Politechnika Radomska staje się uniwersytetem
Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2012/2013 w środowisku szkół wyższych nastąpi ważna zmiana. Otóż Politechnika Radomska stanie się Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.
17 sierpnia 2012 r. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 27 lipca 2012 r. o nadaniu Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego nazwy Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.
Przekształcenie Politechniki Radomskiej w Uniwersytet to niezwykle ważny krok w rozwoju Uczelni oraz efekt wieloletnich starań i pracy całego środowiska akademickiego. Jest to ogromny sukces władz Politechniki Radomskiej, wielu lokalnych środowisk i sympatyków Placówki. Tego typu zmiany stają się motorem do dalszych działań, mających na celu budowanie silnego ośrodka akademickiego w Radomiu oraz dynamicznego rozwoju Uczelni.
Politechnika Radomska przygotowywała się do takiej zmiany od kilku lat. W czerwcu ub. roku władze uczelni skierowały w tej sprawie wniosek do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnia spełniała ustawowe wymagania, posiadała sześć praw doktoryzowania, w tym cztery w zakresie nauk objętych profilem uczelni. Zgodnie z przepisami Prawa o szkolnictwie wyższym, uczelnia może mieć w nazwie słowo „uniwersytet” uzupełnione przymiotnikiem określającym jej profil.
Dzieki tym zmianom studenci będą otrzymywali dyplom uniwersytecki, który zapewne okaże się atrakcyjny dla pracodawców.
W 2011 roku Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego obchodziła 60-lecie istnienia.
Jest najstarszą i największą publiczną uczelnią w Radomiu. Obecnie kształci ponad 8 tys. studentów na ośmiu wydziałach, m.in. ekonomicznym, mechanicznm, sztuki, transportu i elektrotechniki oraz filologiczno-pedagogicznym.