Nowe kierunki na Uniwersytecie Zielonogórskim
Uniwersytet Zielonogórski poszerza swą ofertę edukacyjną proponując przyszłym studentom nowe kierunki studiów I i II stopnia. W roku akademickim 2015/2016 pojawią się one na następujących Wydziałach: Ekonomii i Zarządzania, Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji, Humanistycznym oraz Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu.
Jak co roku Uniwersytet Zielonogórski poszerza swą ofertę edukacyjną proponując przyszłym studentom nowe kierunki studiów zarówno I, jak i II stopnia.
W roku akademickim 2015/2016 pojawią się one na następujących Wydziałach: Ekonomii i Zarządzania, Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji, Humanistycznym oraz Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Studia I stopnia
WEIT zachęca do podjęcia studiów na 2 nowych kierunkach: biznesie elektronicznym oraz na efektywności energetycznej. Ich absolwent uzyskuje tytuł inżyniera.
Dynamicznie rozwijające się technologie komputerowe, informacyjne oraz internetowe doprowadziły do rewolucji w gospodarce nadając jej nowy globalny wymiar określany mianem biznesu elektronicznego. Wśród podstawowych gałęzi biznesu elektronicznego można między innymi wymienić: analitykę biznesową, komunikację elektroniczną, bankowość i handel elektroniczny, reklamę internetową, usługi w chmurach obliczeniowych, media społecznościowe oraz E-learning.
Efektywność energetyczna jest innowacyjnym kierunkiem studiów związanym z nowoczesnymi technologiami energetycznymi, efektywną gospodarką energetyczną i utrzymaniem ruchu. To studia o profilu praktycznym, zapewniające semestralną praktykę zawodową w przedsiębiorstwach produkcyjnych, a także ponad 1 000 godzin zajęć praktycznych w bogato wyposażonych laboratoriach specjalistycznych prowadzonych przez kadrę posiadającą doświadczenie praktyczne.
Wydział Humanistyczny oferuje trzy nowe kierunki oraz jedną nową specjalność na filologii. Są to – coaching i doradztwo filozoficzne; filologiczna obsługa internetu i e-edytorstwo; literatura popularna i kreacje światów gier oraz filologia, filologia francuska z drugim językiem romańskim. Ich absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjata.
Coaching zajmuje się wsparciem w realizacji celów, a doradztwo filozoficzne pomaga w definiowaniu i rozwiązywaniu problemów. To kierunek adresowany do osób, które lubią ludzi, chętnie z nimi współpracują, z przyjemnością pomagają innym. Warto też zaznaczyć, iż po ukończeniu takich studiów absolwent w celu samodzielnego funkcjonowania na rynku pracy musi zdobyć certyfikaty, powinien starać się o formalne kwalifikacje, które przyznają odpowiednie instytucje.
W programie studiów na kierunku filologiczna obsługa internetu i e-edytorstwo uwzględniono przedmioty, które kształtują i rozwijają umiejętności w dziedzinie edytorstwa naukowego i użytkowego (informacyjnego, reklamowego itp.), zapewniając możliwość uzyskania narzędzi potrzebnych do samodzielnej lub zespołowej pracy w zakresie składu komputerowego, projektowania stron internetowych, ich administrowania, digitalizacji bądź organizacji udostępnianych w cyberprzestrzeni danych archiwalnych (np. w obszarze bibliotek cyfrowych).
W programie studiów literatura popularna i kreacje światów gier uwzględniono przedmioty, dzięki którym absolwent, oprócz ogólnego wykształcenia humanistycznego, nabędzie kompetencje filologicznej analizy tekstów literatury i kultury popularnej oraz przekształcania zawartych w nich treści w scenariusze różnych typów gier (planszowych, RPG itp.). Proponowane zajęcia mają kształtować umiejętność kreowania światów gier (w tym kreacji bohaterów i intryg) oraz przygotować do kreatywnego pisania. Student tego kierunku ma szansę nauczyć się rozpoznawania rozmaitych struktur gier oraz ich uwarunkowań technicznych.
Na filologii nowym kierunkiem jest filologia francuska z drugim językiem romańskim. Ta oferta skierowana jest również do tych osób, które nie znają języka francuskiego i chcą uczyć się go od podstaw. Absolwent studiów I stopnia będzie posiadał bardzo dobrą znajomość języka francuskiego wspartą wiedzą z zakresu lingwistyki, literaturoznawstwa, historii i literatury Francji oraz kultury krajów frankofońskich.
Potrafi zastosować zdobyte umiejętności językowe w różnorodnych dziedzinach nauki i życia społecznego. Jest przygotowany do systematycznego ich pogłębiania za pomocą nowoczesnych technologii informacyjnych, do samodzielnego uczenia się przez całe życie. Dodatkowym atutem w przyszłej karierze społecznej i zawodowej absolwenta jest dobra znajomość wybranego drugiego języka romańskiego: włoskiego lub hiszpańskiego.
WPSNZ proponuje nowe specjalności na kierunku pedagogika, zarówno na pierwszym, jak i na II stopniu studiów. Wśród specjalności na 1 stopniu studiów są: edukacja elementarna i terapia pedagogiczna - absolwent tej specjalności uzyskuje kwalifikacje nauczycielskie do pracy w przedszkolu i w klasach I-III szkoły podstawowej oraz kwalifikacje nauczyciela specjalisty terapii pedagogicznej.
Edukacja elementarna i wczesna nauka języka obcego - absolwent tej specjalności uzyskuje kwalifikacje nauczycielskie do pracy w przedszkolu i w klasach I-III szkoły podstawowej oraz dodatkowe przygotowanie do wczesnej nauki języka obcego (po spełnieniu wymogów resortowych uzyskuje kwalifikacje do nauczania języka obcego w przedszkolu i klasach I-III szkoły podstawowej).
Edukacja elementarna i wczesna edukacja artystyczna – absolwent tej specjalności uzyskuje kwalifikacje nauczycielskie do pracy w przedszkolu i w klasach I-III szkoły podstawowej oraz dodatkowe pogłębione przygotowanie do prowadzenia zajęć o charakterze artystycznym w tych grupach wiekowych.
Logopedia i terapia pedagogiczna - absolwent uzyskuje przygotowanie do podjęcia pracy jako logopeda w placówkach medycznych i sektorze prywatnym oraz kwalifikacje pedagogiczne w specjalności pierwszej (logopedia) i specjalności dodatkowej (terapia pedagogiczna) przygotowujące do podjęcia pracy jako nauczyciel logopeda i nauczyciel specjalista terapii pedagogicznej w placówkach oświatowych, takich jak przedszkola i szkoły podstawowe.
Logopedia i język migowy - absolwent tej specjalności uzyskuje przygotowanie do podjęcia pracy jako logopeda w placówkach medycznych i sektorze prywatnym oraz kwalifikacje pedagogiczne w specjalności logopedia przygotowujące do podjęcia pracy jako nauczyciel logopeda w placówkach oświatowych, takich jak przedszkola i szkoły podstawowe. Ponadto, zna system językowo-migowy na poziomie zaawansowanym z elementami polskiego języka migowego i przygotowany jest do zewnętrznego egzaminu tłumacza języka migowego (kształcenie w zakresie języka migowego rozpoczyna się od podstaw). Przystąpienie do egzaminu jest dobrowolne i nie stanowi warunku ukończenia studiów.
Niewątpliwie przebojem tegorocznej rekrutacji będzie nabór na kierunek lekarski. Będą to jednolite studia 6-letnie kończące się przyznaniem absolwentowi tytułu zawodowego lekarza. Będzie on miał możliwość uzyskania wiedzy teoretycznej i praktycznej do samodzielnej pracy w tym zawodzie, szczególnie w zakresie profilaktyki, diagnostyki, leczenia, rehabilitacji i orzecznictwa. Posiada umiejętność postępowania w stanach nagłych, a także właściwego przeprowadzania wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego i planowania całości procesu diagnostyczno-leczniczego. Przygotowany jest do świadczenia usług w zróżnicowanych placówkach, takich jak podstawowa opieka zdrowotna, lecznictwo szpitalne, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, jednostki naukowe oraz instytucje ochrony zdrowia.
Studia II stopnia
Na Wydziale Ekonomii i Zarządzania nowością są studia II stopnia na kierunku ekonomia. Pozwalają na zdobycie zaawansowanej wiedzy z przedmiotów ekonomicznych, matematycznych i prawnych, która umożliwi absolwentom opracowywanie przez nich analiz ekonomicznych, świadczenie usług doradczych, podejmowanie racjonalnych decyzji w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu zasobów (ludzkich, finansowych, rzeczowych i informacyjnych) przez jednostki sektora prywatnego lub publicznego. Osoby, które ukończą studia II stopnia na ekonomii będą również wyposażone w umiejętność wykorzystania wiedzy ekonomicznej w praktyce.
Na Wydziale Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu na kierunku pedagogika pojawią się dwie nowe specjalności: edukacja elementarna i edukacja medialna oraz edukacja elementarna i wspieranie dzieci w rozwoju zdolności.
Absolwent pierwszej ze specjalności może podjąć pracę w przedszkolu i w klasach I-III oraz dodatkowo prowadzić zajęcia komputerowe. Natomiast absolwent drugiej ze specjalności może podjąć pracę w przedszkolu i w klasach I-III szkoły podstawowej oraz dodatkowo w placówkach pozaszkolnych prowadząc zajęcia dla dzieci zdolnych i twórczych.