Najlepsze uczelnie ekonomiczne oferują indeksy uczestnikom Olimpiady Przedsiębiorczości
Olimpiada Przedsiębiorczości organizowana jest od 2005 roku. Do każdej edycji zgłasza się kilkanaście tysięcy młodych ludzi zainteresowanych zarządzaniem i gospodarką, z ponad 1000 szkół w całej Polsce. Celem projektu jest rozbudzenie i wzmocnienie wśród młodzieży postaw przedsiębiorczych, doskonalenie umiejętności analizy zjawisk zachodzących w gospodarce oraz w życiu prywatnym, rozwijanie u młodzieży zdolności myślenia analitycznego i syntetycznego, planowania oraz realizacji przedsięwzięć, rozwiązywania w sposób twórczy problemów, skutecznego komunikowania się, współdziałania w zespole oraz negocjacji.
Olimpiada to wspólna inicjatywą Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych oraz pięciu największych polskich uczelni ekonomicznych: Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetów Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Partnerami Strategicznymi są od wielu lat Narodowy Bank Polski i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Stypendia funduje Bank BGŻ.
Olimpiada skierowana jest do wszystkich uczniów szkół ponagimnazjalnych z całego kraju.
Olimpiada to zawody trzystopniowe.
- Pierwszy etap to eliminacje szkolne. Odbędą się one 6 grudnia 2012 r. – w szkołach ponadgimnazjalnych, które zgłosiły uczestników do zawodów. Zawodnicy będą mieli za zadanie w ciagu 60 minut rozwiązać test wiedzy składający się z 50 pytań o zróżnicowanym stopniu trudności. Uwaga! Są punkty ujemne. Do eliminacji okręgowych zakwalifikowanych zostanie ok. 1250 osób.
- Drugi etap to eliminacje okręgowe. Odbędą się one 7 marca 2013 r. – w siedzibach pięciu komitetów okręgowych: w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zadaniem zawodników będzie najpierw rozwiązanie testu, a 50 osób, które rozwiążą test najlepiej, przystąpi do rozwiązywania zadań sytuacyjnych w pięcioosobowych grupach. Wyniki prac zaprezentują następnie Komisji Okręgowej. Do eliminacji centralnych zakwalifikowanych zostanie po 10 najlepszych osób z każdego okręgu.
- Trzeci etap to eliminacje centralne. Będę one miały miejsce 4 kwietnia 2013 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Podobnie jak w poprzednich etapach zawodnicy będą mieli za zadanie rozwiązanie testu, a 25 najlepszych osób wystąpi przed Komisją Centralną, przedstawiając wcześniej przygotowaną prezentację na wybrany temat z zaproponowanej przez organizatorów listy.
Uczeń, który chce wziąć udział w Olimpiadzie, powinien zgłosić się do swojego nauczyciela. Szkoła powoła Komisję Szkolną, a nauczyciel dokona zgłoszenia szkoły i uczniów poprzez stronę internetową. Rejestracja odbywać się będzie w dwóch krokach, według następującego harmonogramu:
- 1–31 października 2012 r. – elektroniczna rejestracja poprzez formularz na naszej stronie, wraz z podaniem składu Komisji Szkolnej i danych imiennych zawodników (zgłoszenie wygenerowane w czasie rejestracji należy wydrukować w dwóch egzemplarzach);
- do 31 października 2012 r. włącznie – wysłanie jednego wydrukowanego i podpisanego zgłoszenia (listem poleconym, priorytetem; decyduje data stempla pocztowego) na adres odpowiedniego Komitetu Okręgowego. Drugi egzemplarz przechowuje Komisja Szkolna.