SWPS radzi, jak rozmawiać z młodzieżą o seksie
Jedna z najbardziej kłopotliwych rozmów z nastolatkiem, którą przeprowadzają dorośli, to ta dotycząca seksualności. O tym jak się do niej przygotować, będą mówili eksperci Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej podczas konferencji „Seksualność młodzieży” organizowanej w Sopocie.
Konferencja odbędzie się 27 września 2012 r. w SWPS w Sopocie.
Wstęp wolny po uprzedniej rezerwacji miejsc.
„Strefa Młodzieży SWPS” dedykuje wydarzenie tylko osobom dorosłym, w tym szczególnie nauczycielom, pedagogom, psychologom szkolnym, a także wszystkim osobom pracującym z młodzieżą, rodzicom, oraz studentom i innym osobom zainteresowanym tą tematyką.
Rodzicom i nauczycielom bardzo często trudno jest rozmawiać z młodzieżą na temat seksualności. Jednak w okresie dorastania zagadnienie to jest niezwykle istotne dla nastolatków. - Odpowiednie wyjaśnienie kwestii związanych z budowaniem relacji w związku, różnicami między płciami i wynikającymi z tego odmiennymi postawami oraz potrzebami, może stanowić podstawę dla rozwoju psychoseksualnego młodych ludzi - mówi dr Dorota Kalka z Zakładu Psychologii Wspomagania Rozwoju SWPS w Sopocie.
Organizatorzy zaprosili do współpracy wielu ekspertów. Podczas konferencji będzie można wziąć udział m.in. w wykładzie prof. Bogdana Wojciszke, autora najlepiej sprzedającej się książki psychologicznej o miłości, a także Anny Urbańczyk, trenerki równościowej oraz członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej i Kampanii Przeciw Homofobii. Wykłady poprowadzą również Michał Pozdał i Bartek Karcz – trenerzy „Strefy Młodzieży SWPS”, Edyta Bonk – psycholog z Zakładu Wspomagania Rozwoju Człowieka SWPS, a także Kamila Stasiak – psycholog szkolna, absolwentka licznych kursów seksuologicznych, posiadająca doświadczenie m.in. w prowadzeniu edukacji seksualnej w polskich szkołach.
Szczegółowy program konferencji oraz formularz zgłoszeniowy na stronie www.swps.pl
„Strefa Młodzieży SWPS” to nowatorskie przedsięwzięcie edukacyjne, którego celem jest wspieranie rozwoju młodych ludzi w wieku licealnym, a także ich rodziców i nauczycieli w budowaniu codziennych relacji z podopiecznymi. Jego program obejmuje cykl bezpłatnych spotkań i warsztatów ogólnorozwojowych, a także dotyczących tematów trudnych i związanych z wiekiem dorastania. Przedsięwzięcie jest realizowane w SWPS w Warszawie, a także w wydziałach zamiejscowych uczelni we Wrocławiu, Sopocie, Katowicach i Poznaniu przez cały rok szkolny.
***
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej to nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne, które oferuje interdyscyplinarne studia społeczno-humanistyczne w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. Od 15 lat uczelnia jest jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w kraju. Obecnie kształci około 13,5 tys. studentów. Tradycją SWPS są cykle otwartych imprez naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. SWPS jest organizacją społecznie odpowiedzialną, m.in. wspiera rozwój sztuki, realizując innowacyjny cykl wydarzeń Kultura Wysokich Napięć.
Wydział Zamiejscowy SWPS w Sopocie istnieje od 2002 r. Jego dziekanem jest prof. dr hab. Bogdan Wojciszke. W ofercie wydziału znajdują się studia na kierunkach: psychologia, psychologia dla magistrów oraz kilkanaście kierunków studiów podyplomowych. Przy sopockim wydziale SWPS działa Laboratorium Psychologii Poznania Społecznego oraz Laboratorium Psychologii Stosowanej i Badań nad Poznaniem, Emocjami i Podejmowaniem Decyzji.