Opłaty za studia dzienne przy drugim kierunku
Od 1 stycznia 2012 roku, w myśl znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, uczelnie publiczne mogą pobierać od studentów opłaty za drugi kierunek studiów.
Wchodzi w życie prawo stanowiące, że tylko jedne studia będzie można skończyć na koszt podatnika
Większość nowych studentów zmierzy się z tym problemem dopiero za pięć lat, kiedy skończą pierwszy kierunek studiów. Będą jednak tacy, którzy zechcą od razu rozpocząć naukę na dwóch kierunkach. W takiej sytuacji student musi złożyć na obu wydziałach oświadczenie, który kierunek uważa za pierwszy, a który za drugi. Na pierwszym studiuje bezpłatnie, a na drugim będzie musiał zapłacić.
Część studentów, kształcących się na dwóch kierunkach, zostanie z opłaty zwolnionych. Będą o tym decydowały wyniki w nauce na drugim kierunku studiów.
Przyjęto zasadę, że państwo zapłaci za studia najlepszych, czyli takich, którzy spełniają kryteria potrzebne do otrzymywania nagrody rektora, która zastąpiła dotychczasowe stypendia naukowe na uczelniach. Nagrody rektora otrzymuje 10 proc. studentów, osiągających najlepsze wyniki na roku.
Najlepsi studenci mają też zyskać dzięki nowemu stypendium, jakim będzie stypendium ministra za wybitne osiągnięcia. Będzie ono przyznawane studentom szczególnie wyróżniającym się w nauce lub posiadającym wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Można je będzie łączyć z nagrodą rektora.
Źródło: PAP