Oto przesłania Uniwersytetu Łódzkiego
Wspólnota, otwartość, innowacyjność, elitarność to przesłania Uniwersytetu Łódzkiego.
Uniwersytet Łódzki jest jednym z największych polskich uniwersytetów. Posiada 12 wydziałów: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Wydział Chemii, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, Wydział Filologiczny, Wydział Filozoficzno-Historyczny, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, Wydział Matematyki i Informatyki, Wydział Nauk Geograficznych, Wydział Nauk o Wychowaniu, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, Wydział Zarządzania.
Od roku akademickiego 1998/99 funkcjonuje Filia UŁ w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie prowadzone są studia na 5 kierunkach: leśnictwo, administracja, informatyka, turystyka i rekreacja oraz zarządzanie. Studiować można także w Zamiejscowych Ośrodkach Dydaktycznych w Kutnie, Ostrołęce, Sieradzu i Tomaszowie Mazowieckim.
Nauczanie w Uniwersytecie Łódzkim odbywa się na 38 kierunkach studiów i 151 specjalnościach. Uniwersytet Łódzki prowadzi także studia doktoranckie i ponad 90 studiów podyplomowych, w tym studia typu MBA oraz finansowane przez EFS. W celu uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej wprowadzane są nowe kierunki studiów oraz kierunki całkowicie w jęz. angielskim: administracja, informatyka, ekonomia, informatyka i ekonometria, zarządzanie oraz Women's and Gender Studies. Od 2008 działają Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne. Uczelnia prowadzi także trzy kierunki w języku francuskim.
Dzięki współpracy z uczelniami zagranicznymi w Uniwersytecie Łódzkim można studiować na kierunkach, których ukończenie gwarantuje otrzymanie dyplomów 2 uczelni: Polsko-Francuski Program Studiów w zakresie zarządzania typu MBA (WZ i Uniwersytet Jean Moulin Lyon 3), Polsko-Amerykański program Studiów Menedżerskich Executive MBA (Polsko-Amerykańskie Centrum Zarządzania oraz Towson University wraz z University of Baltimore), Podyplomowe studia I stopnia: "Szkoła Prawa Francuskiego" (WPiA i Uniwersytet François-Rabelais w Tours), Podyplomowe studia II stopnia: Francuskie Magisterium Prawa - Prawnik Europejski (WPiA i Uniwersytet François-Rabelais w Tours), zajęcia w ramach "Szkoły Prawa Niemieckiego" (WPiA i Uniwersytet Wilhelma w Münster), Polsko-Amerykańskie studia w zakresie Komercjalizacji Innowacyjnych Przedsięwzięć i Nowych Technologii (Centrum Innowacji UŁ wraz z University of Texas w Austin USA).
Uniwersytet Łódzki posiada nowoczesne Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne, w którym znajduje się łącznie 8 sal konferencyjnych i 190 miejsc noclegowych. Uczelnia zapewnia dostęp do świetnie wyposażonego Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu: basenu, hal sportowych, sal gimnastycznych, gabinetu odnowy biologicznej, z których korzystają studenci, pracownicy UŁ oraz inne zainteresowane osoby. W UŁ funkcjonują 3 Biura Karier Zawodowych: na Wydziale Zarządzania, Wydziale Prawa i Administracji oraz Wydziale Nauk o Wychowaniu.
Chcąc zapewnić równy dostęp do wykształcenia pozbawionego jakichkolwiek barier, zarówno architektonicznych, jak i mentalnych osobom niepełnosprawnym w UŁ został powołany Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych. W 2007 r. rozpoczął swoją działalność Uniwersytecki punkt informacyjny, którego nadrzędnym celem jest zwiększenie dostępności studiów wyższych dla niepełnosprawnych. Pracownicy biura służą pomocą podczas egzaminów wstępnych oraz w trakcie roku akademickiego.
Uniwersytet Łódzki dysponuje 6 stacjami naukowo-badawczymi działającymi poza terenem Łodzi oraz 10 Domami Studenckimi z ponad 4 tys. miejsc. Ponadto posiada około 300 miejsc w 2 hotelach asystenckich.