Spotkanie promujące Krajowy Fundusz Szkoleniowy w PWSTE w Jarosławiu
W dniu 8 maja 2015 r. w Bibliotece PWSTE w Jarosławiu przeprowadzono spotkanie promujące Krajowy Fundusz Szkoleniowy, którego celem jest dofinansowywanie kształcenia i doskonalenia umiejętności pracodawców i pracowników. Szczegóły poniżej.
W dniu 8 maja 2015 r. w Bibliotece PWSTE w Jarosławiu przeprowadzono spotkanie promujące Krajowy Fundusz Szkoleniowy, którego celem jest dofinansowywanie kształcenia i doskonalenia umiejętności pracodawców i pracowników. Uczestników w imieniu Władz Uczelni powitał dr inż. Ryszard Pukała, Dyrektor Instytutu Ekonomii i Zarządzania, który zaprezentował ofertę szkoleniową naszej Uczelni.
Kontynuując wypowiedź zwrócono uwagę zarówno na profesjonalną infrastrukturę Uczelni, jak i mobilność miejsca, w którym przeprowadzane byłyby szkolenia bądź studia podyplomowe przez wykładowców zarówno na bazie naszej infrastruktury, jak też przy udziale podmiotów zewnętrznych z udziałem specjalistów z AGH, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Radomskiej, czy też Uniwersytetu Warszawskiego. Zaznaczono, że w razie potrzeby istniałaby możliwość podjęcia współpracy z innymi podmiotami celem przygotowania bardziej specjalistycznej oferty Uczelni.
W spotkaniu skierowanym do jednostek samorządu terytorialnego i podległych im instytucji ze strony Uczelni uczestniczyli także doc. dr Dorota Dejniak, Dyrektor Instytutu Inżynierii Technicznej oraz mgr Krzysztof Markowski, Zastępca Dyrektor Instytutu Humanistycznego.
W sympozjum zorganizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu z obecnym Dyrektorem, Janem Wygnańcem dla pracodawców z terenu powiatu jarosławskiego, udział wzięło ponad 120 osób reprezentujących przedstawicieli burmistrzów, wójtów, dyrektorów szkół oraz Ośrodków Pomocy Społecznej, jak również przedsiębiorców i sympatyków współpracujących z Uczelnią.
Podjęto tematykę możliwości sfinansowania przez PUP w Jarosławiu szkoleń czy też studiów podyplomowych pracodawców i pracowników wpisujących się w potrzeby poszczególnych instytucji, które mogłyby zostać zorganizowane przez naszą Uczelnię. Zabierając głos Dorota Kaleta, Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego przedstawiła założenia Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Ze strony PUP obecne były również Ewelina Olejarz, Kierownik Referatu Obsługi Klienta Instytucjonalnego, a także Ewelina Dorota, Zastępca Kierownika Wydziału Centrum Aktywizacji Zawodowej i Anna Śliwa zajmująca się Krajowym Funduszem Szkoleniowym.
Jak zaznaczono w ramach KFS starosta może przyznać pracodawcy środki na sfinansowanie kosztów kształcenia w wysokości do 80 % kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300 % przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika oraz do 100 % kosztów kształcenia ustawicznego - jeśli wnioskodawca należy do grupy mikroprzedsiębiorców – nie więcej jednak niż do wysokości 300 % przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną cześć Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Celem jego utworzenia jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Środki KFS przeznaczone na wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane są do pracowników i pracodawców w wieku 45 lat i więcej. Osoby uczestniczące w trzecim z kolei spotkaniu, a jak zaznaczono planowane są jeszcze dwa, skierowane do firm prywatnych - otrzymały materiały informacyjne.