Jakiego artykułu szukasz?

Planujesz zarządzać własną firmą? Wybierz kierunek „Innowacje i przedsiębiorczość” na Uczelni Łazarskiego

Celem specjalności „Innowacje i Przedsiębiorczość” na Uczelni Łazarskiego, jest przygotowanie studentów do roli innowacyjnego przedsiębiorcy lub menadżera odpowiedzialnego za kreowanie i wprowadzanie zmian w przedsiębiorstwie.

Planujesz zarządzać własną firmą? Wybierz kierunek „Innowacje i przedsiębiorczość” na Uczelni Łazarskiego

Planujesz zarządzać własną firmą, a może chcesz rozwinąć pomysł na biznes? Zobacz, czego nauczysz się na kierunku „Innowacje i przedsiębiorczość”.

Młodzi ludzie, którzy tuż po maturze planują swoją przyszłość zawodową stają przed dylematem, jaki wybrać kierunek studiów. Jest on o tyle poważny, że jego rozwiązanie, w przyszłości ma dać, jeśli nie gwarancję, to choćby szansę na podjęcie satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy. Wielu z nich chce iść o krok dalej i po odebraniu dyplomu uczelni wyższej marzy o założeniu własnej działalności, aby samemu stać się przedsiębiorcą oraz spełniać swoje pasje i ambicje. W realizacji takich planów z pewnością może pomóc studiowanie na kierunku Innowacje i Przedsiębiorczość na Uczelni Łazarskiego.

Swego czasu bardzo popularnym kierunkiem studiów były zarządzanie i ekonomia. W pewnym momencie można było przypuszczać, że absolwentami polskich szkół wyższych będą sami menadżerowie pretendujący do szybkiego stania się prezesami spółek. To zgoła niemożliwe, dlatego też zaczęto zadawać sobie pytanie - Czy studiowanie zarządzania nie jest „passe”?

Z całą pewnością można odpowiedzieć, że nie! Światowa gospodarka nie mogłaby się rozwijać, gdyby nie sprawni menadżerowie. Oczywiście kluczowe w zarządzaniu jest doświadczenie i praktyka. Jednak większość osób, pełniących wysokie funkcje kierownicze w przedsiębiorstwach, jest zdania, że to studia menadżerskie pozwoliły im na kompleksowe spojrzenie na zarządzanie firmą i zrozumienie procesów towarzyszących dynamicznym zmianom w organizacji.

Motorem napędowym współczesnych gospodarek jest innowacyjność. Jest ona nieodzownie związana z kreatywnym, twórczym myśleniem i nieszablonowym podejściem do rozwiązywania problemów czy wyzwań. Wiele z tych umiejętności wynika z osobistych predyspozycji. Jednak niezbędne jest zdobycie usystematyzowanej wiedzy z zakresu zarządzania i ekonomii, aby z sukcesem wykorzystywać swoje atuty i mocne strony w życiu zawodowym.

Wiedza napędzana praktyką

Nowoczesne uczelnie, odpowiadając na wymogi współczesnego rynku pracy konstruują ofertę edukacyjną w taki sposób, aby studenci już w trakcie nauki mogli nabyć praktyczne umiejętności, które pozwolą im na szybkie przystosowanie się do wymogów organizacyjnych firm.

Na takich uczelniach treść kształcenia jest wieloaspektowa i ma dać rzetelne przygotowanie do wykonywania różnych funkcji i właściwych dla nich zadań operacyjnych. Celem specjalności „Innowacje i Przedsiębiorczość” na Uczelni Łazarskiego, jest przygotowanie studentów do roli innowacyjnego przedsiębiorcy lub menadżera odpowiedzialnego za kreowanie i wprowadzanie zmian w przedsiębiorstwie. Jak czytamy w raporcie PARP (Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości) umiejętność przeprowadzania zmian w organizacji to zyskująca na znaczeniu kompetencja menadżerów, która jest wysoko ceniona przez pracodawców.

Zajęcia oparte są na przykładach prawdziwych firm działających na polskim rynku i prezentują rzeczywiste wyzwania przed jakimi stają partnerzy biznesowi tej specjalności. Wykładowcy wykorzystują gry biznesowe, warsztaty problemowe czy case studies, a także prezentują nowoczesne rozwiązania stosowane w prawdziwym życiu gospodarczym. Dzięki temu absolwent posiada praktyczną wiedzę na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa, a także całego procesu implementacji zmiany lub wdrożenia nowego pomysłu. Dobrym przykładem jest przedmiot „Od idei do realizacji”.

Dr Piotr Gołaszewski, opiekun specjalności „Innowacje i Przedsiębiorczość” zauważa, że: „To jeden z najtrudniejszych elementów, doprowadzić pomysł do takiego etapu, aby działał w środowisku firmy i dobrze służył. Znam wiele pomysłowych osób i bardzo mało takich, które potrafią te pomysły zrealizować. Na zajęciach ćwiczymy wspólnie techniki i narzędzia, które pozwolą naszym uczestnikom być skutecznymi w tym co zaplanują”.

Kierunek „Innowacje i Przedsiębiorczość” na Uczelni Łazarskiego koncentruje się na nauce poprzez praktykę i kształtuje nawyki kreatywnego, niestandardowego myślenia.

- Kierunek ten wyróżnia praktyczne podejście. Wszyscy prowadzący to osoby z bogatym doświadczeniem biznesowym. Doskonale rozumieją, jakich pracowników poszukuje rynek, a także jakie wyzwania stoją przed absolwentami. Dlatego zajęcia prezentują prawdziwe sytuacje z przedsiębiorstw reprezentujących różne branże. Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wypracowała zestaw rzeczywistych oczekiwań pracodawców w kontekście zawodów przyszłości. Znamy te potrzeby, a nasz program stanowi precyzyjną odpowiedź na poszukiwane przez rynek pracy kompetencje – mówi dr Piotr Gołaszewski z Uczelni Łazarskiego.

Dla pomyślnego rozwoju kariery zawodowej, istotne są również tzw. kompetencje miękkie. Zarządzanie w przedsiębiorstwie wiąże się z pracą z ludźmi, z którymi wspólnie realizujemy założone cele projektowe i wdrażamy strategiczne rozwiązania. Już w trakcie nauki studenci zdobywają umiejętności typowe dla przedsiębiorcy czy menadżera, takie jak zdolności komunikacyjne, umiejętność pracy w zespole, inicjowanie procesu zmiany, w tym przygotowanie do niej liderów i zespołów, realizowanie oraz monitorowania jej przebiegu, obniżanie oporu przeciwko zmianom, planowanie procesów, a także umiejętności prezentacji oraz zdobywania poparcia dla swoich pomysłów i koncepcji.

Studia powinny przygotować absolwentów do wejścia na rynek pracy i wpłynąć pozytywnie na ich konkurencyjność. Warto podkreślić, że program na kierunku „Innowacje i Przedsiębiorczość” zorientowany jest na interdyscyplinarne efekty kształcenia, oparte ściśle o aktualne oczekiwania rynku pracy, a jego wytyczne zostały zbudowane wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zarządzanie – kierunek przyszłości?

Szybko zmieniająca się rzeczywistość gospodarczo – społeczna związana również z bardzo dynamicznie rozwijającą się technologią utrudnia nam przewidywania, jak będzie wyglądała przyszłość za dziesięć czy piętnaście lat. Podobnie jest z zawodami. To, co dziś uważamy za odległe w czasie opowieści futurologiczne, może zupełnie zmienić nowe odkrycie dokonane już jutro. Natomiast, to wszystko nie zmienia faktu, że są potrzebne umiejętności i kompetencje, aby ten „świat jutra” lepiej rozumieć i lepiej w nim działać. Dr Piotr Gołaszewski zauważa, że „Ostrze tej specjalności wycelowane jest w dwa, główne działania. Tworzenie trwałych zmian, także innowacyjnych, w wielu obszarach działającej organizacji. Po drugie, pełne przygotowanie do założenia i poprowadzenia własnego biznesu”.

Dlaczego tak istotne jest, że pierwszy rok zarządzania i ekonomii jest dla wszystkich,
a po nim student wybiera specjalizację, która najbardziej mu odpowiada? Młody człowiek rozpoczynając studia dysponuje różnym doświadczeniem i poziomem wiedzy. Wybór odpowiedniej dla siebie specjalizacji wymaga czasu. Dlatego program obejmuje obszar ogólny, kierunkowy i specjalizacyjny. Dr Piotr Gołaszewski mówi: „Pozwala nam to zdobyć solidne podstawy i usystematyzować wiedzę potrzebną na dalszych etapach nauki. Studia powinny dawać przestrzeń do mądrego wyboru specjalizacji. Studenci mogą zweryfikować swoje wyobrażenia i nadzieje w ramach realizowanych przedmiotów, a także skonsultować swoje wątpliwości z doświadczonymi wykładowcami”.

Jeśli zdobędziemy fundamentalną wiedzę, jak funkcjonuje gospodarka czy firma, będzie nam łatwiej zrozumieć meandry i szczegóły na kolejnych etapach kształcenia. Ekonomia i zarządzanie to ogromne, fascynujące przestrzenie wiedzy, ale nie wszyscy interesujemy się wszystkim. Temu właśnie służy wybór specjalizacji. Gdy zaczynamy czuć, że ten obszar jest „bardziej dla nas” – szukajmy dziedziny, która odpowiada naszym zainteresowaniom i potrzebom. Odpowiednie przygotowanie jest zatem kluczem do samodzielnego oraz przedsiębiorczego działania, jako partner zarządzający, w przejętej firmie rodzinnej czy w innowacyjnych projektach prowadzonych w ramach firm i korporacji.

Pamiętajmy, że pogłębiona wiedza, umiejętności i kompetencje z zakresu innowacji i przedsiębiorczości mogą być wykorzystane niemal w każdym obszarze działania organizacji i poza nią. Możemy rozwinąć lub zarządzać zmianą w istniejącej firmie, założyć własną działalność czy podjąć pracę w firmie doceniającej pro-aktywność i przedsiębiorczość np. na stanowisku partnera, doradcy lub menadżera projektów.

Komentarze (0)

brak komentarzy…
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Politechnika Częstochowska
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych w Warszawie
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Uniwersytet Kaliski
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Poznaniu
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Uniwersytet WSB Merito Chorzów
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Akademia Tarnowska
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
  • Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Akademia Zamojska
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Politechnika Łódzka
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
  • Akademia Piotrkowska
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Politechnika Poznańska
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Uniwersytet Gdański
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Politechnika Śląska
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Rzeszowie
  • Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu
  • Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu