Jakiego artykułu szukasz?

"Nijou czysze ma", czyli Pani Doktor na Dalekim Wschodzie

Dr Agnieszka Tomaszewska z Instytutu Fizyki AJD przez dwa i pół roku przebywała na stażu naukowym na Dalekim Wschodzie. W Korei Południowej i w stolicy Tajwanu mieście Tajpej ciężko pracowała w nowoczesnych laboratoriach.
"Nijou czysze ma", czyli Pani Doktor na Dalekim Wschodzie

Dr Agnieszka Tomaszewska z Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie przez dwa i pół roku przebywała na stażu naukowym na Dalekim Wschodzie. W Korei Południowej i w stolicy Tajwanu mieście Tajpej ciężko pracowała w nowoczesnych laboratoriach. Niemniej jednak znajdowała czas na to, aby poznawać jakże inną od naszej, kulturę, wierzenia i obyczaje Azjatów, a także uczyła się podstaw języka chińskiego i koreańskiego. Ponoć Europejczykowi nie jest łatwo zrozumieć mentalność i kult pracy ludzi Wschodu. Łatwiej z językiem, bo chociaż jest trudny, to pani doktor ma na tym polu pewne osiągnięcia.

Marek Makowski: Co spowodowało, że pojechała pani na Daleki Wschód?

Dr Agnieszka Tomaszewska: Po obronie doktoratu w Instytucie Fizyki AJD poczułam pewien niedosyt. Chciałam zobaczyć jak wygląda nauka w innych ośrodkach akademickich na świecie. Korzystając ze zbiegu okoliczności udało mi się uzyskać kontakty z naukowcami koreańskimi. Pomyślałam czemu nie? - do odważnych świat należy. Po dopełnieniu formalności pojechałam na staż do Korei Południowej. Konkretnie, do Inha University w mieście Incheon koło Seulu. Spędziłam tam rok.

MM: I jakie wrażenia? To prawda, że Koreańczycy są zapracowanym narodem?

Dr AT: Całkowicie zaskoczył mnie tamtejszy model życia. Studenci i pracownicy uczelni spędzają niemalże cały dzień w laboratorium. Jeśli trzeba zostają w pracowniach do północy, a nawet do rana. Uczelnia i kierownik zespołu dba nie tylko o organizację, pozyskiwanie funduszy i wydajność pracy, ale i o to, by w grupie współpracowników panowała życzliwa i przyjazna atmosfera. W złym tonie leży jednak wyrażanie własnych opinii i komentarzy. Raz w miesiącu szef zaprasza cały zespół badawczy do restauracji na wystawny obiad. Tam jest miejsce na pogaduszki i prywatność.

MM: To Koreańczycy w takim razie muszą być wydajni. Z pewnością, gdy tak dużo pracują mają z tego wymierne efekty.

Dr AT: Wspomnę, że oprócz roku spędzonego w Korei byłam jeszcze później na stażu na Tajwanie. W zasadzie, to bardzo do siebie podobne społeczeństwa. Dla obu praca znajduje się na szczycie hierarchii wartości. Na wyniki prac naukowców czekają najważniejsze firmy: elektroniczne, motoryzacyjne, chemiczne... Stąd ogromne środki jakie rządy przeznaczają nie tylko na kształcenie, ale też rozwój badań. Doskonale wyposażone laboratoria i programy naukowe zapewniają dobre warunki pracy. Stąd tak ważna jest innowacyjność i wynalazczość. Pracownicy akademiccy mają na swoim koncie przynajmniej po kilka patentów. Tego oczekują od nich nie tylko władze uczelni, ale też jest dobrze postrzegane wśród kolegów z pracy, znajomych i bliskich. To kwestia prestiżu i skoku cywilizacyjnego jakiego oba narody doświadczyły w ostatnich dekadach.

MM: Czyli oni cały czas tylko pracują?

Dr AT: Pracują dużo, ale nie cały czas. W kontrakcie pracownicy mają np. zapisane, że przysługują im przerwy na lunch. Ciekawostką może być fakt, że nie wszystkie grupy zawodowe, a przynajmniej tylko nieliczne mają emerytury! W gronie szczęśliwych są m.in. tajwańscy nauczyciele. By jednak zostać pedagogiem trzeba być bardzo dobrym specjalistą w swojej dziedzinie i mieć niebywałe szczęście. Wspomną tutaj, że studia na kierunku nauczycielskim nie uprawniają od razu do pracy w jednostkach oświatowych. Po ich zakończeniu przyszły pedagog musi odbyć półroczną praktykę w szkole, za co nie tylko nie otrzymuje wynagrodzenia, a nawet więcej - musi zapłacić za przyjęcie na staż. Potem, za każdym razem starając się o wakat w szkole musi zdać bardzo trudny egzamin sprawdzający wiedzę merytoryczną, a także pomyślnie wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Wakatów w szkołach jest jednak coraz mniej gdyż tam, podobnie jak u nas społeczeństwo zmaga się z problemem niżu demograficznego. Ludzie pracują do późnej starości. Później żyją z tego, co sobie odłożyli lub zakładają małe rodzinne firmy, np. sklepiki, które są czynne do późnych godzin w nocy. Inną ciekawostką, która może zobrazować pracowitość ludów Dalekiego Wschodu jest brak wakacji dla młodzieży akademickiej. Życie na uczelni toczy się przez cały rok. Nigdy nie wygasa. Laboratoria są zawsze pełne studentów i naukowców.

MM: To jakie są ich słabe strony? Mają je w ogóle..?

Dr AT: Oczywiście, że mają. Zauważyłam, że w laboratoriach niechętnie lub rzadko rezygnuje się z jednej metody badawczej na korzyść innej. Ludzie są mało kreatywni i mam wrażenie, że mniej pomysłowi niż u nas. Lubią pracować, ale często spędzanie długich popołudniowych czy wieczornych godzin w pracy nie ma nic wspólnego z efektywnością. Po prostu udowadniają sobie i innym, że są zapracowani. Tymczasem często pracują mało wydajnie, rozkładając to, co można zrobić w godzinę czy dwie na cztery lub sześć... Również niż demograficzny (na Tajwanie) jest być może spowodowany tym, że ciągle w społeczeństwie dominują i tradycje. Nim dojdzie do zawarcia małżeństwa rodziny przyszłych małżonków muszą się poznać i zaakceptować. Z kolei kandydaci na stworzenie małżeństwa muszą już coś w życiu osiągnąć. Mieć stałą pracę, konto w banku z odpowiednią ilością zer, pozycję w społeczeństwie. Mało kto dorabia się tego w okolicach trzydziestki. Potem brakuje czasu na większą rodzinę niż znany nam w Europie model dwa plus jeden. Cóż, są tylko ludźmi nie robotami!

MM: A stosunek do kobiet? Słyszałem, że pod tym względem panują w Azji zupełnie inne zwyczaje niż u nas...

Dr AT: Kobieta nie jest tam traktowana tak jak u nas. Nie może liczyć na pomoc przy dźwiganiu ciężkiej aparatury w pracowni. W Korei nie ma dżentelmenów. Może nie są niegrzeczni, ale też nie są pomocni i nie rozczulają się nad płcią piękną. Nie ma taryfy ulgowej w niczym. To jest po prostu ich tradycja i trzeba to zaakceptować.

MM: Wiedzą coś o Polakach?

Dr AT: Mają mgliste pojęcie. W Korei wydaje im się, że w Polsce jest bardzo zimno. To tak jakby u nich było znacznie cieplej niż u nas (śmiech). A koreańska zima jest przecież równie nieprzyjemna jak u nas. Co prawda, temperatury zimą są nieco wyższe, ale zawarta w powietrzu woda potęguje wrażenie chłodu. Znają nazwisko Lecha Wałęsy. Na Tajwanie z kolei ze sławnych Polaków kojarzą Madame Curie i nieżyjącą już noblistkę Wisławę Szymborską. No i może jeszcze to, że Tajwańczycy są przekonani iż jesteśmy bogaci. Przecież od lat należymy do Unii Europejskiej i jesteśmy krajem Europy Zachodniej. W ich myśleniu nie może być inaczej!

MM: A jak ze znajomością języków? Trzeba uczyć się chińskiego czy koreańskiego, by marzyć
o pobycie tam?

Dr AT: Mieszkańcy Wschodu, począwszy od najmłodszych lat uczą się języka angielskiego. Ale oba społeczeństwa słabo sobie z tym radzą. Czasem są to uwarunkowania genetyczne, czasem bariery mentalne. Niektóre głoski dla nich w ogóle nie istnieją, czyli wymówienie bez błędu angielskich słówek jest niemożliwe. Kiedyś oglądałam program edukacyjny w telewizji poświęcony nauce języka angielskiego i ze zdziwieniem dowiedziałam się, że Egipt leży w Europie! W trakcie pobytu na Tajwanie miałam czas na naukę chińskiego (przyp. autora tzw. „mandaryńskiego"). „Nijou czysze ma" - znaczy „na spożycie czego ma pan ochotę"? (hahahah). Oczywiście biegle nie umiem mówić, ale trochę się nauczyłam.

MM: Warto wyjeżdżać za granicę na staż?

Dr AT: Jak najbardziej. Człowiek może się masę nauczyć i dowiedzieć. Zyskuje się umiejętności, które tutaj u nas w Polsce nie byłyby możliwe do opanowania. Na Wschodzie mają o wiele lepsze laboratoria, bo inwestuje się w naukę i jej rozwój. My naukowcy jesteśmy potrzebni! Moje wyjazdy nie byłyby możliwe bez życzliwości władz AJD. Szczególne podziękowania chciałabym skierować pod adresem prof. Zdzisława Stępnia i rektora profesora Zygmunta Bąka. Młodzi naukowcy! Jeśli marzycie o karierze i zapewnieniu sobie rozwoju wyjeżdżajcie na staże, ale wracajcie do Polski. Liczę, że i tutaj wkrótce będziemy doceniani.

MM: Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów w pracy i życiu osobistym

Dr AT: Dziękuję

Dr Agnieszka Tomaszewska mieszka w Częstochowie. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Częstochowie. Później studiowała fizykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Następnie obroniła pracę doktorską w Instytucie Fizyki tejże uczelni. Zajmuje się fizyką powierzchni.

Komentarze (1)

Stan
Witaj Agnieszko! Przed laty byłaś u nas w IFD UWr, w Zakładzie Prof. Antoniego Ciszewskiego na stażu - badając powierzchnię metalu metodą mikroskopii polowo-jonowej. Pozdrawiam serdecznie, (Dr) Stanisław Surma
30.08.2022
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Uniwersytet Kaliski
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Uniwersytet Gdański
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Politechnika Śląska
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Akademia Tarnowska
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Politechnika Poznańska
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Politechnika Częstochowska
  • Politechnika Łódzka
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Akademia Zamojska
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie