Studencki Nobel dla najlepszego żaka
Akcja ma na celu propagowanie edukacji na poziomie wyższym poprzez wyłanianie, promowanie i nagradzanie najzdolniejszych studentów w kraju, wyróżniających się ponadprzeciętną wiedzą, działalnością naukową i społeczną.
W konkursie może wziąć udział każdy student, zarówno z uczelni publicznej, jak i niepublicznej, który ma średnią ocen na poziomie minimum 4,0. Prymusi będą wyłonieni w obrębie szkół, w ramach województwa i wreszcie wybrany zostanie najlepszy student w całej Polsce. To on otrzyma Studenckiego Nobla 2012.
Pod uwagę brane będą m.in. wyniki ze studiów, aktywność naukowa, społeczna, publikacje, znajomość języków obcych, odbyte staże. Na zwycięzcę czeka prestiżowy tytuł najlepszego polskiego studenta oraz atrakcyjne nagrody.
By wziąć udział w konkursie, należy w terminie do 31 marca br. nadesłać zgłoszenie.
Konkurs składa się z trzech etapów:
Etap Uczelniany (marzec - kwiecień 2012)
Rejestracja chętnych do udziału w konkursie na stronie internetowej oraz wybór najlepszego reprezentanta uczelni przez Uczelniane Komisje Konkursowe składające się między innymi z Rektorów, Prorektorów do spraw studenckich i przedstawicieli Samorządów Studenckich danych szkół wyższych. Ponadto na tym etapie wybierani są reprezentanci uczelni w Etapie Krajowym Konkursu Branżowego.
Etap Regionalny (kwiecień - maj 2012)
Gale regionalne, na których Regionalna Komisja Konkursowa, złożona z Rektorów uczelni biorących udział w konkursie oraz Patronów Honorowych, wybierze spośród zwycięzców pierwszego etapu najlepszego przedstawiciela dla danego województwa.
Finał (czerwiec 2012)
Krajowa Komisja Konkursowa, składająca się z przedstawicieli szkół wyższych biorących udział w Konkursie, Patronów Honorowych, a także osób powszechnie uważanych za autorytety w skali krajowej, wyłoni (spośród wybranych przedstawicieli wszystkich województw) zwycięzcę Konkursu, czyli Najlepszego Studenta w Rzeczypospolitej Polskiej.
W konkursie branżowym zostaną przyznane wyróżnienia w 10 kategoriach:
- nauki rolniczo-przyrodnicze,
- nauki inżynieryjne i techniczne,
- nauki medyczne i o zdrowiu,
- nauki prawnicze,
- nauki ekonomiczne,
- nauki humanistyczne,
- nauki ścisłe,
- sztuka,
- sport,
- języki obce
Szczegółowe kryteria konkursu:
http://www.studenckinobel.pl/index.php/konkurs/kryteria-konkursu
Portal OpinieoUczelniach.pl jest patronem medialnym konkursu Studencji Nobel 2012.