Poznajcie dr. Krzysztofa Pawłowskiego, założyciela WSB-NLU i jej pierwszego Rektora
W cyklu "Osobowości Uczelniane" przedstawiamy Wam sylwetkę dr. Krzysztofa Pawłowskiego, który blisko 30 lat temu założył WSB-NLU i był pierwszym Rektorem Uczelni.
Osobowość WSB-NLU
Osobowością Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu jest niewątpliwie postać dr. Krzysztofa Pawłowskiego, który blisko 30 lat temu założył WSB-NLU i był jej pierwszym Rektorem, a obecnie pełni funkcję Prezydenta Uczelni.
Powszechnie postać rektora wydaje się być na uczelniach personą niedostępną i zamkniętą w swoim gabinecie, jednak w WSB-NLU panuje zupełnie inny klimat, a Rektor kojarzony jest z osobą przystępną i otwartą.
Dr Pawłowski miał w przeszłości zwyczaj przechadzać się korytarzami Uczelni i słuchać tego, co się dzieje w zwyczajnym, codziennym życiu studenckim. Lubił rozmawiać ze studentami i dla każdego znajdował czas. Do dziś dr Krzysztof Pawłowski utrzymuje bardzo życzliwe stosunki zarówno studentami, jak i z absolwentami oraz żyje życiem Uczelni.
Należy też podkreślić, że podejście dr. Pawłowskiego do studentów WSB-NLU zapoczątkowało na Uczelni trwającą do dziś tradycję amerykańskiego, swobodnego stylu komunikacji i podejścia do innych członków społeczności akademickiej. Zwyczaj ten kontynuuje obecny Rektor, dr Dariusz Woźniak, który często uczestniczy w spotkaniach organizowanych przez Radę Uczelnianą oraz chętnie bierze udział w różnego rodzaju eventach, wycieczkach i innych imprezach WSB-NLU.
Otwartość ta dowodzi, że możliwym jest, żeby studenci czuli się swobodnie w towarzystwie Rektora zarówno przy okazji luźnej rozmowy np. przy wieczornym ognisku, jak i na wykładzie czy seminarium, każdorazowo zachowując przy tym nienaganny stosunek i estymę do najważniejszej osoby w uczelni.
Krzysztof Pawłowski jest absolwentem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i doktorem nauk fizycznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. To doktor honoris causa National - Louis University (Chicago, USA).
Jest autorem publikacji: „Społeczeństwo wiedzy szansa dla Polski”, Kraków: Znak, 2004, „Rediscovering higher education in Europe”, Bucharest: UNESCO-CEPES, 2004, redaktorem 4 książek oraz współautorem 35 wydawnictw zbiorowych, autorem ponad 40 publikacji z zakresu badań strukturalnych grafitu, technologii produkcji tworzyw węglowych i grafitowych oraz ponad 60 publikacji poświęconych systemowi szkolnictwa wyższego, zarządzania i transformacji systemu edukacyjnego oraz rozwoju regionu w Polsce.
Pełną ofertę edukacyjną WSB-NLU oraz więcej informacji o uczelni znajdą Państwo na stronie głównej: www.wsb-nlu.edu.pl.
***
Zobacz także Prezentację Uczelni w portalu