Rewolucje w nauce i kulturze na Festiwalu Copernicus w Krakowie
Od 6 do 11 maja 2014 roku w Krakowie odbędzie się pierwsza edycja międzynarodowego festiwalu Copernicus. Jego tematem będą „rewolucje” w nauce i kulturze. Wśród prelegentów światowej klasy będą zarówno humaniści, jak i przedstawiciele nauk ścisłych.
Festiwal wymyślono, aby zadać ważne pytania na temat istnienia i granic poznania oraz stworzyć przestrzeń, w której nauka i duchowość, fizyka i sztuka, kosmologia i socjologia mogą wspólnie się zmierzyć z wyzwaniami stojącymi przed człowiekiem w XXI wieku.
Tematem przewodnim pierwszej edycji są „rewolucje”, czyli przełomowe momenty w dziejach kultury i nauki, które pozwoliły ludzkości wejść w nowy etap rozwoju.
Do Krakowa przyjadą wybitni naukowcy. Wykłady wygłoszą m.in. fizyk i kosmolog z Uniwersytetu Cambridge, John D. Barrow, jeden z czołowych filozofów i politologów John N. Gray oraz światowy autorytet z dziedziny neurobiologii Michael A. Arbib z University of Southern California. Wśród gości z Polski będzie socjolog prof. Edmund Wnuk-Lipiński, informatyk i popularyzator nauki prof. Ryszard Tadeusiewicz oraz kognitywista i filozof prof. Bartosz Brożek.
Każdy dzień festiwalowy będzie miał inny temat. Oprócz wykładów odbędą się dyskusje, warsztaty np. z astronomii, neuroobrazowania i twórczego pisania, a także koncerty i pokazy filmów. Wydarzenia festiwalowe są w większości otwarte i darmowe
Wszyscy ci, którzy z różnych względów nie będą mogli brać udziału w festiwalu bezpośrednio mają do dyspozycji kanał z filmikamina video: http://vimeo.com/copernicusfestival oraz stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/copernicusfestival
Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie: www.copernicusfestival.com