Polskie uczelnie pod lupą MNiSW
29 listopada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło projekt założeń do nowelizacji ustaw: o zasadach finansowania nauki oraz prawa o szkolnictwie wyższym.
Ministerstwo chciałoby, aby Polska Komisja Akredytacyjna przyjrzała się bliżej uczelniom i kierunkom. Cel jest jasno określony: zbadać realną wiedzę i faktyczne kompetencje studentów. Aby zdyscyplinować szkoły wyższe, stworzona zostanie tzw. lista ostrzeżeń, która pojawi się na stronie internetowej resortu.
- Postanowiliśmy doprowadzić do tego, aby i studenci i maturzyści otrzymywali jednoznaczną informację o tym, na jakim kierunku studiów nie uzyskają odpowiedniej oferty dydaktycznej. Dlatego wymyśliliśmy listę ostrzeżeń - mówi Barbara Kudrycka. - Będą się na niej znajdowały informacje o kierunkach studiów, które dostały negatywną ocenę PKA, o zawieszonych decyzją ministra kierunkach, o cofniętych uprawnieniach do prowadzenia danego kierunku a nawet o wszczęciu procedury w celu cofnięcia uprawnienia lub zawieszenia kierunku studiów.
Taki pomysł wydaje się bardzo zasadny. Aktualnie wobec 24 uczelni trwa procedura likwidacyjna. Wszystkie to szkoły niepubliczne. W 2012 roku zostały zlikwidowane trzy uczelnie, zawieszono 16 kierunków studiów, w sprawie zawieszenia siedmiu kolejnych trwa postępowanie. W 2011 roku zlikwidowano sześć uczelni, a czterem cofnięto pozwolenie na działalność.
Lista będzie aktualizowana raz do roku w maju. Będzie adresowana przede wszystkich do aktualnych maturzystów, którzy podejmują decyzję o wyborze uczelni. Trafić można na nią będzie również z powodu naruszania praw studentów, np. nieprawidłowości w umowach student - uczelnia.
Aby poprawić jakość kształcenia, uczelnie zostaną zobligowane do wybrania profilu swojej działalności. Będą musiały jasno określić, czy przygotowują swoich uczniów praktycznie do podjęcia określonej pracy, czy też wyspecjalizują się w kształceniu akademickim, umożliwiającym kontynuację kariery naukowej. W tym celu powstanie przepis, który zezwoli na prowadzenie studiów ogólnoakademickich jedynie uczelniom uprawionym do nadawania w danej dyscyplinie stopnia doktora.
Kolejne zmiany będą dotyczyć osób, które ukończyły 25 lat. Tacy kandydaci przystępując do studiów mieliby możliwość zaliczenia części przedmiotów w oparciu o własną wiedzę i umiejętności zdobyte podczas pracy lub w procesie samokształcenia. Pozostałe przedmioty mogliby zaliczać w ramach indywidualnego toku studiów. Taki program zakończyłby się otrzymaniem dyplomu równoważnego z dyplomem ukończenia zwykłego toku studiów.
Na koniec ważna informacja dla studentów pierwszego roku. Mogliby oni otrzymywać stypendium już od pierwszego semestru, pod warunkiem wyjątkowo dobrze napisanej matury. Pierwsze takie stypendia mogą być wypłacone w październiku 2014 roku. W pierwszym roku akademickim na ten cel ma być przeznaczone 30 mln zł, a w kolejnym aż 100 mln zł.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl