Politechnik Śląska - kierunek metalurgia
Metalurgię na Politechnice Śląskiej można studiować w ramach 3,5-letnich studiów inżynierskich oraz przez 1,5 roku na uzupełniających studiach magisterskich.
Politechnika Śląska kandydatom na studia techniczne proponuje sprawdzony kierunek studiów, jakim jest metalurgia. Metalurgia to nauka o metalach i stopach oraz procesach ich otrzymywania i kształtowania. W praktycznym wymiarze jest to technologia otrzymywania metali z rud i surowców wtórnych oraz przetwarzanie metali surowych w metale użyteczne i stopy.
Metalurgię na Politechnice Śląskiej można studiować w ramach 3,5-letnich studiów inżynierskich oraz przez 1,5 roku na uzupełniających studiach magisterskich. Ze względu na dużą ilość zajęć praktycznych w laboratoriach dydaktycznych i naukowych oraz na hali technologicznej, studia na kierunku metalurgia dostępne są tylko w trybie stacjonarnym.
Na studiach I stopnia nie ma specjalności. Na studiach II stopnia wprowadzono specjalności do wyboru i są to:
- metalurgia ekstrakcyjna
- przeróbka plastyczna metali
- technologie odlewnicze
Przykładowe zagadnienia, z którymi mają do czynienia studenci metalurgii to: nowoczesne technologie i materiały, termodynamika techniczna, odlewnictwo, materiały ogniotrwałe, piece i urządzenia hutnicze, czy teoria procesów metalurgicznych. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu podstawowych dyscyplin nauk technicznych, technologii wytwarzania, przetwórstwa i recyklingu materiałów metalowych.
Po studiach absolwenci metalurgii potrafią kierować procesami wytwarzania żelaza i stali, metali nieżelaznych i ich stopów, odlewania, obróbki plastycznej i cieplnej metali i stopów. Znają także metody zagospodarowania odpadów hutniczych, podstawy projektowania, sterowania i optymalizacji procesów metalurgicznych. Dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom absolwenci mogą podjąć pracę w przedsiębiorstwach produkcyjnych działających w obszarze metalurgii i odlewnictwa.
Politechnika Śląska zapewnia swoim studentom dostęp do niezbędnego oprogramowania i materiałów oraz biblioteki . Studenci mogą brać udział w ciekawych projektach. Uczelnia wraz z miastem Gliwice oraz Katowicką Specjalna Strefa Ekonomiczną powołała Park Naukowo - Technologiczny „Technopark Gliwice” Sp. z o.o., który jest nowoczesnym centrum wsparcia biznesu akademickiego. Głównym zadaniem parku jest tworzenie i promocja innowacyjnych firm technologicznych oraz transfer technologii z Politechniki Śląskiej do małych i średnich przedsiębiorstw.
Przy Politechnice Śląskiej działa także Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko, Muzeum Geologii, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości oraz Ośrodek Sportu, gdzie trenować można: piłkę siatkową, koszykówkę, aerobik, taniec nowoczesny, samoobronę, judo, tenis stołowy, łyżwiarstwo, jeździectwo, curling oraz korzystać z siłowni.
Więcej informacji o studiach ma Politechnice Śląskiej można znaleźć na: http://www.polsl.pl