Stop przemocy w szkole
Aż 82 proc. rodziców przyznaje, że ich dziecko doświadczyło w szkole przemocy fizycznej lub szykan ze strony rówieśników. Jednak tylko 15 proc. podjęło zdecydowane kroki, mające na celu ochronę dziecka. Najczęściej problem rozwiązujemy interwencją u wychowawcy. W ten sposób problem przemocy, jakiej doświadczyło dziecko w szkole rozwiązuje aż 47 proc. rodziców. Kroki prawne podjęło tyko 2 proc. Tymczasem aż 63 proc. przyznaje, że nie wie jak reagować na przemoc w szkole i czuje się bezradna wobec problemu
- Edukacja prawna w polskiej szkole jest niezwykle potrzebna. Będziemy przekonywać do tego w specjalnej kampanii w 25 polskich miasta wraz z ambasadorem akcji sędzią Anną Marią Wesołowską – mówi Magdalena Gałuszka ze Stowarzyszenia Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS, organizującego ogólnopolską kampanię „Bezpieczeństwo w szkole dzięki edukacji prawnej”.
Większość dzieci nie wie, jak zareagować na prześladowania ze strony rówieśników, do kogo zgłosić problem, gdzie szukać pomocy oraz wsparcia. Bezradni są także rodzice, którzy interweniując u nauczyciela lub dyrekcji, tak naprawdę zgłaszając tylko problem, nie rozwiązując go. Tymczasem w całej Europie Zachodniej i USA od kilku lat prowadzone są kampanie społeczne i edukacyjne wypowiadające wojnę tzw. bullyingowi, mobbningowi szkolnemu, czy cyberstalkingowi na portalach społecznościowych.
Najważniejsze jest to, by same dzieci potrafiły rozpoznawać sytuacje, które maja charakter przestępstwa i potrafiły właściwie zachować się w momencie szykan ze strony kolegi. Dziś ponad 60 proc. takich zdarzeń nie wychodzi na jaw. Dzieci wstydzą się o tym mówić, a szykany trwają. Pojawia się stres, zniechęcenie do nauki, chodzenia do szkoły.
Dlatego tak ważna jest potrzeba prowadzenia edukacji prawnej. Ma w tym pomóc kampania „Bezpieczeństwo w szkole dzięki edukacji prawnej”, która realizowana będzie w 25 miastach w całej Polsce.. W ciągu blisko 90 dni trwania kampanii dzieci, nauczyciele i dyrektorzy będą mogli wziąć udział w spotkaniach organizowanych w 25 polskich miastach, m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Lublinie, Kielcach, Katowicach, Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, czy Wrocławiu.
- Kampania ma wyposażyć ucznia, rodzica i nauczyciela w wiedzę, jak zapobiegać prześladowaniom w szkole i jak na nie reagować, a przede wszystkim jak uchronić dziecko przed konsekwencjami przemocy w szkole, w wieku dorosłym – mówi Gałuszka.