Program Erasmus od 25 służy studentom
- Erasmus to specyficzne biuro podróży. Specyficzne nie tylko dlatego, że jest największe na świecie. Wysłanie do innych krajów 3 milionów ludzi to przecież ogromny wysiłek. Jest specyficzne, bo nie ma drugiego biura, które mogłoby zasponsorować studentom taki wyjazd - powiedziała wiceminister nauki. dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz podczas gali z okazji 25-lecia Erasmusa w Warszawie. - Nie byłoby na uczelniach nauczania po angielsku, gdyby nie Erasmus. Poprzez otwarcie językowe i przejście na współczesną łacinę możemy autentycznie uczestniczyć w wymianie intelektualnej.
Wymiana studentów i naukowców to wyjątkowa szansa na rozwój szkół wyższych, wzmocnienie jakości kształcenia, poszerzenie oferty kierunków studiów i realizowanych projektów badawczych, na ich skuteczną promocję za granicą i budowanie silnej, rozpoznawalnej marki.
Z okazji jubileuszu Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nagrodziła te uczelnie, które wyróżniają się pod względem ilości studentów wysłanych w ramach programu Erasmus.
Pierwsze miejsce i statuetkę „Złotego Erazma” za największą liczbę wyjazdów w programie otrzymał Uniwersytet Warszawski. Drugie miejsce zajął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i otrzymał statuetkę „Srebrnego Erazma”. Uniwersytet Jagielloński uplasował się na trzecim miejscu zdobywając „Brązowego Erazma”, a na kolejnych znalazły się Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Łódzki.
Pod względem liczby wyjazdów studentów w roku akademickim 2010/11 w stosunku do ogólnej liczby studiujących na uczelni nagrodę otrzymała Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, a wyróżnienie - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Akademię Polonijną w Częstochowie nagrodzono za największą liczbę wyjazdów nauczycieli akademickich w roku 2010/11 w stosunku do liczby pracowników naukowo-dydaktycznych zatrudnionych w instytucji. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.
Dyrektor generalny ds. edukacji, szkoleń, kultury i młodzieży Komisji Europejskiej Jan Truszczyński odniósł się do niepewnej sytuacji finansowej programu. Według KE już w tym roku deficyt budżetu programu wynosi 90 milionów euro. W 2013 roku sytuacja może się jeszcze pogorszyć.
- Ci studenci, którzy wyjechali lub wyjadą za granicę w pierwszym semestrze roku akademickiego 2012/13 nie będą mieli problemów. Agencje krajowe i uniwersytety otrzymały niezbędne środki finansowe - zapowiedział. Zastrzegł jednak, że dalsze losy programu zależą od rozstrzygnięć w spawie przyszłorocznego budżetu Unii Europejskiej.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl