Program stypendialny dla studentów podyplomowej gedanistyki na UG
Gedanistyka to dwusemestralne studia, których program obejmuje 240 godzin lekcyjnych, a w gronie wykładowców znajdują się specjaliści najrozmaitszych dziedzin. W ramach zajęć studenci poznają nie tylko historię miasta, ale też jego morskie dziedzictwo, panujące w nim stosunki wyznaniowe, architekturę, malarstwo, rzeźbę, literaturę, teatr czy archeologię.
Fundacja Gdańska uruchomiła program stypendialny dla osób chcących studiować gedanistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Podyplomowe studia pozwalają poznać dzieje i kulturę miasta oraz jego najbliższych okolic od średniowiecza po dzień dzisiejszy.
Ze stypendium, które w pełni pokrywa koszt rocznych studiów wynoszący 2,9 tysiąca zł, skorzystać będzie mogło 20 osób. Zostaną one wybrane spośród chętnych, którzy zgłoszą się do Fundacji Gdańskiej.
Gedanistyka to dwusemestralne studia, których program obejmuje 240 godzin lekcyjnych, a w gronie wykładowców znajdują się specjaliści najrozmaitszych dziedzin.
- W ramach zajęć studenci poznają nie tylko historię miasta, ale też jego morskie dziedzictwo, panujące w nim stosunki wyznaniowe, architekturę, malarstwo, rzeźbę, literaturę, teatr czy archeologię. Nie zapominamy też o historii wybranych dzielnic Gdańska, a także najbliższych sąsiadów - Sopotu i Gdyni” – wyjaśnił kierownik studiów dr hab. Sławomir Kościelak. - Studia łączą zajęcia teoretyczne i praktyczne, a w ramach tych drugich studenci pod okiem wykładowców poznają np. ważne dla Gdańska obiekty architektoniczne.
Zajęcia ruszą w październiku i odbywać się będą w soboty. Każdy z dwóch semestrów zakończy się pisemnym egzaminem.
Jak przypomniał Kościelak, gedanistyka pojawiła się w ofercie UG przed 10 laty.
- Jak dotąd odbyło się pięć edycji studiów. Ukończyło je w sumie około 80 osób pracujących w bardzo różnych zawodach, w większości byli to z pewnością hobbyści interesujący się historią Gdańska” – poinformował Kościelak zaznaczając, że nie w każdym roku akademickim organizowano nabór na te studia, bywały też lata, gdy nie udawało się zebrać odpowiedniej liczby kandydatów, by studia uruchomić.
Chętni do skorzystania ze stypendium mogą składać wnioski do 20 września. Wyboru stypendystów dokona do 22 września komisja, która kierować się będzie kilkoma kryteriami. Oceni m.in. dotychczasową działalność kandydata „na rzecz budowania tożsamości historycznej, lokalnej miasta Gdańska” i jego ewentualne osiągnięcia w tej dziedzinie; propozycję praktycznego wykorzystywania wiedzy zdobytej podczas studiów, a także umiejętności i kompetencje dotyczące tworzenia tekstów naukowych oraz popularnonaukowych.
Szczegółowy regulamin dotyczący stypendium fundowanego we współpracy m.in. z gdańskim samorządem, znaleźć można na stronie internetowej www.fundacjagdanska.pl. Stypendyści muszą też spełniać kryteria ustanowione przez Uniwersytet Gdański - znaleźć je można na stronie internetowej Wydziału Historii UG - https://historia.ug.edu.pl
W czasie studiów stypendyści będą zobowiązani do współpracy przy uaktualnianiu i uzupełnianiu zasobów wirtualnej encyklopedii Gdańska – gedanopedia.pl. Każdy z beneficjentów projektu będzie musiał: napisać minimum 10 haseł dotyczących dziejów, historii lub kultury Gdańska; sprawować pieczę nad 200 hasłami zamieszczonymi już w Gedanopedii oraz - gdy zajdzie taka potrzeba - dokonywać aktualizacji haseł oraz raz w miesiącu brać udział w spotkaniach Komitetu Wiedzy Gedanopedii.
Gedanopedia, czyli internetowa "Encyklopedia Gdańska", miała swoją premierę w 2012 r., kiedy to pojawiło się także pierwsze wydanie papierowego kompendium wiedzy o mieście. Na książkową, liczącą prawie 1,2 tysiąca stron "Encyklopedię Gdańska" złożyło się około 4 tys. haseł, 1600 zdjęć, grafik i map oraz 600 tabel i wykresów. Internetowe wydanie jest na bieżąco aktualizowane, zawiera też wiele dodatkowych materiałów graficznych i haseł.