Start-up, czyli wystartuj do góry z WSB Wrocław
Wrocław - miasto spotkań ludzi przedsiębiorczych
O tym, dlaczego Wrocław może stać się znaczącym miastem na scenie startupowej w Polsce rozmawiamy z Tomaszem Bąkowskim, kierownikiem merytorycznym studiów podyplomowych "Tworzenie i rozwój start-upów" w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.
Kierujesz na Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu studiami podyplomowymi: Tworzenie i rozwój start–upów…
Wrocław jest jeszcze na początku swojej drogi, jeśli chodzi o przedsiębiorczość w formie strat–upów. Chcemy pokazać, że jesteśmy w stanie wykształcić przedsiębiorców odnoszących sukcesy. Kurs jest dla tych, którzy chcą założyć strat-up, ale także dla tych którzy już wystartowali i poszukują nowych rozwiązań w zakresie rozwoju firmy i rozwiązywania problemów.
Skąd pomysł?
Zauważyliśmy, że mamy bardzo dużo zdolnych osób, ale brakuje im wiedzy merytorycznej na światowym poziomie. Wpadliśmy na pomysł, aby zorganizować najlepszy kurs dotyczący stat –upów w Polsce, na którym będą wykładać inwestorzy i przedsiębiorcy - czyli ludzie, którzy już są tam gdzie start-upowcy chcą być.
Udało nam się pozyskać wykładowców m. in z Doliny Krzemowej - Pete Szymański z Silicon Valley Counsel, Pawła Chudzińskiego z Berlina, jedną z najbardziej znanych inwestorek w Polsce, która również występowała w polskiej edycji programu Dragon’s Den - Annę Hejkę oraz doświadczonych start-upowców odnoszących sukcesy: Michała Sadowskiego, Bartłomieja Postka czy Piotra Zaniewicza.
Co się będzie działo?
Nasi wykładowcy mają ogromne doświadczenie na gruncie biznesowym. Tym doświadczeniem będą się dzielić z uczestnikami. Oprócz zajęć, start-upowcy będą mieli możliwość współpracy ze sobą, nawiązywania kontaktów biznesowych, także z prowadzącymi. I co najważniejsze, zdobytą wiedzę od razu bezpośrednio będą mogli aplikować u siebie w firmie.
Dla najlepszego uczestnika fundujemy nagrodę w postaci półrocznej inkubacji w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości.
Na koniec zorganizujemy sesję prezentacji projektów w formie pitchów przed zaproszonymi. W ten sposób dajemy okazję nie tylko do sprawdzenia się w sytuacji pitchu inwestorskiego, ale również możliwość pozyskania finansowania dla swojego projektu.
Dlaczego warto do was przyjść?
Nie ma jednego prostego przepisu na udany start-up. Chodzi o to, aby stosować różne pomysły i rozwiązania. I wybrać ten, który będzie najbardziej odpowiedni dla nas. Nie sztuką jest przeczytanie kilku książek na temat start-upów czy biznesu, ale wybranie spośród nich tych, które zadziałają u nas. Po tą wiedzę najlepiej sięgać u źródła, czyli u doświadczonych przedsiębiorców.
Jak oceniasz scenę start-upową w Polsce?
Miałem okazję obserwować start-upy w Berlinie oraz w Talinnie- ojczyźnie aplikacji Skype. Przyznam szczerze, że jesteśmy na początku tej drogi, którą inni przebyli kilka lat temu. Ambitnych ludzi nie brakuje, natomiast brakuje know-how oraz mentorów, którzy wesprą i doradzą.
Sam jesteś właścicielem startupu – Barinworx. Co jest dla ciebie największym wyzwaniem?
Z mojego doświadczenia wynika, że największym wyzwaniem jest sprzedaż oraz znalezienie rynku i kanałów dystrybucji. Możesz mieć genialny pomysł na biznes – ale jeśli nie znajdziesz sposobu jak dostarczyć produkt do klienta, miejsca gdzie jest potrzeby i kogoś kto za niego zapłaci to nawet najlepszy pomysł nie zadziała.Ja nie miałem nikogo, kto powiedziałby mi: „Słuchaj Tomek, to zadziała, tamtego próbowałem i nie działa w takim biznesie jak Ty robisz”… więc sam musiałem testować i szukać modelu biznesowego, co bywa kosztowne i czasochłonne.
Czy taką wiedzę będzie można uzyskać od wykładowców?
Zdecydowanie tak. Na przykład Paweł Chudziński w Berlinie zainwestował już w wiele start-upów internetowych, które są skalowalne i dzięki temu ma sprawdzone know-how. Postawiliśmy sobie bardzo wysoką poprzeczkę. Chcemy, aby potencjał przedsiębiorczych ludzi we Wrocławiu połączony z know-how prowadzących i zasobami inwestorów przełożył się na efekty i rozkręcił branżę start-upową w naszym mieście! Marzymy, aby Wrocław stał się zagłębiem dla start-upwców z całej Polski.