Szaleństwo wysokich obcasów
Damska noga ubrana w szpilki wygląda seksownie i bardzo efektownie. Wiedzą to kobiety, uwielbiają mężczyźni. Dlatego każda z pań ma w swej garderobie buty na wysokim obcasie.
W pogoni za pięknym wyglądem lansowanym przez kolorowe magazyny, programy telewizyjne poświęcone modzie czy portale lifestylowe dziewczyny i kobiety potrafią wydać ostatnie pieniądze na piękne obuwie. Ich bogata oferta potrafi przyprawić o zawrót głowy. Ilość wzorów, kolorów, fasonów, zdobień, materiałów wykończeniowych jest oszałamiająca.
Do tego te niebotyczne obcasy.
No właśnie…czy obcasy są zdrowe dla damskich nóg?
Drogie Panie, odpowiedź na to pytanie raczej Wam się nie spodoba. Prawda jest bowiem taka, że ewolucja nie przygotowała naszej stopy do wysokich obcasów. Najmocniejszą kością stopy jest kość piętowa. Stanowi ona główną podporę, wystarczającą do utrzymania ciężaru ciała. Przejmuje około połowy obciążenia, podczas gdy reszta przechodzi przez przednią część stopy, czyli kości śródstopia oraz palce.
Co stanie się, jeśli tylną część stopy uniesiemy do góry za pomocą buta?
Prawa fizyki są w tej sytuacji nieubłagane. Zamiast połowy ciężaru ciała przednia część stopy i palce będą musiały wytrzymać 3/4 wagi, a nawet więcej, zależnie od wysokości obcasa. Nierównomierny rozkład masy ciała spowodowany noszeniem wysokich obcasów ma także negatywny wpływ na mięśnie łydki i ścięgno Achillesa.
Obcasy powyżej 7,5 cm przyczyniają się do zwiększenia ciśnienia w naczyniach krwionośnych stopy. Dodatkowo wysokie szpilki sprzyjają groźnym wypadkom. Długotrwałe chodzenie w butach na wysokich obcasach powoduje przeciążenie, bóle i deformacje. Unieruchomione w bucie stawy stopy nie mogą wykonać pełnego zakresu ruchów, mięśnie nie pracują prawidłowo, słabiej krąży krew, co sprzyja powstawaniu obrzęków i żylaków.
Ludzka stopa najlepiej czuje się chodząc boso.
Mając tę świadomość warto wykorzystywać każdą okazję, by chodzić bez butów po naturalnym podłożu, zwłaszcza po piasku oraz trawie. To najlepsza gimnastyka dla nóg. Niczym nieuciskane stopy odpoczywają, krew i limfa swobodnie krąży po organizmie. Wzmacniają się mięśnie podudzia i stopy. Chodzenie po piasku stanowi naturalny masaż wrażliwych stref podeszwy, korzystnie wpływa na pracę wewnętrznych organów ciała i skutecznie poprawia nastrój.
A co ze szpilkami?
Oczywiście kobiety nie zrezygnują z nich w imię profilaktyki i dbania o zdrowie własnych nóg. Na szczególne okazje, studniówki, bale karnawałowe, szalone imprezy towarzyskie pragnące błyszczeć kobiety z pewnością założą modne buty na niezdrowych, wysokich obcasach. Nawet, jeśli przyjdzie im to odchorować w postaci bólu kręgosłupa, mięśni łydek, pęcherzy czy odcisków.