, syntetyzują materiał genetyczny (DNA i RNA), etc.
Dla zrozumienia funkcjonowania białek konieczne jest poznanie ich struktury przestrzennej, która jest uwarunkowana ich sekwencją, tj. kolejnością aminokwasów. Do niedawna było to możliwe tylko na żmudnej drodze eksperymentalnej, głównie metodami krystalografii. Przełom przyszedł, gdy udało się zaprząc do tego AI, z wykorzystaniem zasobów wiedzy zgromadzonych przez eksperymenty.
Połowę Nagrody odbiorą profesorowie Demis Hassabis i John Jumper z laboratorium DeepMind firmy Google. Stworzyli oni program AlphaFold2, który w krótkim czasie przewidział strukturę ponad 200 mln znanych obecnie białek, przyspieszając znakomicie takie zastosowania jak projektowanie leków, czy nawet wspieranie dalszych poszukiwań eksperymentalnych.
Drugą połowę Nagrody dostaje profesor David Baker z Uniw. Waszyngtona (Seattle, USA) za komputerowe projektowanie sekwencji nowych białek o zadanej strukturze i funkcji. Cel naukowy był tu więc niejako „odwrotny”. Bakerowi udało się stworzyć „przyprawiające o zawrót głowy” (słowa Komitetu Noblowskiego) białka o zadanej funkcji, np. enzymy, nośniki innych molekuł, etc.
Jesteśmy dumni, że wspólnie z prof. Bakerem odkryliśmy strukturę ważnego enzymu retrowirusa, stosując jego naukową grę komputerową FoldIt - podsumowuje prof. Jaskólski.
Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki:
Czy sztuczna inteligencja może zdobyć Nobla z fizyki? Komitet Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk ogłosił laureatów Nagrody Nobla 2024 z fizyki, a są nimi John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton za „fundamentalne odkrycia umożliwiające uczenie maszynowe przy wykorzystaniu sztucznych sieci neuronowych”.
Prof. Filip Graliński z Wydziału Matematyki i Informatyki UAM podkreśla:
Jest to zaskakująca decyzja komitetu noblowskiego, dla niektórych pewnie kontrowersyjna, ale nie dlatego, że dwaj naukowcy Hopfield i Hinton nie zasługują na to wyróżnienie ze względu na wybitne osiągnięcia. Badania tych naukowców zapoczątkowały drogę, na końcu której mamy takie technologie jak modele języka np. Chat GPT czy modele generujące obrazy lub wideo.
Kontrowersje wynikają głównie z faktu, że to nagroda z fizyki, a obaj laureaci pracują w obszarze informatyki i sztucznej inteligencji. Jednak, jak dodaje prof. Graliński:
Jest wiele ciekawych analogii pomiędzy fizyką a sztuczną inteligencją, jak choćby pojęcie entropii – w fizyce oznacza bałagan, a w teorii informacji mierzy, ile wiemy i ile nie wiemy.

Powiązane treści

Studia społeczne w Katowicach i woj. śląskim
Studia społeczne w Katowicach i woj. śląskim
Studia społeczne w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim
Studia społeczne w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim
Studia społeczne w Zielonej Górze i woj. lubuskim
Studia społeczne w Zielonej Górze i woj. lubuskim
Studia społeczne w Kielcach i woj. świętokrzyskim
Studia społeczne w Kielcach i woj. świętokrzyskim
Studia społeczne w Opolu i woj. opolskim
Studia społeczne w Opolu i woj. opolskim
Studia społeczne w Rzeszowie i woj. podkarpackim
Studia społeczne w Rzeszowie i woj. podkarpackim
Studia społeczne w Lublinie i woj. lubelskim
Studia społeczne w Lublinie i woj. lubelskim
Studia społeczne w Gdańsku i woj. pomorskim
Studia społeczne w Gdańsku i woj. pomorskim
Studia społeczne w Białymstoku i woj. podlaskim
Studia społeczne w Białymstoku i woj. podlaskim
Studia społeczne w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim
Studia społeczne w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim
Studia społeczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia społeczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia społeczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia społeczne w Łodzi i woj. łódzkim
Studia społeczne w Krakowie i Małopolsce
Studia społeczne w Krakowie i Małopolsce
Studia społeczne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
Studia społeczne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
Studia społeczne w Warszawie i na Mazowszu
Studia społeczne w Warszawie i na Mazowszu
Studia społeczne w Poznaniu i Wielkopolsce
Studia społeczne w Poznaniu i Wielkopolsce

Komentarze (0)

brak komentarzy…
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie
  • Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych w Warszawie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Politechnika Poznańska
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
  • Politechnika Śląska
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Uniwersytet Kaliski
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • Akademia Zamojska
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Uniwersytet WSB Merito w Toruniu
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
  • Politechnika Łódzka
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Akademia Piotrkowska
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Politechnika Częstochowska
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Uniwersytet Gdański
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Akademia Tarnowska
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Poznaniu
  • Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Akademia Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Rzeszowie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie