Studencka Poradnia Prawna przy Uniwersytecie SWPS pro bono
Przyszli prawnicy pomagają pro bono
Już od dwóch lat przy Wydziale Prawa Uniwersytetu SWPS działa Studencka Poradnia Prawna. Adepci zawodu pod nadzorem opiekunów – doktorów nauk prawnych, adwokatów i radców prawnych rozwiązują wątpliwości dotyczące między innymi spraw rodzinnych, spadkowych czy pracowniczych.
Pomagają nieodpłatnie osobom, których sytuacja majątkowa nie pozwala na korzystanie z usług adwokata lub radcy prawnego. Od semestru letniego roku akademickiego 2016/2017 zostały uruchomione nowe terminy dyżurów.
Dyżury Studenckiej Poradni Prawnej podzielone są na sekcje: prawa cywilnego oraz prawa pracy. Klienci mogą zasięgnąć porady w sprawach bankowych, rodzinnych, opiekuńczych, spadkowych, dotyczących umów oraz upadłości konsumenckiej i skonsultować na przykład sprawy dotyczące alimentów, testamentu, przyjęcia bądź odrzucenia spadku czy poręczeń majątkowych lub pożyczek.
Studenci zajmują się też wszelkimi zagadnieniami związanymi z prawem pracy. Rozwiązują problemy z zakresu między innymi: nawiązania lub rozwiązania umowy o pracę, urlopów wypoczynkowych, wypadków w miejscu pracy oraz chorób zawodowych, a także doradzają w kwestii praw pracowniczych rodziców. W Studenckiej Poradni Prawnej można również uzyskać poradę odnośnie nabycia praw rzeczowych (własności i posiadania) czy tematów powiązanych ze spadkiem, rodziną, alimentami oraz najmem mieszkania.
Zadaniem Zespołu Dydaktycznego Studenckiej Poradni Prawnej jest praktyczne przygotowanie studentów do samodzielnego poszukiwania rozwiązań problemów z różnych dziedzin prawa, podnoszenie ich kompetencji zawodowych i popularyzowanie działalności pro publico bono.
- Studenci poznają na czym w praktyce polega praca prawnika, uczą się poprawnego kontaktu z klientem, odbywają seminaria zarówno z opiekunami sekcji jak również z zapraszanymi ekspertami, stają się badaczami prawa, analizują doktrynę i orzecznictwo w kontekście konkretnych spraw - mówi dr Katarzyna Antolak-Szymanski z Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS. - Dodatkowo studenci włączają się w realizację ważnej misji społecznej, jaką jest pomoc osobom nisko uposażonym pro bono. Kształtuje się ich świadomość traktowania zawodu prawniczego również w kategoriach służby publicznej. Rada Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych uznała działalność Studenckiej Poradni Prawnej Uniwersytetu SWPS za zgodną ze Standardami Fundacji – dodaje.
Aby skorzystać z pomocy Studenckiej Poradni Prawnej należy zgłosić się na dyżur z dokumentami dotyczącymi sprawy i podpisać oświadczenie (wzór dostępny jest na stronie http://www.swps.pl/warszawa/wydzial-prawa/studencka-poradnia-prawna).
Pomoc jest udzielana bezpłatnie przez studentów pod opieką dydaktyków praktyków prawa. Studenci po zgromadzeniu kserokopii dokumentów niezbędnych dla rozwiązania sprawy mają ok. 2-3 tygodnie na sporządzenie opinii na piśmie i przedstawienie jej klientowi.
Dyżury podzielone są na sekcje i odbywają się w siedzibie Uniwersytetu SWPS, ul. Chodakowska 19/31 w pokoju 207, w następujących dniach i godzinach:
Sekcja prawa cywilnego
Dyżur: poniedziałki 10.00-11.30
Kontakt: spp_cyw@swps.edu.pl
Sekcja prawa pracy
wtorki: 14.30-16.00
Kontakt: spp_pracy@swps.edu.pl
Sekcja prawa cywilnego II
Kontakt: spp_cyw2@swps.edu.pl
Dyżur: wtorki 17.30-19.00
Tel. (22) 517-96-14
(22) 517-98-71
(22) 517-98-73 – w godzinach dyżuru