Skuteczne studia informatyczne – czyli jakie?
Czy studia informatyczne to pewna praca po ukończeniu studiów? Czy studia informatyczne to prestiż i pozycja społeczna? Czy studia informatyczne to wysokie zarobki i ogromna satysfakcja? Odpowiedź na wszystkie te pytania będzie brzmiała „tak”, ale jedynie pod warunkiem, że studia informatyczne wybierzesz świadomie. To, co warto wziąć pod uwagę to nie tylko odpowiednia uczelnia, ciesząca się prestiżem i uznaniem, ale także specjalizacja – bo w tym przypadku, tak jak i w życiu – diabeł tkwi w szczegółach.
Z badań wynika, że wielu absolwentów szkół wyższych – poza dyplomem i wiedzą teoretyczną – kończąc studia informatyczne nie posiada wystarczających umiejętności praktycznych. A to przecież na nie kładziony jest największy nacisk. Pracodawcy nie wymagają znajomości definicji i recytowania formułek, ale raczej wiedzy pozwalającej nowozatrudnionym rozpocząć pracę bez dodatkowych szkoleń i okresu wdrażania.
- Już kilka lat temu zauważyliśmy, że wina nie leży po stronie samych studentów. Oni naprawdę bardzo się starają i chłoną wiedzę. Problemem są źle skonstruowane programy nauczania, które skupiają się na wiedzy książkowej a nie na hands-on experience – stwierdza Marcin Kubasiak, dziekan Wydziału Informatyki Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii.
IT – branża przyszłości
Eksperci analizujący rynek zatrudnienia nie mają wątpliwości – zarówno w tym roku, jak i w kolejnych latach, należy spodziewać się deficytu programistów, projektantów i administratorów IT. Niedobór ekspertów na polskim rynku jest tak wielki, że pracodawcy zmuszeni są sięgać po specjalistów z zagranicy. Świadomość tego faktu otwiera furtkę wszystkim tym, którzy mają zdolności techniczne, interesują się nowymi technologiami i posiadają analityczny umysł. Firmy zgodnie jednak podkreślają, że poszukiwani są pracownicy znający różne języki programowania oraz umiejący sprawnie posługiwać się specjalistycznymi programami - a z tym niestety bywa różnie.
- To właśnie dlatego my postawiliśmy na program praktyczny. Od pierwszego semestru nasi studenci uczą się wielu języków programowania i mają okazję przetestować swoje umiejętności. Tylko w ten sposób, po uzyskaniu dyplomu, już od pierwszego dnia w pracy będą w stanie mierzyć się z największymi wyzwaniami – dodaje Marcin Kubasiak.
Jeśli ktoś jest do wszystkiego, to jest… do niczego
Ograniczona funkcjonalność wielu programów nauczania na wydziałach informatycznych to jednak nie jedyny kłopot. Większość studentów zdobywa bardzo ogólne kwalifikacje, nie specjalizując się ściśle w żadnym segmencie. To błąd. Rynek poszukuje obecnie wybitnych ekspertów w wielu wąskich, niszowych specjalizacjach. Najbardziej ceniona przez pracodawców jest biegłość w zakresie systemów baz danych, inżynierii oprogramowania, elektroniki, a także technologii multimedialnych oraz grafiki komputerowej.
- Wszystkie te specjalizacje są dostępne w naszej ofercie co sprawia, że jesteśmy jednym z najsilniejszych centrów kształcenia informatycznego w regionie – dodaje Marcin Kubasiak. WSTiE nie pozostaje gołosłowna – z zebranych przez nią danych, opierających się na badaniach losów absolwentów wynika, że nie musieli oni szukać pracy po ukończeniu studiów informatycznych w WSTiE. W większości przypadków to praca sama znalazła ich – i to już w trakcie trwania studiów.
Więcej informacji na temat Wydziału Informatyki WSTiE znajdziecie na stronie internetowej.