Nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych dla studentów pielęgniarstwa w PWSZ w Pile
PWSZ w Pile staje się ważnym regionalnym ośrodkiem nowoczesnego kształcenia kadr ochrony zdrowia. Dla ich potrzeb Uczelnia tworzy nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych, które pozwoli na odtwarzanie sytuacji klinicznej w warunkach pracowni dydaktycznej.
Ćwiczenia przypadków skomplikowanych i rzadkich oraz sprawdzenia wiedzy i umiejętności praktycznych w warunkach klinicznych, ale w bezpiecznym środowisku, w którym popełnienie błędu nie powoduje krzywdy pacjenta. Tak właśnie uczyć będą się studenci pielęgniarstwa w Państwowej Wyższe Szkole Zawodowej im. St. Staszica w Pile.
Dzięki Centrum, nauka i doskonalenie procesu diagnostyczno-terapeutycznego odbywać się będzie z wykorzystaniem kilkudziesięciu symulowanych scenariuszy klinicznych w specjalistycznych pracowniach multimedialnych, przypominających oddział szpitalny z użyciem zaawansowanego symulatora pacjenta i tzw. trenażerów, umożliwiających naukę praktyczną.
Stopień realizmu symulacji może być bardzo różny. W PWSZ w Pile służyć temu będą:
- pracownie „niskiej wierności” – podstawowe pracownie umiejętności pielęgniarskich,
- 3 pracownie „wysokiej wierności” – dla pielęgniarek, wyposażone w kompletny zaawansowany sprzęt audiowizualny (kamery, monitory, rebriefing itd.) do odtwarzanie i rejestracji procesu dydaktycznego,
- 3 „wysokiej wierności” symulatory – „manekiny” (fantomy niemowlęcia, dziecka i dorosłego), umożliwiające odtwarzanie mechanizmów fizjologicznych (krwawienie, oddychanie, itp.).
Studenci odbywać będą ćwiczenia przypadków skomplikowanych i rzadkich oraz sprawdzą swoją wiedzę i umiejętności praktyczne w warunkach klinicznych w bezpiecznym środowisku, w którym popełnienie błędu nie spowoduje krzywdy pacjenta.
Centrum umożliwi naukę umiejętności technicznych z wykorzystaniem trenażerów prostych i zaawansowanych m.in. do cewnikowania, uzyskiwania dostępów donaczyniowych, symulacji laparoskopii i innych zabiegów medycznych.
Symulację medyczną uznaje się za najnowocześniejszą i jedyną metodę nauczania postępowania praktycznego w stanach zagrożenia życia i procedur inwazyjnych na etapie szkolenia przeddyplomowego. Dzięki temu wyposażeniu i specjalnie przeszkolonym wykładowcom/trenerom, studenci kierunku pielęgniarstwo, będą doskonale przygotowani do wykonywania zawodu.