Studia w WSL pod patronatem - nowy wymiar współpracy
Przykładem wielowymiarowej współpracy z przedsiębiorstwami jest działalność Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. W nadchodzącym roku akademickim przygotowano dla studentów wiele nowości, między innymi patronat merytoryczny nad każdą specjalnością
Zdolność do przyciągania młodych talentów i zatrudniania osób z wysokimi kwalifikacjami to wyzwanie dla przedsiębiorców XXI wieku. Aby z sukcesem pozyskiwać najbardziej wartościowy narybek, pracodawcy coraz częściej angażują się w intensywną współpracę z uczelniami.
Według badania firmy doradczej Deloitte „Trendy HR 2014 – jak przyciągnąć i utrzymać pracowników w XXI wieku” w, ciągu najbliższych 10 lat pokolenie Y, a więc osoby urodzone pomiędzy 1983 a 1999 rokiem, będzie stanowiło 75 proc. siły roboczej na świecie. Aby wśród nich - potencjalnych kandydatów do pracy znaleźć tych najbardziej odpowiednich, przedsiębiorstwa już dziś dbają o transfer wiedzy, motywację i pobudzanie ambicji zawodowych wśród studentów.
Współpraca uczelni z przedsiębiorstwami przybiera różne formy. Jej intensywność zależy od poziomu świadomości zmian demograficznych i społecznych, cechujących pokolenie Y. Przedsiębiorstwa nastawione na rozwój kadr i nowoczesne zarządzanie kapitałem ludzkim, tworzą dedykowane programy współpracy ze szkołami wyższymi, a niekiedy stanowiska czy zespoły zajmujące się rozwojem relacji nauka-biznes. Uczelnie natomiast, otwierają się na wiedzę i umiejętności, płynące z praktyki biznesowej.
Jednym z przykładów wielowymiarowej, intensywnej współpracy z przedsiębiorstwami jest działalność Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. W nadchodzącym roku akademickim przygotowano dla studentów wiele nowości, między innymi – patronat merytoryczny nad każdą specjalnością. Jest to sposób na pozyskanie praktycznego wkładu w treści dydaktyczne, osadzenie podstaw teoretycznych w rzeczywistości biznesowej, a wreszcie – podniesienie atrakcyjności i konkurencyjności kompetencji przyszłego absolwenta.
Patron specjalności ma wpływ na zawartość programu kształcenia, wskazując konkretne umiejętności, których wymaga od kandydatów do pracy. Zyskuje dostęp do kandydatów, wykształconych zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, posiadającymi nie tylko wiedzę, ale i motywację by rozwijać się w danej dziedzinie. Patronat zakłada także udział przedstawicieli współpracujących firm w wykładach i warsztatach, a także dbanie o praktyczną orientację powstających prac dyplomowych czy podejmowanej aktywności badawczej.
W celu sformalizowania współpracy, WSL włączyła w swoje struktury organizacyjne tzw. Klub Partnera WSL oraz Radę Pracodawców WSL, którą tworzy gremium przedsiębiorstw sprzyjających rozwojowi nowych form kooperacji, silnie zaangażowanych w podnoszenie jakości specjalistycznego kształcenia logistycznego.