Politechnika Opolska współpracuje z Indiami
Politechnika Opolska nieustannie rozszerza swą działalność. Obecnie przy uczelni rozpoczyna działalność jedyne w Polsce Centrum Współpracy Polska-Indie ,,Intytut Jogi i Ajurwedy”. Po znakomicie działającym ,,Instytucie Konfucjusza”, jest to kolejny ośrodek wymiany naukowo-kulturalnej między politechniką, a wielkim azjatyckim partnerem.
Jednym z głównych celów Instytutu będzie szkolenie nauczycieli wychowania fizycznego w zakresie jogi i ajurwedy w formie planowanych już na luty studiów podyplomowych, oraz studiów doktoranckich prowadzonych przy współpracy z hinduskim uniwersytetem w Bangalore. Instytut będzie także organizował konferencje naukowe i wpólne przedsięwzięcia mające na celu promocję wiedzy o Indiach.
Siedzibą jednostki będzie XVII-wieczny pałac w Sulisławiu – dziś jedyny na Opolszczyźnie pięciogwiazdkowy hotel – gdzie pod patronatem Chandry Mohana Bhandariego, światowej sławy propagatora jogi i ajurwedy praktykuje się medycynę i filozofię wschodu.
Jak powiedział rektor prof. Marek Tukiendorf – Chielibyśmy wnieść do życia Opolszczyzny coś nowego i nie boimy się wyzwań. Kiedy przed kilkoma latami powstawał Instytut Konfucjusza – również nie obyło się bez aury niepewności. Jak jednak widać – działamy w oparciu o wartości naukowe i kulturowe, nigdy polityczne, a nowy Instytut otwiera przed politechniką bardzo wiele możliwości. Wierzę więc, że tak jak w wypadku współpracy z Chinami, kiedy za 5 lat przyjdzie czas na podsumowanie działalności – będziemy mieli bardzo wiele do powiedzenia.
Jerzy Bar, właściciel sulisławskiego pałacu, nazwał podpisanie umowy wielkim krokiem. Cieszę się, że joga zafunkcjonuje pod strzechami. – powiedział – Joga to jest to, co robimy dobrze i z pełną świadomością. Nie ma nic wspólnego z religią – podkreślił.
Z kolei ,,ojciec chrzestny” przedsięwzięcia – Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła nazwał Instytut wyjątkową wizytówką regionu.
Dyrektorami jednostki będą – ze strony politechniki dr hab. Zbigniew Borysiuk, prof. PO, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii oraz – ze strony hinduskiej – Piyush Mittal.
Jak zapewnił ten ostatni – pierwsze informacje o planowanych studiach podyplomowych, obejmujących wiedzę o tym jak panować nad ciałem, umysłem i stresem pojawią się w listopadzie na stronach pałacu i Instytutu.