Poznaj studia na pielęgniarstwie w Mazowieckiej Uczelni Medycznej
Sytuacja na polskim rynku pracy w sektorze lekarskim, pielęgniarskim, medycznym wygląda obecnie tak, że jest ogromne zapotrzebowanie na dobrze wyszkoloną kadrę pielęgniarską. W polskich szpitalach brakuje młodych pielęgniarek, które zastąpiłyby swoje starsze koleżanki wchodzące w wiek emerytalny. Wielu pracowników wyjeżdża za granicę do zachodnich placówek medycznych.
Zawód pielęgniarki wymaga odpowiednich predyspozycji, co wynika z charakteru pracy w przychodniach, szpitalach, punktach medycznych, wszędzie tam, gdzie jest kontakt z pacjentem. Często o wyborze tej profesji decydują tradycje rodzinne. Choć w powszechnej opinii pielęgniarkę kojarzymy z kobietą, to coraz częściej w zawodzie tym spotykamy mężczyzn - pielęgniarzy.
Jeśli chcesz zdobyć wykształcenie i kompetencje do pracy w charakterze pielęgniarki – wybierz studia w Mazowieckiej Uczelni Medycznej.
Studia trwają sześć semestrów, kończą się egzaminem praktycznym i teoretycznym, połączonym z obroną pracy dyplomowej.
Dlaczego warto studiować pielęgniarstwo w MUM?
- W trakcie studiów odbędziesz praktyki zawodowe w renomowanych placówkach medycznych. To okazja do poznania, jak wygląda codzienność w tym zawodzie, z jakimi faktycznymi problemami i przypadkami borykają się pielęgniarki, jak w praktyce wyglądają pewne procedury.
- Kadrę MUM stanowią doświadczeni dydaktycy, osoby z wieloletnim stażem i dogłębną wiedzą. To osoby z dużym doświadczeniem w branży medycznej, śledzący wszelkie nowości w zakresie sprzętu, materiałów, narzędzi stosowanych w pracy pielęgniarki.
- Duży nacisk położony jest na praktykę. Wiele zajęć ma charakter laboratoryjny, warsztatowy. Odbywają się one w pracowniach wyposażonych w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt, pozwalających na stworzenie symulowanych warunków umożliwiających ćwiczenie procedur pielęgniarskich.
- Obowiązujący w Uczelni standard kształcenia, oparty na punktacji ECTS, pozwala odbywać część studiów w partnerskich szkołach europejskich w ramach programu Erasmus.
- Aktywni, chętni poszerzać swoje zainteresowania i rozwijać pasje studenci mogą włączyć się w działalność kół naukowych. To świetna możliwość do prowadzenia badań naukowych już na etapie studiowania, ich opracowywania w formie artykułów publikowanych w czasopismach branżowych, a także prezentowania podczas konferencji czy sympozjów.
Dla kogo przewidziane są studia na pielęgniarstwie?
To propozycja dla osób o szczególnej wrażliwości, oddaniu, nie bojących się wyzwań. Codzienność w pracy wiązać się będzie z towarzyszeniem pacjentom w trudnych chwilach, cierpieniu, bólu, lęku. Bardzo ważną cechą kandydatów jest więc odporność, umiejętność zdystansowania się, ale jednocześnie empatycznego wspierania chorych.
W przypadku pielęgniarek wyjątkowego znaczenia nabiera słowo powołanie. Ich praca, najczęściej zmianowa, realizowana w systemie dyżurów wymaga poświęcenia.
Studia przewidziane są dla osób sumiennych, odpowiedzialnych. Jeśli nawet w trakcie studiów sprawdzi się podejście „jakoś to będzie” na kolokwium, to już w pracy zawodowej nie. Jej jakość decydować będzie o zdrowiu i życiu pacjentów.
Jakie są perspektywy pracy po ukończeniu pielęgniarstwa w MUM?
Szczególne kontrowersje od wielu lat budzą zarobki pielęgniarek. Odnosi się to do osób zatrudnionych w niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Nieco inaczej, zdecydowanie lepiej, wygląda sytuacja w przypadku zatrudnienia na kontrakty, podpisywane z niezależnymi firmami świadczącymi usługi dla placówek medycznych.
Wiedza, doświadczenie, oddanie i kompetencje pielęgniarki są niezbędne w procesie opieki nad pacjentem w takich placówkach, jak:
- szpitale
- przychodnie
- sanatoria
- hospicja
- domy pomocy społecznej
- zakłady pielęgnacyjno – opiekuńcze
- zakłady opiekuńczo – lecznicze.
Jak zostać studentem pielęgniarstwa w Mazowieckiej Uczelni Medycznej?
Rekrutacja na studia odbywa się według kolejności zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc.
Warunkiem jest złożenie kompletu dokumentów:
- formularz zgłoszeniowy
- kserokopia świadectwa dojrzałości (oryginał/odpis do wglądu)
- kserokopia świadectwa ukończenia szkoły średniej – w przypadku „nowej matury” – (oryginał/odpis do wglądu)
- 2 fotografie - 35x45mm (format do dowodu osobistego) + zdjęcie na płycie CD-235x295mm
- orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do podjęcia studiów (ważne 3 m-ce) – wydane przez lekarza medycyny pracy
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane przez uprawniony organ (dot. osób niepełnosprawnych)
- umowa o warunkach studiowania w 2 egzemplarzach, załącznik Nr 1
- dowód uiszczenia opłaty rekrutacyjnej
- dowód uiszczenia opłaty wpisowego.
Więcej na temat rekrutacji:
Biuro Rekrutacji pok. 02 (parter)
ul. Rydygiera 8, 01-793 Warszawa
(wejście od ul. Broniewskiego)
Godziny pracy biura rekrutacji:
poniedziałek – piątek: 8:00-16:00
tel. 668 326 740
rekrutacja@mum.edu.pl