Jakiego artykułu szukasz?

Nowe kierunki na Uniwersytecie Zielonogórskim

Uniwersytet Zielonogórski poszerza swą ofertę edukacyjną proponując przyszłym studentom nowe kierunki studiów I i II stopnia. W roku akademickim 2015/2016 pojawią się one na następujących Wydziałach: Ekonomii i Zarządzania, Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji, Humanistycznym oraz Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu.

Nowe kierunki na Uniwersytecie Zielonogórskim

Jak co roku Uniwersytet Zielonogórski poszerza swą ofertę edukacyjną proponując przyszłym studentom nowe kierunki studiów zarówno I, jak i II stopnia.

W ro­ku aka­de­mic­kim 2015/2016 po­ja­wią się one na następujących Wy­działach: Eko­nomii i Zarządzania, Elek­tro­tech­niki, In­for­ma­ty­ki i Te­le­ko­mu­nika­cji, Hu­ma­nistycz­nym oraz Pe­dago­giki, So­cjologii i Nauk o Zdro­wiu. Przyj­rzyj­my się im bliżej.

Stu­dia I stop­nia

WE­IT zachęca do podjęcia stu­diów na 2 nowych kie­run­kach: biz­ne­sie elek­tro­nicz­nym oraz na efek­tyw­ności ener­getycz­nej. Ich ab­sol­went uzyskuje ty­tuł inżynie­ra.

Dy­na­micz­nie ro­z­wijające się tech­nologie kom­putero­we, in­for­ma­cyj­ne oraz in­ter­neto­we do­pro­wadziły do re­wolu­cji w go­spo­dar­ce na­dając jej nowy global­ny wy­miar określany mia­nem biz­ne­su elek­tro­nicz­nego. Wśród pod­stawowych gałęzi biz­ne­su elek­tro­nicz­nego można między in­nymi wy­mie­nić: ana­litykę biz­ne­sową, ko­mu­nikację elek­tro­niczną, ban­ko­wość i han­del elek­tro­nicz­ny, re­klamę in­ter­netową, usługi w ch­mu­rach ob­licze­nio­wych, media społecz­nościo­we oraz E-le­ar­ning.

Efek­tyw­ność ener­getycz­na jest in­nowacyj­nym kie­run­kiem stu­diów związa­nym z nowocze­snymi tech­nologia­mi ener­getycz­nymi, efek­tywną go­spo­darką ener­getyczną i utrzyma­niem ruchu. To stu­dia o pro­fi­lu prak­tycz­nym, za­pew­niające se­mestralną prak­tykę za­wodową w przed­siębior­stwach pro­duk­cyj­nych, a także po­nad 1 000 go­dzin zajęć prak­tycz­nych w bo­ga­to wy­po­sażonych labo­rato­riach specja­listycz­nych pro­wadzonych przez kadrę po­sia­dającą doświad­cze­nie prak­tycz­ne.

Wy­dział Hu­ma­nistycz­ny oferuje trzy nowe kie­run­ki oraz jedną nową specjal­ność na fi­lologii. Są to – coaching i do­radz­two fi­lozoficz­ne; fi­lologicz­na obsługa in­ter­netu i e-edytor­stwo; literatu­ra po­pular­na i kreacje światów gier oraz fi­lologia, fi­lologia fran­cu­ska z drugim językiem ro­mańskim. Ich ab­sol­went uzyskuje ty­tuł za­wodowy licen­cja­ta.

Coaching zaj­mu­je się wspar­ciem w re­alizacji celów, a do­radz­two fi­lozoficz­ne po­ma­ga w de­fi­nio­waniu i ro­z­wiązywaniu pro­blemów. To kie­runek ad­reso­wany do osób, które lu­bią lu­dzi, chętnie z ni­mi współpra­cują, z przy­jem­nością po­ma­gają in­nym. War­to też za­zna­czyć, iż po ukończe­niu ta­kich stu­diów ab­sol­went w celu sa­mo­dziel­nego funk­cjonowania na ryn­ku pra­cy mu­si zdobyć cer­ty­fi­ka­ty, po­winien starać się o for­mal­ne kwalifi­ka­cje, które przy­znają od­po­wied­nie in­sty­tu­cje.

W pro­gra­mie stu­diów na kie­run­ku fi­lologicz­na obsługa in­ter­netu i e-edytor­stwo uw­zględnio­no przed­mio­ty, które ksz­tałtują i ro­z­wijają umiejętności w dzie­dzinie edytor­stwa nau­ko­we­go i użyt­ko­we­go (in­for­ma­cyj­nego, re­klamo­we­go itp.), za­pew­niając możliwość uzyska­nia narzędzi po­trzeb­nych do sa­mo­dziel­nej lub ze­społowej pra­cy w za­kresie składu kom­putero­we­go, pro­jek­to­wania stron in­ter­neto­wych, ich ad­mi­nistro­wania, digitalizacji bądź or­ga­nizacji udostępnia­nych w cyber­prze­strze­ni da­nych ar­chi­wal­nych (np. w ob­sza­rze bi­blio­tek cyfro­wych).

W pro­gra­mie stu­diów literatu­ra po­pular­na i kreacje światów gier uw­zględnio­no przed­mio­ty, dzięki którym ab­sol­went, oprócz ogólnego wy­ksz­tałcenia hu­ma­nistycz­nego, nabędzie kom­peten­cje fi­lologicz­nej ana­lizy tekstów literatu­ry i kul­tu­ry po­pular­nej oraz prze­ksz­tałca­nia za­war­tych w nich treści w scena­riu­sze różnych typów gier (plan­szowych, RPG itp.). Pro­po­nowane zajęcia mają ksz­tałto­wać umiejętność kreowania światów gier (w tym kreacji bo­haterów i in­tryg) oraz przy­go­to­wać do kreatyw­nego pi­sania. Stu­dent te­go kie­run­ku ma szansę nau­czyć się roz­po­zna­wania ro­z­ma­itych struk­tur gier oraz ich uwarun­ko­wań tech­nicz­nych.

Na fi­lologii nowym kie­run­kiem jest fi­lologia fran­cu­ska z drugim językiem ro­mańskim. Ta ofer­ta skie­ro­wana jest również do tych osób, które nie znają języka fran­cu­skie­go i chcą uczyć się go od pod­staw. Ab­sol­went stu­diów I stop­nia będzie po­sia­dał bar­dzo dobrą zna­jomość języka fran­cu­skie­go wspartą wiedzą z za­kresu lin­gwisty­ki, literatu­ro­znaw­stwa, hi­sto­rii i literatu­ry Fran­cji oraz kul­tu­ry krajów fran­ko­fońskich.

Po­trafi za­sto­so­wać zdobyte umiejętności języko­we w różnorod­nych dzie­dzinach nau­ki i życia społecz­nego. Jest przy­go­to­wany do sys­te­ma­tycz­nego ich pogłębia­nia za po­mocą nowocze­snych tech­nologii in­for­ma­cyj­nych, do sa­mo­dziel­nego ucze­nia się przez całe życie. Do­dat­ko­wym atu­tem w przyszłej ka­rie­rze społecz­nej i za­wodowej ab­sol­wen­ta jest do­bra zna­jomość wy­branego drugie­go języka ro­mańskie­go: włoskie­go lub hisz­pańskie­go.

WP­SNZ pro­po­nuje nowe specjal­ności na kie­run­ku pe­dago­gika, zarówno na pierw­szym, jak i na II stop­niu stu­diów. Wśród specjal­ności na 1 stop­niu stu­diów są: edu­ka­cja ele­men­tar­na i te­rapia pe­dago­gicz­na - absol­went tej specjal­ności uzyskuje kwalifi­ka­cje nau­czyciel­skie do pra­cy w przedsz­ko­lu i w klasach I-III sz­koły pod­stawowej oraz kwalifi­ka­cje nau­czycie­la specja­listy te­rapii pe­dago­gicz­nej.

Edu­ka­cja ele­men­tar­na i wcze­sna nau­ka języka ob­cego - absol­went tej specjal­ności uzyskuje kwalifi­ka­cje nau­czyciel­skie do pra­cy w przedsz­ko­lu i w klasach I-III sz­koły pod­stawowej oraz do­dat­ko­we przy­go­to­wanie do wcze­snej nau­ki języka ob­cego (po spełnie­niu wy­mogów re­sor­to­wych uzyskuje kwalifi­ka­cje do nau­czania języka ob­cego w przedsz­ko­lu i klasach I-III sz­koły pod­stawowej).

Edu­ka­cja ele­men­tar­na i wcze­sna edu­ka­cja ar­ty­stycz­na – ab­sol­went tej specjal­ności uzyskuje kwalifi­ka­cje nau­czyciel­skie do pra­cy w przedsz­ko­lu i w klasach I-III sz­koły pod­stawowej oraz do­dat­ko­we pogłębio­ne przy­go­to­wanie do pro­wadze­nia zajęć o charak­terze ar­ty­stycz­nym w tych gru­pach wie­ko­wych.

Logo­pedia i te­rapia pe­dago­gicz­na - absol­went uzyskuje przy­go­to­wanie do podjęcia pra­cy ja­ko logo­peda w placówkach medycz­nych i sek­to­rze prywat­nym oraz kwalifi­ka­cje pe­dago­gicz­ne w specjal­ności pierw­szej (logo­pedia) i specjal­ności do­dat­ko­wej (te­rapia pe­dago­gicz­na) przy­go­to­wujące do podjęcia pra­cy ja­ko nau­czyciel logo­peda i nau­czyciel specja­lista te­rapii pe­dago­gicz­nej w placówkach oświa­to­wych, ta­kich jak przedsz­ko­la i sz­koły pod­stawowe.

Logo­pedia i język mi­go­wy - absol­went tej specjal­ności uzyskuje przy­go­to­wanie do podjęcia pra­cy ja­ko logo­peda w placówkach medycz­nych i sek­to­rze prywat­nym oraz kwalifi­ka­cje pe­dago­gicz­ne w specjal­ności logo­pedia przy­go­to­wujące do podjęcia pra­cy ja­ko nau­czyciel logo­peda w placówkach oświa­to­wych, ta­kich jak przedsz­ko­la i sz­koły pod­stawowe. Po­nad­to, zna sys­tem języko­wo-mi­go­wy na po­zio­mie za­awan­so­wanym z ele­men­tami pol­skie­go języka mi­go­we­go i przy­go­to­wany jest do zewnętrz­nego eg­zami­nu tłuma­cza języka mi­go­we­go (ksz­tałcenie w za­kresie języka mi­go­we­go roz­po­czyna się od pod­staw). Przystąpie­nie do eg­zami­nu jest do­bro­wol­ne i nie stanowi warun­ku ukończe­nia stu­diów.

Niewątpliwie prze­bo­jem te­go­rocz­nej re­krutacji będzie nabór na kie­runek le­kar­ski. Będą to jed­nolite stu­dia 6-let­nie kończące się przy­zna­niem ab­sol­wen­to­wi ty­tułu za­wodowe­go le­ka­rza. Będzie on miał możliwość uzyska­nia wie­dzy teoretycz­nej i prak­tycz­nej do sa­mo­dziel­nej pra­cy w tym za­wodzie, sz­czególnie w za­kresie pro­fi­lak­ty­ki, dia­gnosty­ki, le­cze­nia, re­habi­litacji i orzecz­nic­twa. Po­sia­da umiejętność postępo­wania w stanach nagłych, a także właści­we­go prze­pro­wadzania wy­wia­du le­kar­skie­go, badania fi­zykal­nego i planowania całości pro­cesu dia­gnostycz­no-lecz­nicze­go. Przy­go­to­wany jest do świad­cze­nia usług w zróżni­cowanych placówkach, ta­kich jak pod­stawowa opie­ka zdro­wot­na, lecz­nic­two sz­pital­ne, am­bu­lato­ryj­na opie­ka specja­listycz­na, jed­nost­ki nau­ko­we oraz in­sty­tu­cje och­ro­ny zdro­wia.

Stu­dia II stop­nia

Na Wy­dzia­le Eko­nomii i Zarządzania nowością są stu­dia II stop­nia na kie­run­ku eko­nomia. Po­zwalają na zdobycie za­awan­so­wanej wie­dzy z przed­miotów eko­nomicz­nych, ma­tema­tycz­nych i praw­nych, która umożliwi ab­sol­wen­tom opracowywanie przez nich ana­liz eko­nomicz­nych, świad­cze­nie usług do­rad­czych, po­dej­mo­wanie racjonal­nych de­cyzji w po­zyski­waniu i wy­ko­rzysty­waniu za­sobów (ludz­kich, fi­nan­so­wych, rze­czowych i in­for­ma­cyj­nych) przez jed­nost­ki sek­to­ra prywat­nego lub publicz­nego. Oso­by, które ukończą stu­dia II stop­nia na eko­nomii będą również wy­po­sażone w umiejętność wy­ko­rzystania wie­dzy eko­nomicz­nej w prak­ty­ce.

Na Wy­dzia­le Pe­dago­giki, So­cjologii i Nauk o Zdro­wiu na kie­run­ku pe­dago­gika po­ja­wią się dwie nowe specjal­ności: edu­ka­cja ele­men­tar­na i edu­ka­cja medial­na oraz edu­ka­cja ele­men­tar­na i wspie­ranie dzie­ci w ro­z­woju zdol­ności.

Ab­sol­went pierw­szej ze specjal­ności może podjąć pracę w przedsz­ko­lu i w klasach I-III oraz do­dat­ko­wo pro­wadzić zajęcia kom­putero­we. Na­to­miast ab­sol­went drugiej ze specjal­ności może podjąć pracę w przedsz­ko­lu i w klasach I-III sz­koły pod­stawowej oraz do­dat­ko­wo w placówkach po­zasz­kol­nych pro­wadząc zajęcia dla dzie­ci zdol­nych i twórczych.

Komentarze (0)

brak komentarzy…
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Akademia Tarnowska
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
  • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
  • Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Politechnika Częstochowska
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Uniwersytet Gdański
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Politechnika Łódzka
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Uniwersytet WSB Merito Chorzów
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Rzeszowie
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia we Wrocławiu
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Politechnika Białostocka
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Lublinie
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Akademia Piotrkowska
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Akademia Zamojska
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Szczecinie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Gdańsku
  • Uniwersytet Kaliski
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uniwersytet WSB Merito Gdynia
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu