Naukowcy UAM znaleźli największy meteoryt
Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania odnaleźli największy w Polsce meteoryt. Obiekt ważący 300 kg został zlokalizowany i wykopany na terenie rezerwatu Meteoryt Morasko, w niewielkiej odległości od Instytutu Geologii UAM.
Kosmiczny głaz leżał na głębokości 2,5 metra i dokopanie się do niego zabrało półtora dnia. Kopali wszyscy, także profesorowie i doktorantki. Zespołem kierował prof. Andrzej Muszyński, kierownik Zakładu Mineralogii i Petrologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wydobycie znaleziska nastąpiło w dniu 8 października 2012 roku. Meteoryt po wydobyciu był jeszcze oblepiony przez osad i ziemię, w którą uderzył kilka tysięcy lat temu. Znalezisko wyglądało jak wielka, żółtawa bryła w kształcie ściętego stożka. Po oczyszczeniu meteoryt stanie się brunatno-srebrzysty z powłoką upstrzoną małymi kraterami, niczym powierzchnia Księżyca.
Sukces poznańskich naukowców był rezultatem polsko-francuskiego projektu naukowego. Jego uczestnikami byli:
- prof. Pierre Rochette (Uniwersytet w Marsylii),
- phD Aurore Hutzler (Uniwersytet w Marsylii),
- prof. Andrzej Muszyński (UAM - Kierownik Zakładu Mineralogii i Petrologii),
- mgr Andrzej Pilski (Muzeum Kopernika, Frombork),
- mgr Magdalena Dworzyńska (UAM),
- mgr Agata Krzesińska (Instytut Nauk Geologicznych PAN),
- mgr Łukasz Smuła, mgr Magdalena Skirzewska (Art-Met, Opole).
Wymiary meteorytu wynoszą:
- wysokość: 50 cm,
- szerokość: 40 cm,
- długość: 71 cm,
- obwód w najszerszym miejscu: 200 cm.
Meteoryt po wydobyciu został przetransportowany do Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obecnie jest poddawany oczyszczaniu i konserwacji.