Nauka i doświadczenie zawodowe - studia dualne w Politechnice Rzeszowskiej
Celem studiów dualnych jest podniesienie kluczowych kompetencji i kwalifikacji praktycznych studentów Politechniki Rzeszowskiej. Studia te mają charakter praktyczny i pozwalają na efektywne pogodzenie nauki i szerokiego pakietu działań realizowanych wspólnie z pracodawcami.
Politechnika Rzeszowska uruchamia studia dualne o profilu praktycznym, w ramach których studenci studiów stacjonarnych będą łączyć naukę i zdobywać doświadczenie zawodowe. W takim modelu kształcić się będą studenci kierunków inżynieria mechaniczna dla przemysłu lotniczego na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz automatyka i robotyka na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki.
Studia dualne będą prowadzone w ramach studiów II stopnia. Studia te mają charakter praktyczny i pozwalają na efektywne pogodzenie nauki i szerokiego pakietu działań realizowanych wspólnie z pracodawcami. Studenci zdobywają wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, które są poszukiwane na rynku pracy. W praktyce oznacza to, że absolwenci będą mieć zarówno tytuł magistra inżyniera, jak i doświadczenie zawodowe, o które są pytani w czasie rozmów rekrutacyjnych przy poszukiwaniu pracy.
- System studiów dualnych dopiero zdobywa popularność wśród polskich uczelni. Jest to dobry przykład synergii działań uczelni i pracodawców. Nie od dziś wiadomo, że student, który po ukończeniu studiów posiada nie tylko dyplom, ale również odpowiednie doświadczenie zawodowe, nie będzie mieć problemów ze znalezieniem pracy w swojej branży – mówi dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej.
Celem studiów dualnych jest podniesienie kluczowych kompetencji i kwalifikacji praktycznych studentów Politechniki Rzeszowskiej. Na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa zostanie uruchomiony nowy kierunek studiów II stopnia o profilu praktycznym inżynieria mechaniczna dla przemysłu lotniczego w trzech specjalnościach: mechanika i budowa maszyn, mechatronika, silniki lotnicze. Ma się na nim kształcić 47 osób. Na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki powstanie kierunek automatyka i robotyka. Będzie się na nim kształcić 25 studentów.
Nabycie kluczowych kompetencji i kwalifikacji praktycznych będzie możliwe dzięki rozszerzeniu programu kształcenia na studiach II-go stopnia o dodatkowe zajęcia. Będą to certyfikowane szkolenia, zajęcia warsztatowe, kursy, zajęcia z praktykami, uczestnictwo w krajowych i zagranicznych konferencjach i seminariach oraz realizacja staży związanych bezpośrednio z efektami kształcenia kierunku studiów. Staże odbędą się m.in. w: Pratt&Whitney Rzeszów, Lockheed Martin Mielec, MTU Aero Engines, Rofa, Astor czy Balluff i stanowić będą dopełnienie i pogłębieniem praktyk wynikających z toku studiów.
Studia są dofinansowane z Funduszy Europejskich i realizowane w ramach projektów: „Inżynieria mechaniczna dla przemysłu lotniczego – realizacja studiów dualnych II stopnia na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej oraz „Automatycy dla przemysłu 4.0 – realizacja studiów dualnych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki”.