Rozwiń skrzydła z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu
O możliwościach wymiany zagranicznej studentów i pracowników opowiada Anna Kida, uczelniana koordynatorka programu Erasmus+.
Dział Współpracy Międzynarodowej i Promocji ASP we Wrocławiu koordynuje działania związane ze współpracą Akademii z ponad osiemdziesięcioma zagranicznymi uczelniami artystycznymi, placówkami naukowymi i kulturalnymiz większości państw Unii Europejskiej, a także krajów spoza Europy takich jak Argentyna, Chiny, Gruzja, Izrael, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Mongolia, Rosja Stany Zjednoczone czy Ukraina. Do działań tych należą m.in.: wymiana studentów i pracowników w ramach programu Erasmus+ i umów dwustronnych, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Z wymiany na studia i praktyk mogą skorzystać studenci ASP dowolnego poziomu nauczania (studia I, II, III stopnia), a z wymiany pracowniczej – wszyscy dydaktycy i pracownicy administracyjni, którzy zainteresowani są prowadzeniem zajęć lub udziałem w szkoleniu na uczelni zagranicznej.
Korzyści z Erasmus +
Wymiana przynosi same korzyści zarówno studentom, jak i pracownikom. Ci pierwsi przede wszystkim mają szansę porównania systemów nauczania i wzięcia udziału w zajęciach innych, niż te oferowane przez ASP. Dodatkowo poszerzają wiedzę i zyskują nowe umiejętności oraz w przypadku praktyk doświadczenie zawodowe. Jest to również doskonała próba życiowa ucząca śmiałości, otwartości i samodzielności. Z kolei pracownicy dzięki wyjazdom zawierają znajomości wśród przedstawicieli tej samej dziedziny, planują wspólne aktywności i wystawy, wymieniają doświadczenia i przemyślenia. Wyjazd to także doskonała okazja do poprawy znajomości języka obcego, wzbogacania swojego CV czy poznawania innych kultur i tradycji.
Powyższe aspekty wpływają na duże zainteresowanie poszczególnymi projektami i stale rosnącą tendencję w zakresie wyjazdów. Wszyscy chętni otoczeni są opieką przez Dział Współpracy Międzynarodowej i Promocji ASP. W ramach przygotowań odbywają się m.in.:
- spotkania informacyjne ze studentami zainteresowanymi możliwościami wymiany,
- spotkanie organizacyjne tuż przed wyjazdem za granicę,
- program Buddy polegający na opiece nad studentem zagranicznym przez studenta ASP, będący świetnym przygotowaniem do wyjazdu.
Do tej pory z możliwości wymiany skorzystało około 830 studentów (dane od 2002 roku) oraz 300 pracowników (dane od 2006 roku). Dzięki zwiększającemu się co roku dofinansowaniu oraz wydłużającej się liście uczelni partnerskich z programu korzysta coraz więcej osób, co przekłada się nie tylko na większą popularność naszej Akademii za granicą, ale i rosnącą liczbę studentów i pracowników, którzy przyjeżdżają do Wrocławia.
Studenci zagraniczni wybierają ASP we Wrocławiu
W porównaniu z ostatnią dekadą, liczba studentów przyjeżdżających do nas podwoiła się. Coraz więcej studentów jest skłonnych albo przedłużyć swoją mobilność, albo zapisać się na regularne studia w języku angielskim. Dzięki temu środowisko akademickie staje się bardziej międzynarodowe i zróżnicowane, a lokalni studenci i profesorowie mają możliwość zapoznania się z perspektywą zewnętrzną w wielu kwestiach, w tym w zakresie metodyki nauczania, sztuki i kultury. Dzięki tej sytuacji udało nam się otworzyć studia z językiem angielskim jako językiem wykładowym, takie jak MFA in Visual Arts (studia magisterskie w sztukach wizualnych), Interdisciplinary Graphics (grafika międzydyscyplinarna) oraz Szkoła Doktorska.
Jednak wymiana na naszej uczelni to nie tylko studia, ale i mnóstwo niezapomnianych przeżyć! Dla nowo przybyłych studentów zagranicznych Dział Współpracy Międzynarodowej i Promocji na początku każdego semestru organizuje Tydzień Powitalny – Welcome Week, podczas którego studenci zapoznają się ze strukturą uczelni, topografią miasta i najważniejszymi miejscami Wrocławia, mają okazję skosztować polskich i zagranicznych smakołyków, opowiadają o swoich krajach i panujących w nich i o nich stereotypach czy mają okazję do poznania siebie nawzajem poprzez udział w grach integracyjnych w jednej z wrocławskich kawiarenek.
Ponadto, studenci chętnie biorą udział w dłuższych i krótszych wycieczkach do większych miast Polski czy zakamarków Dolnego Śląska oraz w nieodpłatnym kursie języka polskiego. Każdy semestr wieńczy przygotowywana przez studentów zagranicznych wystawa Erasmus+, która jest ważnym wydarzeniem na uczelni podsumowującym całosemestralną pracę studentów oraz okazją do pochwalenia się swoimi dziełami.
Wszystkich zainteresowanych wymianą zagraniczną i udziałem w programie Buddy zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i kontaktu pod adresem erasmus@asp.wroc.pl.