Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu - lingwistyka stosowana
Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu proponuje kandydatom na studia nowoczesny kierunek, którym jest lingwistyka stosowana.
Kierunek ten powstał z myślą o studentach chcących studiować równolegle dwa języki obce. W PWSW w Przemyślu językiem wiodącym jest angielski, a dodatkowym, którego studenci uczą się od podstaw, jest język ukraiński.
W Przemyślu lingwistykę stosowaną można studiować w ramach 3-letnich studiów licencjackich.
Do wyboru są dwie specjalizacje:
- translatorsko-językowa - kładzie ona nacisk na zaawansowaną znajomość dwóch języków oraz umiejętności przekładu w obrębie języka angielskiego oraz ukraińskiego. Specjalizacja ta powstała z myślą o osobach pracujących w środowisku międzynarodowym np. w biurach tłumaczeń.
- interkulturowo-biznesowa - łączy nauczanie obu języków z problematyką i umiejętnościami niezbędnymi w biznesie np. język biznesu, podstawy księgowości i przedsiębiorczości. Specjalizacja powstała z myślą o przyszłych pracownikach międzynarodowych firm z branży outsourcingowej.
Celem kształcenia na kierunku lingwistyka stosowana jest osiągnięcie zaawansowanego poziomu znajomości obu języków oraz zdobycie wiedzy z zakresu kultury, historii oraz sztuki obszaru anglojęzycznego, jak i ukraińskojęzycznego. Po uzyskaniu tytułu licencjata studenci mogą kontynuować naukę na magisterskich studiach II stopnia na każdej uczelni w kraju i za granicą.
Ważnym elementem lingwistyki stosowanej są praktyki angielskojęzyczne oraz ukraińskojęzyczne. Praktyki z języka ukraińskiego realizowane są np. na Uniwersytecie w Kamieńcu Podolskim, Uniwersytecie Lwowskim oraz firmach zewnętrznych. Praktyki z języka angielskiego odbywają się w firmach międzynarodowych, biurach tłumaczeń oraz na międzynarodowych szkołach letnich. Na uczelni działa też Studenckie Biuro Tłumaczeń Lingwistyki Stosowanej, gdzie studenci pod nadzorem wykonują tłumaczenia dla podmiotów zewnętrznych np. okolicznych firm, fundacji i innych organizacji pozarządowych. Działalność w biurze pozwala studentom zdobyć doświadczenie zawodowe.
Studia w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu to możliwość korzystania ze różnego rodzaju stypendiów i zapomóg. Bazę dydaktyczną uczelni stanowią zabytkowy Pałac Lubomirskich, budynki Kolegium Technicznego, Kolegium Nowego, Kolegium Wschodniego, Biblioteki Uczelnianej i domu akademickiego dla 187 osób.
Życie studenckie na uczelni rozwijane jest w kołach naukowych np. Kole Naukowym Młodych Dyplomatów, Kole Naukowym Dziedzictwa Kulturowego Polski Południowo-Wschodniej, Kole Naukowym Młodych Samorządowców. Na PWSW działa także Uczelniany Samorząd Studencki i Klub Uczelniany AZS z sekcjami: koszykówki, unihokeja, futsalu, siatkówki, pływania, turystyki, kulturystyki, strzelectwa, aerobiku i żeglarstwa. W klubie „Enigma” odbywają się imprezy studenckie tj.: koncerty, dyskoteki, wernisaże, spotkania autorskie, projekcje filmowe.
Więcej informacji o studiach w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu dostępne jest na: http://www.pwsw.pl