Portal Praw Studenta służy pomocą wszystkim żakom
Kiedy młody człowiek zaczyna studia, musi stawić czoła nowemu, dorosłemu życiu. Często zdobywanie kształcenia wiąże się z wyprowadzka do dalekiego miasta, koniecznością wynajęcia mieszkania i samodzielnego dbania o własne sprawy.
Jeśli zadajecie sobie pytania: Jak powinna wyglądać umowa między studentem a uczelnią? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać stypendium socjalne? Kto może otrzymać miejsce w akademiku?
Odpowiedzi na takie pytania znajdą czytelnicy Portalu Praw Studenta, dostępnego na stronie: www.prawastudenta.edu.pl
Portal przygotował Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej (PSRP) wraz z Rzecznikiem Praw Studenta. Wewnątrz platformy znalazły się zagadnienia pomocne studentom na każdym etapie ich pobytu na uczelni. Wśród internetowych puzzli takich jak "sesja", "aktywność studencka", "zniżki", "legitymacja", każdy z zainteresowanych może otrzymać odpowiedź na interesujące go pytanie. Internauci będą mogli poznać np. procedurę uzyskania stypendium, kwestię opłat za studia, obowiązki studenta czy zniżki na przejazd komunikacją miejską.
"- W trakcie prac nad portalem szukaliśmy rozwiązania, które będzie zarówno proste w formie, jak i treściwe. Puzzle wydały się czymś idealnym. Mamy nadzieję, że osoby korzystające z platformy uzyskają odpowiedzi na nurtujące je pytania. Chcemy także dodawać dalszą zawartość strony. Codziennie pomagają nam w tym studenci, którzy zwracają się do nas ze swoimi problemami. To rodzi naturalną potrzebę uzupełniania Praw Studenta” - mówi przewodniczący Parlamentu Studentów RP Piotr Mueller.
Celem Portalu Praw Studenta jest informowanie wszystkich zainteresowanych osób o najważniejszych aspektach studiowania. Do stworzenia platformy przysłużyły się przypadki studentów, którzy zwracali się do PSRP i Rzecznika Praw Studenta ze swoimi problemami. W założeniu www.prawastudenta.edu.pl mają być ciągle aktualizowane i rozszerzane, głównie dzięki obserwacji zmian w prawie i zgłoszeniom zainteresowanych.
Portal Praw Studenta ma realizować misję Parlamentu Studentów RP, którą jest uświadamianie studentów o ich prawach, możliwościach i szansach. Przedstawiciele PSRP chcą poszerzać grupę osób zainteresowanych tymi tematami, przez co automatycznie poprawi się stopień świadomości o prawach studenta wśród osób pobierających naukę w szkołach wyższych.
Źródło: PAP