Nowoczesne zarządzanie szkołą – konferencja dla dyrektorów w WSAiB
WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni zaprasza na kolejną, 16-tą edycję Konferencji dla Dyrektorów Szkół Średnich „Nowoczesne zarządzanie szkołą”. Spotkanie odbędzie się w 9 lutego 2023 roku w formie konferencji hybrydowej. Udział dla uczestników jest bezpłatny.
Nowoczesne zarządzanie szkołą
Kolejną edycję Konferencji dla Dyrektorów Szkół Średnich „Nowoczesne zarządzanie szkołą” organizuje WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. Szesnaste już spotkanie odbędzie się w 9 lutego 2023 roku w formie konferencji hybrydowej. Udział jest bezpłatny.
Coroczna impreza skupia liczne grono reprezentantów kadry zarządzającej placówkami oświatowymi na poziomie szkół średnich nie tylko z Pomorza, ale także z innych regionów Polski.
Tegoroczne tematy związane są z aktualnymi problemami, z jakimi mierzą się dyrektorzy szkół, psycholodzy szkolni, nauczyciele, a także uczniowie i ich rodzice. A więc będziemy rozmawiać m.in. o komunikacji na linii Szkoła-Rodzic, o tym co motywuje uczniów do nauki, jaki jest wpływ autorytetu na jednostkę, o budowaniu relacji i wyrażaniu emocji, a także o wybranych narzędziach i instrumentach do wykorzystania w celu poprawy efektywności pracy placówek oświatowych oraz o przepisach prawa oświatowego.
Prelegentami są wykładowcy WSAiB w Gdyni, psycholodzy i pedagodzy oraz eksperci związani z instytucjami oświatowymi.
Uczestnicy otrzymają imienny certyfikat potwierdzający udział w konferencji.
Zgłoszenie chęci udziału odbywa się przez stronę internetową konferencji:
https://wsaib.pl/konferencja-dla-dyrektorow/
Szczegółowy program konferencji
Otwarcie Konferencji J.M. Rektor dr Tomasz Białas
10:15 – 10:45 I PRELEKCJA Kooperacyjny model komunikacji w sieci Dyrekcja szkoły - Nauczyciel - Rodzic
dr hab. prof. WSAiB Tomasz Kawka, Wykładowca WSAiB
Prezentowany model jest jednym z bardziej racjonalnych podejść w zakresie wspólnego kształtowania jak najwyższej jakości budowania usługi edukacyjnej na zasadzie strategii Win- Win dla wszystkich zainteresowanych stron, interesariuszy na linii Kierownictwo Szkół, Nauczyciele, Rodzice. Otwartość komunikacji i kooperacja stron w sytuacji częstych konfliktów ma na celu redukcje napięć i kosztów społecznych funkcjonowania współczesnej szkoły w Polsce. Podstawą koncepcyjną ww. modelu jest podejście T. Witkowskiego i S. Chełpy pt. Prywatne Style Rozwiązywania Konfliktów.
10:50 – 11:20 II PRELEKCJA Wartości i systemy motywacyjne współczesnej młodzieży
mgr Aleksandra Romanowska, Dziekan Filii WSAiB w Lęborku, Wykładowca WSAiB
Jednym z ważniejszych czynników naszego życia, poza jedzeniem, piciem i spaniem, jest motywacja. To ona nas pcha do działania, gdy ją mamy lub ściąga w dół, gdy jej brak. Ale czy zastanawialiśmy się czym jest motywacja? Czym jest dla dorosłych, a czym dla dzieci? Czym dla pracowników, a czym dla uczniów? W czasie mojego wystąpienia postaram się przybliżyć najnowsze wyniki badań określające, co „kręci” i zachęca uczniów do nauki. Jakie czynniki i wartości kierują młodzieżą w dzisiejszych czasach i zachęcają lub odpychają od nauki.
11:25 – 11:55 III PRELEKCJA Psychologiczne sytuacje kryzysowe
dr Karol Parafian, Psycholog, Wykładowca WSAiB
Prelekcja dotyczyć będzie zachowań ludzkich wskazujących na problem natury psychologicznej oraz wzmocnienia psychologicznego. Kolejną poruszaną kwestią będzie siła, a słabość psychiczna oraz wpływ autorytetu na zmianę jednostki.
12:00 – 12:30 IV PRELEKCJA Prawo Oświatowe
mgr Wojciech Jankowski, Dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli
Podczas prelekcji poruszane będą tematy związane z prawem oświatowym i jego praktycznym zastosowaniem w funkcjonowaniu placówek oświatowych. Wskazane zostaną najważniejsze punkty dotyczące codziennej pracy nauczycieli, dyrektorów oraz funkcjonowania placówek i praktyczne rozwiązania sytuacji trudnych.
12:30 – 12:50 Przerwa kawowa
12:50 – 13:20 V PRELEKCJA Typy zachowań, a budowanie relacji w placówkach oświatowych
mgr Anna Kunicka, Wykładowca WSAiB
Chcąc zbudować trwałe relacji należy zadać sobie dwa kluczowe pytania: jakim jestem nadawcą a jakim odbiorcą w procesie komunikacji, a co za tym idzie, w jaki sposób wyrażam swoje emocje i jak odbieram komunikaty płynące z otoczenia. Różnorodność kulturowa, generacyjna oraz towarzyszące temu indywidualne typy zachowań stanowią wyzwania dla osób zajmujących się zarządzaniem. W trakcie prelekcji otrzymacie Państwo wskazówki, na jakie elementy zachowania należy zwracać uwagę aby we właściwy sposób docierać do otoczenia. Poznacie Państwo typy zachowań społecznych oraz te cechy, które mogą znacząco wpływać na współpracę w zespole, wzmacniać zaangażowanie rodziców i opiekunów dzieci, a także ułatwiać budowanie relacji zewnętrznych. Przedstawiona wiedza pozwoli na wzmocnienie fundamentów dobrych relacji jakimi są poczucie własnej wartości i asertywna komunikacja.
13:25 – 13:55 VI PRELEKCJA Praca z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
dr Anna Andrzejewska, Familiolog, Pedagog, Suicydolog. Wykładowca WSAiB
Prelekcja będzie poruszała kwestie dotyczące regulacji pracy z uczniem o specjalnych potrzebach. Poznamy obecne przepisy regulujące tą pracę, podstawy teoretyczne oraz zagłębimy się w aspekcie praktycznym. Formy pracy z uczniem, kontakt z rodzicem oraz trudności jakich doświadcza się w bezpośrednim kontakcie z uczniem ze specjalnymi potrzebami będą podstawą rozważań w ramach prelekcji.
14:00 – 14:30 VII PRELEKCJA Narzędzia do zarządzania szkołą
dr Paweł Bykowski, Dziekan Wydziału Zarządzania, Wykładowca WSAiB
Wystąpienie będzie dotyczyć aspektów związanych z poprawą organizacji pracy, w tym planowania i monitorowania pracy. Celem jest przekazanie wiedzy o wybranych narzędziach i instrumentach do wykorzystania w celu poprawy efektywności pracy placówek oświatowych, a także elementach i działaniach kształtujących kulturę organizacji. Zaprezentowana zostanie także metoda pracy 4k: kontakt, komunikacja, koordynacja, kontrola.
14:35 - 14:50 Panel dyskusyjny
14:55 - Zakończenie konferencji, poczęstunek