Studia międzynarodowe dzięki WSZOP w Katowicach
Mają dwa dyplomy: polski i francuski, choć studiowali tylko w Katowicach. Pod koniec czerwca wprost z Paryża samolotem LOT-u przyleciały 52 dyplomy, a właściwie Diplômes de Licences. Pierwsi absolwenci studiów międzynarodowych Zarządzanie organizacjami służby zdrowia odebrali w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach dyplomy wydane przez Uniwersytet Paryż 13. Zakończoną pierwszą edycję studiów i trwającą obecnie drugą, zrealizowano w ramach projektu: "Wdrożenie strategii rozwoju w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Robert Pietrzyk jest jednym z 52 absolwentów tej specjalności. Ma już dyplom WSZOP, teraz jeszcze raz odebrał gratulacje od Rektora oraz Dziekana Wydziału Humanistyczno-Społecznego i dyplom Uniwersytetu Paryż 13. By go zrozumieć, potrzebna jest znajomość języka francuskiego, by skończyć studia - niekoniecznie. A wszystko dlatego, że zajęcia prowadzone przez wykładowców z Francji tłumaczono symultanicznie. Nie mówię po francusku, ale doceniam pracę znakomitych tłumaczy, bo to także dzięki nim wykłady były ciekawe - podkreślał Robert Pietrzyk. Jak przyznał, ze zdobytym wykształceniem wiąże swoją zawodową przyszłość. - Moim zdaniem tacy specjaliści już dziś są poszukiwani na rynku pracy – mówił. Potwierdza to także inny absolwent - Łukasz Maćkowiak. Jego zdaniem posiadanie dyplomu ukończenia studiów międzynarodowych to dodatkowy atut na rynku pracy i przepustka do wymarzonej pracy.
Studia międzynarodowe Zarządzanie organizacjami służby zdrowia uruchomiono dzięki podpisaniu w lipcu 2009 roku umowy o współpracy między Wyższą Szkołą Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach i Uniwersytetem Paryż 13. Specjalność przygotowano z myślą o studentach, którzy ukończyli II rok na kierunku Zarządzanie.
… Inicjatorem i pomysłodawcą był prof. Jan Stępniewski …
Francuscy wykładowcy przywieźli do Katowic wiedzę między innymi na temat zarządzania personelem w służbie zdrowia, zarządzania ryzykiem w organizacji ochrony zdrowia oraz organizacji pracy szpitali. Kanclerz WSZOP Małgorzata Sikorska podsumowując projekt zauważyła, że taka forma zajęć była dla uczelni nowością, ale studenci niejednokrotnie nagradzali wykładowców brawami. Nie ma bardziej spontanicznego wyrażenia uznania – dodała.
Rektor WSZOP prof. zw. dr hab. inż. Marek Trombski podczas uroczystości zakończenia studiów międzynarodowych podkreślał, że miał możliwość obserwować organizację służby zdrowia w różnych krajach europejskich i jego zdaniem nie ma kraju, który byłby w pełni zadowolony z jej organizacji. Wykorzystajcie tę wiedzę w praktyce – dodał prof. Trombski życząc absolwentom wielu sukcesów.
Najlepszym dowodem na to, że studia międzynarodowe Zarządzanie organizacjami służby zdrowia były potrzebne jest fakt, że specjalność ta, już bez wsparcia unijnego będzie kontynuowana w ramach Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.
Dyplomy, które absolwenci odebrali uprawniają do podjęcia studiów II stopnia (magisterskich uzupełniających) we wszystkich uczelniach w kraju i we Francji, między innymi właśnie w L’Universite Paris Nord 13. Studia II stopnia trwają cztery semestry, jeden semestr to praktyki we francuskich jednostkach służby zdrowia.