Sherlock Holmes finansów, czyli audyt pod lupą
Audytor to zawód, który cieszy się coraz większą popularnością na rynku pracy. To „prawa ręka” szefa firmy, do której należy ocena wszystkich procesów w firmie. Do niedawna ścieżka audytora wewnętrznego była bardzo skomplikowana. Dziś kariera w audycie jest znacznie szybsza.
- W specjalistycznej literaturze przyrównuje się pracę audytora do pracy lekarza, bo audytor bada procesy, księgi rachunkowe, dokumentację źródłową, sprawozdania finansowe, ocenia i stawia diagnozę oraz usprawnia procesy wydając zalecenie pokontrolne – mówi dr Eugeniusz Rzepecki, audytor, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
W biznesie istnieje wiele rodzajów audytów, m.in. audyt działalności, finansowy, operacyjny, produkcji, systemu, ekologiczny, personalny, informatyczny, etc. Coraz więcej firm docenia rolę audytora, którego musi cechować bezstronność, wszechstronność i rozległa wiedza. W wielu jednostkach wynagrodzenie audytora jest na poziomie wynagrodzenia zastępcy dyrektora. Co ciekawe, audytor jest niezależny: organizacyjnie i operacyjnie. To daje dużą swobodę pracy i gwarantuje niezależność w wykonaniu swoich obowiązków.
- Nowością na rynku jest audyt śledczy, którego celem jest ustalenie czy zostało popełnione oszustwo i udowodnienie lub odrzucenie zarzutu. Audytor śledczy zajmuje się wykrywaniem oszustw finansowych, gospodarczych, funkcjonowaniem szarej strefy, rachunkowością kreatywną i agresywną – dodaje dr Rzepecki.
Istnieją dwie ścieżki uzyskania uprawnień audytora. Pierwsza wiąże się z uzyskaniem certyfikatu CIA. Aby otrzymać taki certyfikat, należy ukończyć wszystkie części egzaminu. Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które mają ukończone studia wyższe z dyplomem, co najmniej licencjata i posiadają doświadczenie w postaci dwóch lat pracy w audycie wewnętrznym lub zawodzie pokrewnym. Samo doświadczenie można nabyć po uzyskaniu doświadczenia, ale bez tego trudno uzyskać certyfikat. Dodatkowo należy posiadać referencje od przełożonego, który posiada już certyfikat CIA, który poświadczy nienaganną postawę moralną w zawodzie. Zakres takiego egzaminu jest bardzo obszerny i składa się z 3 testowych części. Łącznie trzeba odpowiedzieć na 325 pytań.
Druga ścieżka jest zdecydowanie bardziej korzystna. Wystarczy ukończyć studia podyplomowe na uczelni, która posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora w zakresie ekonomii. Pozwala to uzyskać uprawnienia audytora bez dodatkowych egzaminów i kosztów. Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu spełnia oba te kryteria, dlatego osoby, które ukończą studia podyplomowe na kierunku Audyt mają drogę otwartą do pełnienia jednego z najbardziej przyszłościowych i najlepiej płatnych zawodów.
Zobacz także Prezentację WSB we Wrocławiu