Nowoczesne budynki dla weterynarii na UP w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie wybuduje Innowacyjne Centrum Patologii i Terapii Zwierząt. Budynki są przeznaczone dla Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, a ich wartość to blisko 76 mln zł.
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie podpisał umowę z wykonawcą, który wybuduje Innowacyjne Centrum Patologii i Terapii Zwierząt przy ul. Głębokiej. Budynki są przeznaczone dla Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, a ich wartość to blisko 76 mln zł. Planowy termin zakończenia inwestycji to 31 grudnia 2014 roku.
Innowacyjne Centrum Patologii i Terapii Zwierząt składać się będzie z dwóch, połączonych przewiązką komunikacyjną, budynków. Pierwszy, z przeznaczeniem dla zwierząt gospodarskich, zaprojektowany został na rzucie litery U, ma mieć 4 kondygnacje naziemne i fragment kondygnacji podziemnej, jego najbardziej wyrazistsza formą ma być nadwieszona, eliptyczna bryła Auli od strony południowej. Drugi budynek, na rzucie zbliżonym do kwadratu, posłuży zwierzętom towarzyszącym i ma mieć 3 kondygnacje naziemne wraz z tarasem w jego centralnej części.
Wydział Medyny Weterynaryjnej jest drugim najstarszym wydziałem w Polsce, powstał w 1944 roku. Prowadzi studia stacjonarne i niestacjonarne na kierunku weterynaria, gdzie o jedno miejsce w ostatniej rekrutacji 2012/2013 walczyło blisko 10 kandydatów.
Obecna baza dydaktyczna i naukowa wydziału, składa się z Collegium Veterinarium przy ul. Akademickiej oraz części klinicznej przy ul. Głębokiej. Oprócz kilkuletniego budynku wiwarium, pozostała infrastruktura nie jest odpowiednia dla rosnących potrzeb i zmieniających się wymagań w zakresie prowadzenia badań i kształcenia. Biorąc to pod uwagę, a także teren i możliwości, którym uczelnia dysponuje, budowa zakłada rozbiórkę jednego z istniejących budynków.
Jak podkreśla Kanclerz UP, dr Henryk Bichta: „Inwestycja w ten budynek to inwestycja w nowoczesną medycynę weterynaryjną, którą chcemy prowadzić na światowym poziomie, nie tylko dla studentów z Polski, ale również z zagranicy."