Jakiego artykułu szukasz?

Nowe specjalności na Zdrowiu publicznym w PSW w Białej Podlaskiej

Od roku akademickiego 2015/2016 studenci kierunku Zdrowie Publiczne w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej mogą wybrać nowe specjalności. Poznaj ofertę Uczelni.

Nowe specjalności na Zdrowiu publicznym w PSW w Białej Podlaskiej

Od roku akademickiego 2015/2016 studenci kierunku Zdrowie Publiczne w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej mogą wybrać nowe specjalności !!!

Studia I stopnia

Specjalność: Promocja zdrowia i żywienia

Celem kształcenia na specjalności Promocja zdrowia i żywienie jest przekazanie wiedzy na temat racjonalnego żywienia człowieka zdrowego i chorego zależnie od wieku, płci, stanu fizjologicznego oraz aktywności fizycznej. Absolwent będzie potrafił wskazać zagrożenia wynikającego z niewłaściwego sposobu żywienia w chorobach dietozależnych, określić zalecenia i opracować modele promocji zdrowego żywienia służące zdrowiu. W toku studiów student zapozna się z obowiązującymi aktami prawnymi z zakresu higieny żywności, toksykologii żywności i metod oznaczania związków toksycznych w żywności. W programie kształcenia uwzględnia się takie zagadnienia, jak: wpływ składników odżywczych na funkcjonowanie organizmu, analizę stanu żywienia i sposobu żywienia różnych grup populacyjnych, epidemiologię żywieniową, dietoprofilaktykę i dietoterapię chorób powstałych na tle nieprawidłowego żywienia, jakość i ocenę zdrowotną żywności z uwzględnieniem surowców konwencjonalnych i ekologicznych, charakterystykę żywności specjalnego przeznaczenia oraz politykę wyżywienia ludności.

Studia przygotowują absolwentów do pracy w instytucjach prowadzących żywienie zbiorowe i zajmujących się nadzorem nad prawidłowym żywieniem, oraz dają możliwość prowadzenia indywidualnej działalności ukierunkowanej na profilaktykę zaburzeń stanu zdrowia związanych z żywnością i żywieniem, promocję zdrowego żywienia i poradnictwo w tym zakresie.

Specjalność: Koder medyczny

Celem specjalności jest przygotowanie absolwenta do pracy w placówkach medycznych oraz instytucjach finansujących świadczenia opieki zdrowotnej. Podczas studiów student zdobędzie wiedzę z zakresu podstawowych nauk medycznych związanych z funkcjonowaniem organizmu ludzkiego, epidemiologią chorób oraz umiejętnością rozliczania i kontraktowania świadczeń zdrowotnych udzielanych przez placówki medyczne. Absolwent będzie potrafił posługiwać się klasyfikacjami medycznymi i współpracować z placówkami finansującymi świadczenia zdrowotne stosując właściwe narzędzia statystyczne i informatyczne do kodowania świadczeń zdrowotnych.

Koder medyczny to dzisiaj bardzo poszukiwany specjalista na rynku pracy, który zna procedury diagnostyczne placówki i potrafi je ewidencjonować, zapewnia terminowe sprawozdania z udzielonych świadczeń do NFZ i pomaga osiągnąć "zysk" jednostce ochrony zdrowia. Koder medyczny posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do właściwej klasyfikacji procedur medycznych.

Studia przygotowują do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, organizacjach rządowych związanych ze zdrowiem: Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia.

Studia II stopnia

Specjalność: Manager w ochronie zdrowia

Studia II stopnia na kierunku Zdrowie Publiczne - specjalność Manager w ochronie zdrowia oferują specjalistyczną wiedzę menadżerską i pozwalają na doskonalenie umiejętności koniecznych do zarządzania publicznymi i niepublicznymi placówkami opieki zdrowotnej.
W trakcie studiów studenci zapoznają się z zasadami funkcjonowania ubezpieczeń społecznych, obowiązującymi regułami prawnymi zakładów opieki zdrowotnej, nowoczesnymi metodami zarządzania, oceną jakości w placówkach ochrony zdrowia, metodyką budowy biznesplanu dla zakładu opieki zdrowotnej oraz zasadami kreowania pozytywnego wizerunku placówki ochrony zdrowia. Studenci zostaną wyposażeni w wiedzę związaną ze sposobami rozwiązania problemów organizacyjnych, planowaniem strategii rozwojowych placówek, podejmowaniem decyzji i skutecznym kierowaniem zespołem pracowników. Po ukończeniu tej specjalności absolwent ma możliwość zatrudnienia w zakładach opieki zdrowotnej, przychodniach i szpitalach na szczeblach kadry zarządzającej.

Specjalność: Edukator zdrowia

Specjalność Edukator zdrowia na kierunku Zdrowie Publiczne studia II stopnia umożliwia zdobycie wiedzy z zakresu problemów zdrowotnych współczesnego społeczeństwa i przyczyn ich powstawania, promocji zdrowia i profilaktyki, metod edukacji zdrowotnej oraz technik prowadzących do zmiany zachowań zdrowotnych. Student zdobędzie umiejętność prowadzenia edukacji zdrowotnej w różnych grupach ludności, opracowywania, wdrażania i ewaluacji programów zdrowotnych oraz współdziałania w procesie terapeutycznym, prowadzenia programów zdrowotnych i stosowania podstawowych technologii informatycznych w ochronie zdrowia. W programie studiów uwzględnia się edukację zdrowotną i pedagogikę zdrowia, dydaktykę, socjologię zdrowia i medycyny, podstawy prawa, ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, globalne problemy zdrowia, politykę społeczną i zdrowotną, epidemiologię, psychologię (zdrowia, wartości i uzależnień), gerontologię, metodykę zachowań asertywnych, komunikacji i radzenia sobie ze stresem, trening zdrowotny, metodykę aktywności fizycznej w zdrowiu i w chorobie. Absolwent specjalności edukator zdrowia ma możliwość zatrudnienia w podstawowej opiece zdrowia, szkołach, przedszkolach, szpitalach, kuratoriach, Ministerstwie Zdrowia, stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Specjalność: Medycyna ratunkowa i zarządzanie kryzysowe

Absolwent zna zasady działań interwencyjnych wobec jednostek raz grup społecznych oraz systemach ratownictwa medycznego i zintegrowanych systemach zarządzania kryzysowego wobec jednostek. Absolwent tej specjalności może ubiegać się o zatrudnienie w: publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym szpitalnych oddziałach ratunkowych, zespołach ratownictwa medycznego, specjalistycznych służbach ratownictwa, Centrum Powiadamiania Ratunkowego szczebla powiatowego i regionalnego.

Komentarze (0)

brak komentarzy…