Poznajcie Koło naukowe FOCUS
Koło naukowe FOCUS zostało oficjalnie zarejestrowane 7 maja 2015 roku. Powstało z inicjatywy dr Marty Shaw, która nieprzerwanie pełni funkcję opiekuna koła oraz grupy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie w skład organizacji wchodzi opiekun koła oraz 22 studentów uczących się na kierunkach: polityka społeczna i zarządzanie.
Koło naukowe FOCUS zostało oficjalnie zarejestrowane 7 maja 2015 roku.
Powstało z inicjatywy dr Marty Shaw, która nieprzerwanie pełni funkcję opiekuna koła oraz grupy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie w skład organizacji wchodzi opiekun koła oraz 22 studentów uczących się na kierunkach: polityka społeczna i zarządzanie. Aktualnym prezesem koła jest Piotr Ołdak. Stanowisko zastępcy piastują Justyna Nizio i Sławomir Żyła, a funkcję sekretarza pełni Ilona Świerczek.
Głównym przedmiotem działań jest prowadzenie badań społecznych oraz poznawanie technik ich skutecznego wykonywania. Tematyka ta stała się szczególnie interesująca dla studentów zrzeszonych w kole dzięki wykładom i ćwiczeniom prowadzonym przez dr Martę Shaw na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Pierwszym działaniem FOCUSa było przeprowadzenie badań dla SLOT Art Festival w Lubiążu. SLOT to jeden z największych festiwali kultury alternatywnej w Polsce, wypełniony dziesiątkami warsztatów, koncertów, imprez, projekcji filmowych i wykładów. Zadaniem członków koła było przeprowadzenie dogłębnej analizy wydarzenia pod kątem jego organizacji, przebiegu, odczuć uczestników i wolontariuszy, jak również wykrycie jak największej ilość błędów, które będą mogły być w przyszłości poprawione przez organizatorów. W czasie SLOTu wykorzystane zostały takie techniki badań jak : obserwacja uczestnicząca i ukryta, wywiady, ankiety oraz zabawy grupowe. Następstwem wielomiesięcznej współpracy było stworzenie obszernego raportu zawierającego wyniki badań, spostrzeżenia oraz rekomendacje na przyszłość.
Koło może pochwalić się również zorganizowaniem wykładu, którego gościem był znany między innymi z wystąpień na TEDxTalks, psycholog William Shaw pt. „Fundamentalizm. Uwięziony umysł”. W planach jest również kontynuacja spotkań z ekspertami. Organizacja nawiązuje także chętnie współpracę z podmiotami wspierającymi przedsiębiorczość, kreatywność i rozwój - partnerami koła są Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UJ (AIP UJ) oraz Obserwatorium Dialogu Obywatelskiego (ODO).
Wynikiem ostatniej współpracy członków koła FOCUS z dr hab. Ewą Bogacz-Wojtanowską, działającą dla ODO jest powstanie kilkunastu wywiadów z organizacjami pożytku publicznego. Celem rozmów było zbadanie poziomu współpracy pomiędzy organizacjami a miastem Krakowem oraz sprawdzenie jakości przepływu informacji. Kooperacja z AIP UJ, którego koordynatorem jest Elżbieta Zwolak skutkowała powstaniem ankiety badającej „poziom zaangażowania młodych osób w sferę biznesu i samorozwoju” jak również wyczerpującą analizą formularzy z odpowiedziami.
1. Co było powodem dla którego wstąpiłaś/wstąpiłeś do koła naukowego”Focus”?
Piotr Ołdak: Przede wszystkim chciałem robić coś ponadprogramowo. Coś więcej niż tylko chodzenie na wykłady.
Monika Winnicka: Co było powodem? Zdecydowanie była to ciekawość,co mogą przynieść badania, które przeprowadzamy.
Aleksandra Grzesik: Działam w różnych stowarzyszeniach oraz organizacjach studenckich, więc chciałam spróbować swoich sił w kole naukowym
Rafał Tomaszewski: Pierwsze o czym pomyślałem, to chęć rozwijania się.
Konrad Serafin: Ciekawość, a także chęć poprawienia swoich umiejętności.
2. Czym się zajmujesz w kole naukowym „Focus”?
Piotr Ołdak: Jestem prezesem koła.
Monika Winnicka: W kole naukowym zajmuje się koordynowaniem projektów.
Aleksandra Grzesik: Obecnie zajmuję się koordynacją współpracy z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości.
Rafał Tomaszewski: Jestem menedżerem do spraw marketingu.
Konrad Serafin: Zajmuje się współpracą z organizacjami studenckimi.
3. Co według Ciebie jest największą zaletą koła naukowego”Focus”?
Piotr Ołdak: Za największą zaletę działalności w kole uważam możliwość samorozwoju.
Monika Winnicka: Wydaje mi się, że naszą największą zaletą jest to, że jesteśmy grupą dobrych znajomych.
Aleksandra Grzesik: Ludzie!
Rafał Tomaszewski: Sądzę, że nasze koło jest bardzo dobrze zorganizowane i są w nim ludzie, którzy się nawzajem lubią.
Konrad Serafin: Ludzie, którzy chętnie pracują na rzecz koła oraz dla innych ludzi.
4. Czy polecasz działalność studencką w kołach naukowych?
Piotr Ołdak: Zdecydowanie polecam! To świetna przygoda!
Monika Winnicka: Oczywiście, że polecam. Jest to bardzo fajne doświadczenie.
Aleksandra Grzesik: Tak, ponieważ w takim miejscu zawsze znajdziesz ludzi, którzy są w pewien sposób podobni do Ciebie i mają podobne zainteresowania.
Rafał Tomaszewski:Polecam, ponieważ jest do dodatkowy wpis do CV.
Konrad Serafin: Gorąco polecam. To całkiem niezła zabawa!