Politechnika Koszalińska, czyli nauka blisko biznesu
Studenci wielu kierunków Politechniki Koszalińskiej, z uwagi na swoje rzadkie wykształcenie, są poszukiwani na rynku pracy, a ich wiedza i umiejętności wysoko docenianie przez pracodawców. Gwarantuje to szybszą ścieżkę kariery zawodowej.
Otwarcie w połowie grudnia 2015 roku w Katedrze Inżynierii Produkcji Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej nowoczesnej Pracowni Edukacji Technicznej firmy Haas, nie jest jedynym przykładem tak efektywnej współpracy uczelni z przedsiębiorstwami wspierającymi proces kształcenia studentów.
Nauka coraz bliżej do biznesu
W 2014 roku, w rankingu magazynu „Perspektywy”, Politechnika Koszalińska została uznana przez pracodawców za najlepszą uczelnię w zachodniopomorskim.
– Doceniono nas wtedy nie bezpodstawnie – mówi prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej. – Absolwenci w większości znajdują pracę, a najzdolniejsi – otrzymują oferty zatrudnienia na etapie studiów – dodaje. – Uważam to za istotny walor nauki na Politechnice Koszalińskiej.
Szybsza ścieżka kariery
Studenci wielu kierunków, z uwagi na swoje rzadkie wykształcenie, są poszukiwani na rynku, a ich wiedza i umiejętności – docenianie przez pracodawców, co gwarantuje szybszą ścieżkę kariery zawodowej.
Amerykański koncern Haas, działający za pośrednictwem polskiego pośrednika – Abplanalp Consulting – jest kolejnym partnerem przemysłowym uczelni.
Energa Operator Koszalin nie tylko funduje stypendia najzdolniejszym studentom, lecz także wspomógł zakupy do laboratorium energetycznego Wydziału Mechanicznego, który prowadzi kierunek Energetyka.
Współpraca z firmą Nuvarro, specjalizującą się w nowych technologiach oraz odnawialnych źródłach energii, obejmuje współpracę na pograniczu nauki i biznesu, szczególnie w zakresie komercjalizacji badań naukowych.
Wydział Przemysłu Drzewnego
W kooperatywie ze szczecineckim Kronospanem, Politechnika Koszalińska uruchamia nowy Wydział Przemysłu Drzewnego w Szczecinku z – rzadkim w kraju – kierunkiem Inżynieria i Automatyzacja w Przemyśle Drzewnym.
Ponadto Kronospan, dzięki współpracy z firmą Siemens, ufundował uczelni specjalistyczne stanowiska komputerowe wyposażone w sterowniki Siemens 300, na których studenci będą poszerzać swoją wiedzę z zakresu elektroniki i automatyki. Identyczne sterowniki używane są w większości firm funkcjonujących rynku, między innymi w Kronospanie.
Dzięki współpracy z gdańską firmą Satel i realizacji projektu EduSatel Wydział Elektroniki i Informatyki uruchomił Laboratorium Systemów Alarmowych (LSA). Satel wyposażył LSA w osiem dwuosobowych stanowisk i przeszkolił jego pracowników.
Doradztwo i współpraca
Utworzenie – jako organu doradczego – Konwentu Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji umożliwiło nawiązanie kontaktu z nowym partnerem, Miejską Energetyką Cieplną w Koszalinie. Konwent zajmie się doradztwem w zakresie strategicznych kierunków rozwoju uczelni, wskazywaniem kierunków współpracy z firmami oraz organizacjami gospodarczymi z różnych branż i dziedzin.
2015 rok zaowocował podpisaniem porozumienia z firmą Plasmet. Wspólnie z producentem wyrobów dla przemysłu metalowego, uczelnia będzie między innymi prowadzić badania oraz wdrażać innowacyjne technologie.
Politechnika Koszalińska angażuje się również w duże projekty propagujące naukę. Na mocy porozumienia z samorządem Karlina, uczelnia ma wesprzeć merytorycznie gminę w budowie nowoczesnego Centrum Nauki i Techniki „Energia”.
Samodzielnie w biznesie
Ponad 70 podmiotów, w tym przedsiębiorstwa, urzędy, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia, redakcje, szkoły i regionalne oddziały koncernów, współpracuje z uczelnią w zakresie organizacji praktyk studenckich.
– Studia przygotowują również do samodzielnego poruszania się w biznesie – podkreśla prof. Tadeusz Bohdal. – Wielu studentów decyduje się na tworzenie własnych firm, marek i odnosi sukcesy rynkowe.
Coraz więcej firm, nie tylko lokalnych, reprezentujących różne branże i dziedziny przemysłu, szczyci się tym, że większość ich pracowników stanowią studenci lub absolwenci Politechniki Koszalińskiej.
Twórczy i kreatywni
Henryk Furmańczyk, wiceprezes Zakładu Techniki Próżniowej „Tepro” mówi, że 1/5 załogi przedsiębiorstwa stanowią absolwenci uczelni: – Jestem zadowolony ze swoich pracowników, a szczególnie tych osób, które ukończyły koszalińską szkołę – wyjaśnia.
Krzysztof Kuliński, prezes REC Global: – Wysoko oceniam wiedzę i umiejętności tych młodych ludzi. Życzyłbym sobie, żeby było ich więcej, nasz oddział jest oparty na współpracy z uczelnią.
Wojciech Sokołowski, prezes firmy IT RevoApp, zatrudnia wyłącznie absolwentów Politechniki Koszalińskiej: – Cechuje ich kreatywność, duża wyobraźnia, otwartość umysłu. Pracują twórczo, z poświęceniem, obecnie realizują u nas rewolucyjny projekt informatyczny.
Tekst: Magdalena Grzybowska
Foto: Adam Paczkowski (zdjęcie pamiątkowe po podpisaniu porozumienia o utworzeniu Konwentu Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji)