Politechnika Białostocka – ekoenergetyka
Politechnika Białostocka posiada w swojej ofercie innowacyjny kierunek ekoenergetyka.
Kierunek ekoenergetyka to studia inżynierskie I stopnia. Ekoenergetykę można studiować w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Studia trwają 3,5 roku.
Studiując ekoenergetykę można wybrać jedną z trzech specjalności:
- odnawialne źródła energii w budownictwie,
- odnawialne źródła i przetwarzanie energii elektrycznej
- maszyny i urządzenia energetyczne.
Studia przygotowują inżynierów, którzy posiadać będą ogólną wiedzę techniczną, a także umiejętność posługiwania się specjalistyczną terminologią z zakresu energetyki. Studenci uczą się także języków obcych oraz technik informatycznych niezbędnych w pracy inżyniera. Główny nacisk kładziony jest na zagadnienia dotyczące energetyki oraz odnawialnych źródeł energii, techniki cieplnej, siłowni cieplnych i ekologicznego wytwarzania energii. Zdobywana jest także wiedza o przesyle i dystrybucji energii elektrycznej, zrównoważonym rozwoju energetycznym kraju, czy racjonalizacji zużycia energii cieplnej w budownictwie.
Absolwenci tego kierunku są w stanie opracować systemy ochrony naturalnych zasobów środowiska oraz wykorzystywać je w sposób zrównoważony. Posiadają wiedzę odnośnie systemów zarządzania jakością i ochroną środowiska w przedsiębiorstwach. Dodatkowo absolwenci sprawnie posługują się wiedzą prawną i ekonomiczną w zakresie ochrony i gospodarowania środowiskiem.
Kończąc poszczególne specjalności absolwenci posiadają specjalistyczną i szczegółową wiedzę z zakresu obejmującego program studiów. Po studiach I stopnia absolwenci mogą podjąć studia magisterskie na kierunku ekoenergetyka lub innym kierunku studiów o podobnym profilu kształcenia. Uzyskując tytuł inżyniera po studiach I stopnia absolwenci mogą już także podjąć pracę w obszarze energetyki np. w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem, eksploatacją, diagnostyką lub bezpieczeństwem urządzeń i systemów energetycznych.
Studia na Politechnice Białostockiej to nie tylko nauka na nowoczesnym kierunku. Na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska, który prowadzi studia z ekoinżynierii można zapisać się do koła naukowego, aby poszerzyć swoją wiedzę. Do wyboru są m.in.: Studenckie Koło Naukowe „Ciepłownik”, Koło Naukowe „Przedsiębiorczość”, Studenckie Koło Naukowe „Konstruktor”. Studenci, którzy wolą rozwijać pasje muzyczne mogą zapisać się do Chóru Politechniki Białostockiej lub Klubu Tańca „Feniks”. Przy Uczelni działa także Klub Wysokogórski „Grań”, Sekcja Jeździecka, Studencka Agencja Fotograficzna oraz Studencki Klub Krótkofalowców „SP4YPB”.
Studenci Politechniki Białostockiej mają szansę skorzystania z wymiany międzynarodowej w ramach programu ERASMUS+ lub wymiany krajowej w ramach projektu Mostech. Przy uczelni działa Biuro Karier. Politechnika Białostocka organizuje także różne konkursy na najlepsze prace dyplomowe.
Więcej informacji o studiach na Politechnice Białostockiej można znaleźć na: http://pb.edu.pl