Nowatorskie studia dla inżynierów na PWZS w Lesznie
Kluczową rolę w rozwoju gospodarczym kraju czy regionu odgrywa kadra nowocześnie wykształconych inżynierów. Czasy, w których żyjemy, stawiają nam wysokie wymagania. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż musimy poradzić sobie z niezwykle dynamicznymi zmianami, jakie możemy obserwować w naszym otoczeniu.
Należy wziąć pod uwagę, że w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej kraju młodzież, która kończy wyższe studia i wchodzi po raz pierwszy na rynek pracy, ma bardzo utrudnione zadanie. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest przewlekłe bezrobocie w kraju. Pracodawcy nie są skłonni w pierwszym okresie zatrudnienia ponosić kosztów specjalistycznych szkoleń, dlatego w zdecydowanej większości poszukują pracowników już wykwalifikowanych.
Jednym z elementów wpływających na obniżenie wysokiego wskaźnika bezrobocia wśród absolwentów wyższych uczelni jest wprowadzenie „dualnego„ łączonego systemu studiowania. Studia dualne wyróżniają się tym, że w czasie 3,5 letnich studiów (stacjonarnych) student odbywa praktykę zawodową w zakładzie pracy w cyklu przemiennym. Przemienny system kształcenia polega na tym, że student na uczelni jeden tydzień uczestniczy w zajęciach dydaktycznych, takich jak: wykłady, ćwiczenia i laboratoria, a drugi tydzień pracuje w zakładzie pracy. Tego typu przemienne zajęcia odbywają się przez cały okres studiowania. Ponadto, po każdym roku akademickim w okresie przerwy wakacyjnej student zobowiązany jest w zakładzie, gdzie odbywa praktykę, przepracować jeden miesiąc. Praktyka zawodowa odbywa się w ramach umowy o pracę zawartej pomiędzy studentem a zakładem pracy w wymiarze części etatu wynikającego z ilości godzin pracy. Program szkolenia zawodowego dostosowany jest do profilu produkcyjno-organizacyjnego danego zakładu pracy i jednocześnie powiązany jest z teoretycznym programem studiów. Ponadto student wykonuje w zakładzie określone prace przejściowe, a na zakończenie nauki rozwiązuje w formie pracy dyplomowej konkretny problem związany z tym zakładem.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie jako pierwsza w kraju wśród wyższych uczelni po raz drugi z rzędu prowadzi nabór na 3,5 letnie studia inżynierskie na kierunku Elektrotechnika o specjalności Elektromechatronika. Elektromechatronika to wiedza wykraczająca poza takie obszary, jak: elektrotechnika, mechanika, elektronika i informatyka. Dziedzina ta rozwija się niezwykle dynamicznie i znajduje zastosowanie zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i małych zakładach produkcyjnych czy usługowych. Uczelnia ma podpisane umowy o współpracy z nowoczesnymi zakładami pracy w zakresie współkształcenia studentów, w których to młodzież zdobywa specjalistyczną wiedzę. Jednocześnie zakłady te wyrażają wolę, że po ukończeniu studiów student otrzyma od zakładu propozycję podjęcia pracy zawodowej na stanowisku inżynierskim. Dobre przygotowanie zawodowe młodych inżynierów, którzy ukończą studia w systemie dualnym pozwoli im wcześniej od swoich rówieśników utorować własną ścieżkę kariery zawodowej.
Wśród pracodawców będą się oni cieszyć większym uznaniem i zainteresowaniem z uwagi na ich kompetencje i przydatność w danym środowisku pracy. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie uruchamiając dualny system kształcenia studentów postawiła sobie za cel, aby dać gospodarce bardzo dobrze wykształconych ludzi wyposażonych w obszerną wiedzę oraz takie umiejętności zawodowe, które po ukończeniu studiów pozwolą im być w pełni przygotowanymi do inżynierskiej pracy zawodowej.
Pełnomocnik Rektora ds. uruchomienia studiów dualnych
dr inż. Eugeniusz Krysiak
Wejdź na stronę uczelni www.pwsz.edu.pl