Jakiego artykułu szukasz?

Ranking najlepszych uczelni na świecie

Znamy najlepsze szkoły wyższe na świecie. W opublikowanym rankingu QS World University Rankings 2012/2013 sklasyfikowane zostały cztery polskie uczelnie.
Ranking najlepszych uczelni na świecie

W tegorocznym rankingu najlepszych uczelni świata pierwsze miejsce zajął Massachusetts Institute of Technology. Wśród sklasyfikowanych placówek znalazły się cztery szkoły wyższe z Polski: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Łódzki.

W stosunku do roku ubiegłego mamy zmianę na podium. Najwyższe miejsce zajął amerykański Instytut Technologiczny w Massachusetts (Massachusetts Institute of Technology, czyli MIT), który w poprzednim zestawieniu był trzeci. Na drugiej pozycji uplasował się ubiegłoroczny zwycięzca, Uniwersytet w Cambridge, natomiast trzecie miejsce ma Harvard.

W pierwszej 10-tce rankingowej widzimy uczelnie z dwóch krajów; Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Wielkiej Brytanii. Szkół wyższych z USA było 6: wspomniany MIT (1. miejsce) i Harvard (3.), Uniwersytet Yale (7.), Uniwersytet w Chicago (8.), Uniwersytet Princeton (9.) oraz Kalifornijski Instytut Technologiczny (California Institute of Technology, znany także pod nazwą Caltech – 10. miejsce). Najlepszą dziesiątkę uzupełniają cztery brytyjskie uczelnie: Uniwersytet w Cambridge (2. miejsce), University College London (4.), Oksford (5.) oraz Imperial College London (6.).

Polskie uczelnie zajęły odległe miejsca w zestawieniu. Najlepszy z polskich szkół wyższych, Uniwersytet Warszawski, zajął 398. miejsce. Uniwersytet Jagielloński znalazł się wśród uczelni zajmujących miejsca od 400. do 450., natomiast Politechnika Warszawska i Uniwersytet Łódzki uplasowały się w siódmej setce. Ale i te pozycje cieszą.

Twórcy rankingu QS World University brali podczas oceny uczelni pod uwagę następujące kryteria;

  • reputację naukową placówki (40 proc. oceny),
  • ocenę absolwentów uczelni przez ich pracodawców (10 proc.),
  • liczbę cytowanych wypowiedzi osób z danego wydziału danej uczelni (20 proc.),
  • stosunek liczby pracowników do liczby studentów (20 proc.),
  • liczbę zatrudnionych zagranicznych wykładowców (5 proc.),
  • liczbę studentów z innych krajów, którzy studiują na danej uczelni (5 proc.).

Szczegółowe informacje na temat wyników rankingu dostępne są TUTAJ

Komentarze (0)

brak komentarzy…