Politechnika Świętokrzyska ma nowe studio telewizyjne
Studenci Politechniki Świętokrzyskiej na kierunku informatyka w mediach będą mogli odbywać zajęcia praktyczne w nowoczesnym studiu telewizji interaktywnej.
Politechnika Świętokrzyska może się pochwalić nowoczesnym studiem telewizji interaktywnej. Dzięki niemu kielecka uczelnia będzie produkować filmy promocyjne, dokumentacyjne oraz szkolić studentów nowego kierunku informatyka w mediach. Budowa studia kosztowała ponad milion złotych.
W Pracowni Produkcji Telewizyjnej powstało nowoczesne studio z możliwością transmisji na żywo, reżyserka oraz montażownia. Uczelnia zakupiła ponadto profesjonalne kamery rejestrujące w jakości HD, profesjonalne oświetlenie studyjne oraz greenbox, dzięki któremu można wkomponować prowadzącego w dowolne tło na przykład film, fotografię czy grafikę. Do obsługi studia uczelnia zatrudniła doświadczoną kadrę, która posiada wieloletnie doświadczenie telewizyjne.
Poprzez uruchomienie telewizji uczelnia będzie mogła się promować, przedstawiać wyniki badań w sposób wizualny oraz je archiwizować. Ponadto dzięki nowoczesnej technologii będzie można przeprowadzać też telekonferencje na różnych komisjach i zebraniach wewnętrznych uczelni.
W ramach studium telewizyjnego będzie działać też laboratorium telewizji przemysłowej.
Politechnika Świętokrzyska planuje na kierunku informatyka otworzyć kolejną specjalność "informatyka w mediach". Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do tego, aby pracować w zapleczach dla mediów czy w laboratoriach.
Uruchomienie Studia Telewizji Interaktywnej na Politechnice Świętokrzyskiej kosztowało ponad milion złotych i zostało w 85 proc. sfinansowane z funduszy unijnych, w ramach projektu "Rozwój bazy badawczej specjalistycznych laboratoriów uczelni publicznych regionu świętokrzyskiego" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. 15 procent pochodziło z funduszy ministerialnych.
Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Kształci ponad 10 tysięcy studentów na 16 kierunkach i 50 specjalnościach. Uczelnia posiada prawa do nadawania stopnia doktora nauk technicznych na siedmiu kierunkach, a prawa do habilitowania na trzech. Obecnie Politechnika zatrudnia 450 nauczycieli akademickich.